Sanatçılardan Kız Çocuklarına Destek - Son Dakika
Kültür Sanat

Sanatçılardan Kız Çocuklarına Destek

Sanatçılardan Kız Çocuklarına Destek

Kız Çocukları Yararına, Müzayede Düzenlendi. Elde Edilen Gelirle Bir Yurt Yerine 3 Yurt Yapılacak.

24.03.2010 01:58
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkan Şoray'ın yaptığı, 'Figürlü Kompozisyon' adlı yağlı boya resmini, 200 bin TL'ye Amerika'da yaşayan genç ressam Haluk Akakçe satın aldı.

Milliyet Gazetesi'nin 23 Nisan 2005'de başlattığı, "Baba Beni Okula Gönder" kampanyasının beşinci yılında, kız çocukları yararına, müzayede düzenlendi. 11 sanatçı ve 56 ressamın 67 eseri, toplam 2 milyon 100 bin TL'ye satıldı. Türkan Şoray'ın yaptığı, 'Figürlü Kompozisyon' adlı yağlı boya resmini, 200 bin TL'ye Haluk Akakçe satın aldı. Müzayedede, 700 bin TL toplanıp, bir yurt yapılması planlanıyordu. Ancak toplanan miktar, 2 milyon 100 bin TL'ye ulaşınca, kız çocuklarına bir yurt yerine 3 adet yurt yapılabilecek.

'Baba Beni Okula Gönder' kampanyası, beşinci yılında yine, kız çocuklarının eğitimine katkıda bulunacak çok özel bir etkinliğe imza attı. Milliyet Gazetesi'nin 60'ıncı yılına da denk düşen projenin için 2009 yılının Haziran ayından bu yana çalışılıyor. Milliyet Sanat Dergisi'nin, 'Sanat Eğitime Destek Veriyor' diyerek, Baba Beni Okula Gönder kampanyası yararına başlattığı proje, iki ayaklı bir çalışma olarak gerçekleşti.

SANATÇILAR İÇİN RESİM ATÖLYESİ

Projenin ilk aşamasında, sanatın farklı disiplinlerinden, 11 sanatçı, Yavuz Bingöl, Cemal Hünal, Pınar Kür, Şebnem Bozoklu, Beyhan Murphy, Altan Erkekli, Rengim Gökmen, Feridun Düzağaç ve kızı Tuya Naz, Beren Saat, Türkan Şoray ile Başak Köklükaya, Milliyet Gazetesi binasında, ressam Hüsamettin Koçan'ın eğitmenliğindeki atölyede bir araya geldi. Bu atölyede aldıkları hızlandırılmış eğitimin ardından, kız çocukları için resim yaptılar.

USTALARIN ESERLERİ MÜZAYEDEDE

Projenin ikinci aşamasında Milliyet Gazetesi Baba Beni Okula Gönder kampanyası çalışma grubu, Milliyet Sanat Dergisi ve Beyaz Müzayede ekibi bir araya gelerek çalışmalara başladı. Bu aşamada Türk sanatının ustalarıyla görüşmeler yapıldı. Ressamlardan, kız çocuklarının eğitimine destek olmak için düzenlenecek olan müzayedede satışa sunulmak üzere eser istendi. Sonuçta 11'i sanatın farklı dalından, 56'sı ressam toplam 67 sanatçının eseri bir araya geldi. Tüm bu çalışmalar 9 aylık bir sürede gerçekleşti.

Müzayede, Hilton Convention Center'da yapıldı. Doğan Holding ve Şirketler Grubu Onursal Başkanı Aydın Doğan, eşi Sema Doğan ve tüm Doğan ailesinin ev sahipliği yaptığı geceye, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hanzade Doğan Boyner, Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Star TV İcra Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Aysel Çelikel, Hülya Avşar ve Sadettin Saran, Tuba Ünsal, Feridun Düzağaç, Nevbahar Koç, Cem Boyner, Erdoğan Demirören ve Revna Demirören ile çok sayıda davetli katıldı. Sunuculuğunu Ceyda Düvenci'nin yaptığı gece, Baba Beni Okula Gönder kampanyası ile ilgili kısa bir film gösterimi ile başladı.

HAYIRSEVERLERİ CANI GÖNÜLDEN DESTEKLİYORUM

Geceye katılan Doğan Holding ve Şirketler Grubu Onursal Başkanı Aydın Doğan, "Çok güzel bir kampanya. Reklam filminde, Kars'taki çocuğun müzikle beraber söylemi çok hoşuma gidiyor. Türkiye'nin geri kalmış bölgelerinde çok güzel şeyler yaptılar. Ben de Aydın Doğan Vakfı olarak, 6 yurt yaptırarak bu kampanyaya iştirak ettim. Bu kampanyaya emeği geçen bütün hayırseverleri canı gönülden destekliyorum" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise çocukların hayattaki süsler olduğunu belirterek, "Kız çocukları daha güzel süsleridir. Baba Beni Okula Gönder kampanyasını başlatan Milliyet Gazetesi'ne ve Bahçesaray'da yaptığımız bir yurt açılışı esnasında, kendisini bu kampanyanın isim annesi olarak nitelendirdiğim Hanzade Doğan Boyner'e ve katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Bu vesileyle kız çocuklarımızın okumasında, aydınlanmasında çok ciddi emekleri olan ve ebediyete intikal eden merhum Türkan Saylan'ı da bu vesileyle rahmetle anmak istiyorum. Tüm özürlülüklerin rehabilitasyonu mümkündür. Ancak bir özürlülük çeşidi vardır ki onun rehabilitasyonu mümkün değildir. Varlıklı olduğu halde, dünyalık açısından bir problemi olmadığı halde, başkasının derdiyle dertlenmeyenler, kederiyle kederlenmeyenler, başkasının sefaletiyle ilgilenmeyenler, işte bu engellilik türüne girer ki biz bu türe, gönülden engellilik diyoruz. Gönülden engelli olmanın rehabilitasyonu yoktur. Bizim toplumumuz, gönülden engellilere çok sahip değildir" diye konuştu.

UFACIK ADIMLAR BÜYÜK DEĞİŞİKLİĞE YOL AÇIYOR

Hanzade Doğan Boyner de "Bizlerin yapacağı mütevazı katkılar, atacağımız ufacık bir adım, Türkiye'nin bir başka köşesinde, çocukların hayatında çok büyük değişikliklere yol açıyor. Biz 5 yıl boyunca yaptığımız her yurt ziyaretinde, burs alan öğrencilerle her görüşmemizde, bir fiil bu değişikliğin tanığı olduk. Fark yaratmış olmanın, çocukları tarlalardan, ahırlardan hatta bazen çocuk yaştaki evliliklerin eşiğinden, sınıflara kavuşturmanın büyük hazzını yaşadık. Bu akşam bu sevinci hep beraber inşa edip, inşallah ümidi gerçeğe dönüştüreceğiz. Seneye hep birlikte yurdumuzu ziyaret edip, çocuklarımızla tanışma fırsatı bulacağız. Rahmetli Türkan Saylan'ı saygıyla, anmadan geçemeyeceğim. Onun enerjisi, kararlılığı her zaman bizim için itici bir güç oldu. Hastalığının en zor günlerinde dahi bizleri yalnız bırakmadı. Aynı azimle çalışmalarımıza devam etti. Tüm Türkiye gibi Milliyet ailesi de Türkan hocaya çok şey borçludur. 2005 yılının Nisan ayında, 59'uncu hükümetin Milli Eğitim Bakanı sayın Hüseyin Çelik ile Kars'ın Sarıkamış ilçesinde bu seferberliğin ilk adımlarını attık. Sayın Çelik sadece bir Bakan'ın gerekliliği dışında, bir kız çocuk babası olarak da kalbinden, gönlünden inanarak yanımızda oldu" dedi.

Aysel Çelikel ise "Her bireyin insana yakışır bir hayat sürmesinin ana kriterinin, öncelikle çocuklarımızın ve özellikle kızlarımızın eğitiminden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Çağdaş, demokratik bir toplum oluşturmanın anahtarı, eğitim. Baba ben okula gönder projesi, okul çağında olup da okula gidemeyen, okul yerine, törelerin kurbanı olarak evlendirilen yada satılan kız çocuklarının, taşıyamayacak ağır yükler altında ezilmelerini önlemek amacıyla oluşturulmuş olan önemli bir insan hakları projesidir. Bu proje ileriki yıllarda insan haklarının temel öğesi olan eşitliği yani kadın erkek eşitliğini de gerçekleştirecek bir proje olarak hem hukuki hem de insanim olarak çok önemli bir proje" şeklinde konuştu.

2 MİLYON 100 BİN TL TOPLANDI

Müzayedede 67 eser, yaklaşık 2 milyon 100 bin TL'ye satıldı. Türkan Şoray'ın yaptığı, 'Figürlü Kompozisyon' adlı yağlı boya resmi, 200 bin TL'ye Amerika'da yaşayan genç ressam Haluk Akakçe satın aldı. Müzayededen elde edilen gelir ile kız çocukları için 3 yurt yapılacak.

Gecenin sonunda şarkıcı Candan Erçetin bir konser verdi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Kültür Sanat Sanatçılardan Kız Çocuklarına Destek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Caveman Karikatürleriyle Tanınan Sanatçı Tayyar Özkan İlk Kişisel Sergisini Açıyor
  03:11 Caveman Karikatürleriyle Tanınan Sanatçı Tayyar Özkan İlk Kişisel Sergisini Açıyor

  Heavy Metal Dergisi'nde 25 yıl boyunca Caveman karikatürleri çizen Tayyar Özkan, asıl yeteneği olan resim yapmaya başladı. İstanbul'da iki yıldır resim çalışmalarına devam eden sanatçı, Artvizyon Gallery'de ilk kişisel sergisini düzenleyecek. Caveman karakteri, akrilik tablolarda yorumlanarak farklı bir boyut kazandı.

 • 13. Alaçatı Ot Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
  23:38 13. Alaçatı Ot Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

  İzmir'in Çeşme ilçesinde düzenlenen 13. Alaçatı Ot Festivali, 'öze dönüş' sloganı ve 'şevketi bostan' temasıyla gerçekleştirildi. Festivalin son gününde Amfi Tiyatro'da düzenlenen 'en güzel yemek' ve 'en çok çeşit ot toplama' yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi. Yemek yarışmasında birinciliği Ebru Devecioğlu, ikinciliği Mevlüde Kitapçıoğlu, üçüncülüğü de Necla Işıklıoğlu elde etti. Vejetaryen dalında ise Deniz Alagöz birinci seçildi. Tıbbi aromatik ve yenilebilir otlardan oluşan en çok çeşit ot toplama yarışmasında ise Nurcan Erden birinci, Eşenur Derin Kurnaz ikinci ve Esmanur Kurnaz üçüncü oldu.

 • Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda KÖFN Konseri
  22:18 Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda KÖFN Konseri

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nın son gününde, müzik grubu KÖFN, Merkez Parkı'nda konser verdi. Konserde en sevilen parçalarını seslendiren müzik grubuna çok sayıda kişi eşlik etti. Adanalı müzikseverler, konser sonunda müzik grubunun performansını alkışladı.

 • İZKİTAP Fest - İzmir Kitap Fuarı'nda Ahmet Ümit söyleşi yaptı
  21:23 İZKİTAP Fest - İzmir Kitap Fuarı'nda Ahmet Ümit söyleşi yaptı

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen İZKİTAP Fest - İzmir Kitap Fuarı'nda Ahmet Ümit, okuyucularıyla bir araya geldi ve yeni kitabını tanıttı.

 • Aydın'ın Germencik ilçesinde temsili 'Yörük düğünü' gerçekleştirildi
  21:18 Aydın'ın Germencik ilçesinde temsili 'Yörük düğünü' gerçekleştirildi

  Aydın'ın Germencik ilçesinde Aydın Ayyıldız Yörük Efeler Kültür Derneği'nin açılışı nedeniyle temsili 'Yörük düğünü' gerçekleştirildi. Düğünde kıl çadırda kız isteme merasimi yapıldı ve gelin deveyle, eşyaları eşekle taşındı. Germencik Kaymakamı Turgay Gülenç, Yörüklük kültürünün yaşatılması gerektiğini belirtti.

 • Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali'nde Çekyalı Duo Amabile konser verdi
  20:28 Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali'nde Çekyalı Duo Amabile konser verdi

  Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali'nin beşinci gününde, Çekyalı Duo Amabile grubu, Afyonkarahisar Yeni Müzesi'nde konser verdi. Genel Sanat Yönetmenliğini Hüseyin Başkadem'in yaptığı festival, 23 Nisan'da sona erecek.

 • Türk, Bulgar ve Sırbistan Vatandaşları New York Türkevi'nde Buluştu
  19:38 Türk, Bulgar ve Sırbistan Vatandaşları New York Türkevi'nde Buluştu

  New York Türkevi'nde düzenlenen kültür etkinliğinde, Türk, Bulgar ve Sırbistan vatandaşları bir araya geldi. Etkinlikte, Balkan Turizm ve Kültür Gösterimi adıyla Türkiye'nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür'ün ev sahipliğinde, Bulgaristan ve Sırbistan'dan bazı diplomat ve misafirlerin katılımıyla gerçekleşti. Programda, Türk ve Balkan mutfağından lezzetler ikram edilirken, üç kültürün de ortak izlerini taşıyan danslar sergilendi.

 • Onur Buldu, Ege Kökenli ve Bülent Şakrak'ın Yer Aldığı Paranoya Filminin Çekimleri Başladı
  19:10 Onur Buldu, Ege Kökenli ve Bülent Şakrak'ın Yer Aldığı Paranoya Filminin Çekimleri Başladı

  Güçlü hikayesi ve usta oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Paranoya filminin çekimleri başladı. Onur Buldu, Ege Kökenli ve Bülent Şakrak'ın başrollerini paylaştığı film, Muntazam adlı gazetecinin yaşadığı paranoya hikayesini konu alıyor. Filmin çekimleri İstanbul ve Lüleburgaz'da gerçekleştirilecek ve sonbahar aylarında vizyona girmesi planlanıyor.

 • Steven Spielberg, UFO filmi çekmek için hazırlıklara başladı
  19:09 Steven Spielberg, UFO filmi çekmek için hazırlıklara başladı

  Usta yönetmen Steven Spielberg, kariyerinin sonuna geldiği söylentilerine rağmen bir UFO filmi çekmek için hazırlıklara başladı. Ünlü senarist David Koepp tarafından kaleme alınacak olan yapımın gişe başarısı elde etmesi bekleniyor. Spielberg'ün uzun yıllardır iş birliği yaptığı Universal stüdyosu projenin hayata geçirilmesi için öne çıkıyor. Bu yeni filmle uzaylılar hakkındaki çalışmalarını taçlandırmak isteyen yönetmenin, Close Encounters of The Third ile elde ettiği büyük gişe başarısını tekrarlamayı hedeflediği konuşuluyor.

 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Batı Trakya'da Kutlandı
  18:03 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Batı Trakya'da Kutlandı

  Gümülcine Türk Gençler Birliği ve İskeçe Türk Birliği tarafından düzenlenen etkinliklerde, Batı Trakya'da yaşayan Türk çocukları Atatürk sevgisini anlattı, türküler söyledi ve folklor gösterisi yaptı. Çocuklara hediyeler verildi ve sihirbazlar ilginç illüzyon gösterileri sundu. Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, etkinliklere katılmaktan mutluluk duyduklarını belirtti ve gençlerin geleceğe olan güvenlerini gösterdiğini ifade etti.


Advertisement