Tesiyap Türkiye'de İlki Gerçekleştiriyor! - Son Dakika

Tesiyap Türkiye'de İlki Gerçekleştiriyor!

16.08.2013 00:09
Tesiyap Türkiye'de İlki Gerçekleştiriyor!

“Herkes film çekebilir” sloganıyla yola çıkan Uluslar arası Boğaziçi Film Festivali 14-30 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek.

Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Derneği (TESİYAP) tarafından düzenlenen festival ödülleri ve tarih seçimleriyle de dikkat çekiyor.

Etik, estetik ve teknik bütünlüğe sahip filmlerin kabul edileceği festivalin yarışmalı bölümleri oldukça iddialı geçeceğe benziyor. Festivalin 50 bin lira değerindeki büyük ödülü, 30 Kasım 2009 yılında aramızdan ayrılan Türk sinemasının en özgün karakterlerinden yönetmen Ahmet Uluçay adına veriliyor. Festival yönetimi belirlenen ödüllerin ülke sinemasının yarını olarak görülen kısa filmlerin kalitesini artırmak ve kısa filmcilerin motivasyonunu yükseltmek amacıyla belirlediklerini ifade ediyor.

Tarihler Dikkat Çekiyor

14 Kasım 1914 hâkim sinema tarihi algısı içerisinde Türk sinemasının başlangıcı sayılıyor. ‘’ 30 Kasım 2009 ‘’ ise Ahmet ULUÇAY ’ın vefat tarihi. Bu iki önemli olaya öncelik vererek festival tarihini belirleyen festival ekibi, 100. yılını dolduran Türk Sinemasında yeni imkânlar ve yeni bakış açıları kazandırmayı hedeflediklerini belirtiyor.

TESİYAP başkanı Erdal Tuşunel “Bugünün kısa filmciliği sinemamızın yarını demektir, biz yarına yatırım yapıyoruz. Ülkemizde kısa film ve belgesel üretiminin endüstri içerisinde etkin şekilde yer alması film festivalleri dışında da kendisine mecralar bulabilmesi ana akım sinemamızın da geleceği demektir” şeklinde özetliyor.

“Bana Aileni Anlat”

Küreselleşme söylemleriyle her geçen gün insan haysiyet ve onuru noktasında değerler yitimine uğrayan dünyada ve ülkemizde, ailenin bireysel ve toplumsal hayatımızdaki yerini öne çıkartan “Çok Kısa Filmler”in yarışacağı bu bölümde meraklı, amatör, profesyonel, 7’den 70’e herkesin katılabileceği tematik bir yarışma “Bana Aileni Anlat”. Yarışmaya katılacak filmlerin süresi en fazla beş dakika olarak belirlenmiş.

Festival yönetimi bu bölüme katılacak yapımlar için cep telefonuyla bile film yapılabilir diyor; “Günümüzde artık cep telefonları ile filmler çekilebilmekte ve en basit haliyle evimizdeki masaüstü bilgisayarındaki moviemaker isimli programla kurgulana bilmekte. İyi film için gerekli olan iyi fikirdir. Benim kayda değer bir fikrim var diyen herkes cep telefonuyla ya da fotoğraf makinesinin video kısmını kullanarak dahi bu filmleri kaydedip kurgulayabilir.” Ahmet Uluçay filmleri ve hayatı bu noktada önümüzde somut örnek olarak durmakta.

Hemen her yaş grubu kendi arasında yarışacak festivalin bu bölümü Aile Bakanlığı tarafından da destekleniyor.

'Bana Aileni Anlat' Çok Kısa Filmler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ödülleri

06-07 Yaş En İyi Çok Kısa Film Ödülü HD Kamera

08-09 Yaş En İyi Çok Kısa Film Ödülü HD Kamera

10-11 Yaş En İyi Çok Kısa Film Ödülü HD Kamera

12-13 Yaş En İyi Çok Kısa Film Ödülü HD Kamera

14 Yaş Üzeri En İyi Çok Kısa Film Ödülü HD Kamera

Yarışma Ödülleri

Festival bünyesinde verilecek ödüller ve yarışmaya son müracaat tarihleri şu şekilde belirlenmiştir.

Yarışmaya son katılım tarihi 16 Eylül 2013

ÖDÜLLER

AHMET ULUÇAY BÜYÜK ÖDÜLÜ: 50.000 TL

EN İYİ KISA FİLM ÖDÜLÜ: 25.000 TL

EN İYİ BELGESEL FİLM ÖDÜLÜ: 25.000 TL

EN İYİ ANİMASYON ÖDÜLÜ: 25.000 TL

İZLEYİCİ ÖDÜLÜ: 10.000 TL

EN İYİ SENARYO ÖDÜLLERİ: 5.000 TL

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ ÖDÜLÜ: 5.000 TL

EN İYİ OYUNCU ÖDÜLÜ: 5.000 TL

EN İYİ KURGU ÖDÜLÜ: 5.000 TL

İSTANBUL TİCARET ODASI ÖZEL ÖDÜLÜ

YARATICI ENDÜSTRİLER KONSEYİ DERNEĞİ ÖZEL ÖDÜLÜ

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖZEL ÖDÜLÜ

Ayrıntılı bilgi için: http://www.bogazicifilmfestivali.com/

Kaynak: Star
YORUMLAR
500

Son Dakika Kültür Sanat Tesiyap Türkiye'de İlki Gerçekleştiriyor! - Son Dakika


Advertisement