'Tren' Filmi ile Sevgiyi Anlattı - Son Dakika
Kültür Sanat

'Tren' Filmi ile Sevgiyi Anlattı

\'Tren\' Filmi ile Sevgiyi Anlattı

Sağlık Bakanlığı tarafından 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen 'Sevgi, En İyi İlaçtır' konulu kısa film yarışmasında 'Tren' filmi birinci seçildi.

30.03.2013 11:25  Güncelleme: 12:34
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sağlık Bakanlığı tarafından 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen 'Sevgi, En İyi İlaçtır' konulu kısa film yarışmasında Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Serkan Eröz'ün 'Tren' filmi birinci seçildi. Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi'nde görevli Dr. Eröz, "Sevgi; bazen ilaçların yapamadığını yapar" dedi.

Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında bakanlık tarafından düzenlenen 'Yılın doktorları', 'Yılın sağlık çalışanları' ve kısa film, öykü, fotoğraf yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri, Ankara'da törenle verildi. Leyla Gencer Sahnesi'ndeki ödül törenine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da katıldı. Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi'nde görevli Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Serkan Eröz'e 'Tren' filmi birincilik getirdi. Dr.Eröz, ödülünü Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'ndan aldı.

Filmini Sakarya'nın Doğançay Beldesi'ndeki eski bir tren istasyonunda çektiğini belirten Dr. Mustafa Serkan Eröz, birinci olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Birçok kısa metrajlı filmi olan Dr. Eröz, şöyle dedi:

"Eski 100 senelik bir istasyon binası etrafında çekilen bir film. Sinematografik olarak güzel olması için 24 gün kar bekledik. 50 başvuru arasından çektiğim film birinci oldu. Filmin konusu, görme engelli bir kız çocuğunun, tren sesiyle büyümesi. Tren seferlerinin 'Hızlı tren çalışması' nedeniyle 2 yıl durdurulması üzerine artık ilçeden tren geçmemesi, kız çocuğunu üzer ve hayata küser. Anne ve babası kızlarını mutlu etmek için ellerinden geleni yapar. Ancak kız, tren gelmediği için üzgündür. En sonunda baba kaset çalara trenin geçiş sesini alarak pencere önünde çalar. Görme engelli kız pencereye koşar ve duyduğu sesle mutlu olur. Sevgi gerçekten en iyi ilaç. Bazen hayatta ilaçların yapamadığını yapar. Bu tabi sadece hastayı sevin, ilgi gösterin ilaç kullanmayın anlamında değerlendirilmemelidir. Burada sevgi kelimesi sadece hastaya verilen bir nesne olarak da algılanmamalı. Hastanın da sevmesi en iyi ilaçtır. Sinema pahalı bir sanat. En son çektiğim 'İçimdeki Sessiz Nehir' sinema filminin borçları hala bitmedi."

Kaynak: DHA

Son Dakika Kültür Sanat 'Tren' Filmi ile Sevgiyi Anlattı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Adıyaman'daki tarihi ören yerleri, Ramazan Bayramı tatilinde 45 bin kişiyi ağırladı
  14:39 Adıyaman'daki tarihi ören yerleri, Ramazan Bayramı tatilinde 45 bin kişiyi ağırladı

  Adıyaman'daki Nemrut Dağı, Cendere Köprüsü, Perre Antik Kenti, Arsemia Ören yeri ve Karakuş Tümülüsü, bayram tatilinde 45 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Ziyaretçiler, Nemrut Dağı'nda kar topu oynadı ve güneşin doğuşunu ve batışını izledi. Turistler, Adıyaman'ın tarihini ve devasa heykellerini beğendiklerini ifade etti.

 • Sakin şehir Göynük'e tatilci akını - Fatih Sultan Mehmed'in hocası Akşemseddin Hz. Türbesi'ne yoğun ilgi
  14:38 Sakin şehir Göynük'e tatilci akını - Fatih Sultan Mehmed'in hocası Akşemseddin Hz. Türbesi'ne yoğun ilgi

  Bolu'nun sakin şehir unvanlı ilçesi Göynük, Ramazan Bayramı'nın son gününde tatilcilerin akınına uğradı. Göynük ilçesine gelen tatilciler yöresel yemekleri tadarak ilçe sokaklarını gezme fırsatı buldu. Özellikle Akşemseddin Hz. Türbesi'ni ziyaret eden ziyaretçiler, bol bol dua edip manevi anlamda huzur buldu. Fatih Sultan Mehmed'in hocası Akşemseddin Hz. Türbesi, 1464 yılında Bolu'nun Göynük ilçesine yaptırıldı ve her hafta yüzlerce ziyaretçi ağırlıyor.

 • Portakal Çiçeği Karnavalı'nda 'Eskizden Piksele Dijital Sanat: Anatolia Edition' Sergisi Açıldı
  12:34 Portakal Çiçeği Karnavalı'nda 'Eskizden Piksele Dijital Sanat: Anatolia Edition' Sergisi Açıldı

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı'nda, 'Eskizden Piksele Dijital Sanat: Anatolia Edition' sergisi Adana Müze Kompleksi'nde sanatseverlerle buluştu. Sergi, Anadolu'nun zengin kültürel mirasını modern sanatla yorumlayarak, geleneksel desenlerin ve Anadolu motiflerinin dijital sanat ve yapay zeka ile bir araya geldiği eserleri beğeniye sunuyor. Sergi, geçmişle gelecek arasında bir köprü kurarak Anadolu'nun köklü mirasını ve çeşitliliğini yansıtıyor.

 • Kosova'da Türk Ressamların Karma Sergisi Açıldı
  12:27 Kosova'da Türk Ressamların Karma Sergisi Açıldı

  Kosova'nın Prizren şehrinde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Uluslararası Sanatla Uyanmak Derneği işbirliğinde düzenlenen 'Kosova Türk Ressamları Karma Sergisi' açıldı. Sergiye, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı ve çok sayıda sanatsever katıldı. Açılışta konuşan Damka, bu tür etkinliklerin Kosova'daki Türk topluluğunun varlığının en önemli kanıtı olduğunu belirtti. Sergi, 16 Nisan tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

 • Melikgazi Belediyesi, 7/24 Kütüphane ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi Projesiyle Girişimciliği Destekliyor
  12:18 Melikgazi Belediyesi, 7/24 Kütüphane ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi Projesiyle Girişimciliği Destekliyor

  Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, Kayseri'de yenilikçi iş fikirleri ve girişimciliğin yaygınlaşması için 7/24 Kütüphane ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi projesini hayata geçireceklerini açıkladı.

 • İshak Paşa Sarayı Ramazan Bayramı'nda Ziyaretçi Akınına Uğradı
  11:35 İshak Paşa Sarayı Ramazan Bayramı'nda Ziyaretçi Akınına Uğradı

  Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ndeki İshak Paşa Sarayı, Ramazan Bayramı sürecinde 6 bin 500 ziyaretçi ağırladı. Osmanlı'nın en önemli eserlerinden biri olan tarihi saray, tarihi mimarisi ve süslemeleriyle dikkat çekiyor. Yerli ve yabancı turistler, Ramazan Bayramı tatilini fırsat bilerek İshak Paşa Sarayı'na akın etti.

 • Sıcak çermik bölgesinin incisi: 'Altınkale travertenleri'
  11:26 Sıcak çermik bölgesinin incisi: 'Altınkale travertenleri'

  Sivas'ın Sıcak Çermik bölgesinde bulunan Altınkale, bayram tatilinde ziyaretçi akınına uğruyor. Doğal travertenlerin oluşturduğu sarı kayalıklar ve sıcak su kaynaklarıyla çevrili Altınkale, doğal güzellikleriyle görenleri büyülüyor. Bayram tatilinin son günlerinde ilgi odağı haline gelen Altınkale, adeta minyatür bir Pamukkale olarak nitelendiriliyor.

 • Notre Dame Katedrali Restorasyon Çalışmaları Bu Yıl Tamamlanacak
  11:17 Notre Dame Katedrali Restorasyon Çalışmaları Bu Yıl Tamamlanacak

  Fransa'nın başkenti Paris'te 2019'da çıkan yangında hasar gören Notre Dame Katedrali'nin restorasyon çalışmaları bu yıl tamamlanacak. Katedralin kulesi, orgu, vitray pencereleri ve iç kısmı gibi birçok bölümü restore edildi. Restorasyon sürecinde 150 ülkeden 340 bin bağışçıdan 846 milyon avro bağış toplandı. Katedralin 8 Aralık'ta yeniden ziyarete açılması planlanıyor.

 • Kukla Sanatçısı Tevfik Dinç, 35 Yıldır Tasarımlarını Sahnelediği Gösterilerde Kullanıyor
  11:15 Kukla Sanatçısı Tevfik Dinç, 35 Yıldır Tasarımlarını Sahnelediği Gösterilerde Kullanıyor

  56 yaşındaki sanatçı Tevfik Dinç, çocukluğundan beri merak saldığı kuklacılığı 35 yıldır sürdürüyor. Dinç, atölyesinde ağaç, ağaç hamuru, strafor ve sünger kullanarak kendine özgü kuklalar tasarlıyor ve bu eserleri farklı etkinliklerde sahnelediği oyunlarda kullanıyor. Ayrıca Dinç, çocuklar için gerçekleştirdiği gösterilerin yanı sıra sanata ilgi duyan öğrencilere de ücretsiz kurslar veriyor.


Advertisement