TRT'DE Rap Müzik Tartışması! - Son Dakika

TRT'DE Rap Müzik Tartışması!

30.04.2015 11:21

TRT Müzik ekranlarında Cumartesi ve Pazar akşamları ekrana gelen Sıra Sende Avrupa ve Sıra Sende Türkiye yarışmaları bu hafta ilginç bir tartışmaya konu oldu.

Türk Müziğinin yaşatılması ve özellikle genç nesillere sevdirilmesi amacıyla düzenlenen yarışma Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği dallarında yapılıyor.

Türk Halk Müziği Sanatçısı Adile Kurt Karatepe, Türk Halk Müziği Sanatçısı Nusret Yılmaz ve TRT Radyo ve Müzik Daire Başkanı Amber Türkmen'in Jüri olarak yer aldığı yarışmada şef Ömer Hayri Uzun yönetimindeki orkestra eşliğinde yarışmacılar TSM ve THM eserlerini seslendiriyor. Anıl İlter'in sunuculuğunu yaptığı farklı formatıyla dikkat çeken yarışmada yarışmacılar son haftaya kadar elenmiyor. Kazananların TRT Sanatçısı olma fırsatı bulacağı yarışma aynı zamanda yarışmacıların TRT sanatçısı olabilmeleri için bir eğitim ortamı niteliği taşıyor.

Geçen Pazar yayınlanan Sıra Sende Avrupa farklı bir tartışmaya konu oldu. Yarışmaya Almanya'dan katılan 18 Yaşındaki Furkan Yavuz'un Beyoğlu'nda Gezersin adlı şarkıyı seslendirirken bir anda rap sözleriyle şarkıya değişik bir yorum katması jüriyi ikiye böldü.

Jüri üyelerinden Nusret Yılmaz "Efendiler TRT'deyiz, çok şükür ki TRT'deyiz! Beyoğlu'nda böyle gezemezsin, gezdirmezler!" diye sert bir eleştiri yaparken yarışmanın orkestra şefi ve müzik yönetmeni Ömer Hayri Uzun "Notalar ayet değildir, insanoğlu tarafından yazılan şeyler onlar da!" diyerek bu tarz denemeler ile bu müziği sevdirmeyi amaçladığını ancak aslının çok daha iyi olduğunu vurguladı. Türk Halk Müziği Sanatçısı Adile Kurt Karatepe ise "Neden biz sürekli kendimizden taviz veriyoruz, hiç yakıştıramadım ben!" diyerek tepkisini dile getirdi. Amber Türkmen ise "Bu tarz denemeleri yapmak gerek, ama müziğimizin aslını da unutmamalıyız"diyerek Furkan'a destek oldu.

Sosyal Medyada da yankı bulan Türk Müziğinde gelenekçilik ve modernizm tartışmalarına rağmen

gecenin finalinde Furkan rakibi Cevher'e karşı yüzde yetmişlik seyirci desteğiyle düellonun galibi ve haftanın birincisi olmayı başardı.

TRT'DE Rap Müzik Tartışması!

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat TRT'DE Rap Müzik Tartışması! - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Son Dakika! Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca'dan 22:49 Son Dakika! Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca'dan "Okullar açık kalacak mı?" sorusuna yanıt: Gündemimizde yok Cüneyt Çakır, BAE'ye gidiyor! Arap Körfez Ligi'nde düdük çalacak 22:26 Cüneyt Çakır, BAE'ye gidiyor! Arap Körfez Ligi'nde düdük çalacak Şampiyonlar Ligi'nde bir benzeri daha yok! Pique hem galibiyeti getirdi hem de tarihe geçti 21:50 Şampiyonlar Ligi'nde bir benzeri daha yok! Pique hem galibiyeti getirdi hem de tarihe geçti
DSÖ'den endişelendiren korona raporu: Türkiye, İngiltere ve Rusya'da vakalar artıyor 20:35 DSÖ'den endişelendiren korona raporu: Türkiye, İngiltere ve Rusya'da vakalar artıyor YPG'yi Türkiye korkusu sardı! Teröristler, operasyon sinyali sonrası mevzileri güçlendirmeye başladı 19:20 YPG'yi Türkiye korkusu sardı! Teröristler, operasyon sinyali sonrası mevzileri güçlendirmeye başladı İbrahim Erkal'ın belgeselinin gala gecesinde anne Erkal'a büyük ayıp 18:54 İbrahim Erkal'ın belgeselinin gala gecesinde anne Erkal'a büyük ayıp
Bu görüntü Türkiye'de çekildi! İnşaattan düşen işçinin canını emniyet halatı kurtardı 17:35 Bu görüntü Türkiye'de çekildi! İnşaattan düşen işçinin canını emniyet halatı kurtardı Kahramankazan'dan DEVA Genel Başkanı Babacan'a tepki: Seni davar çobanı olarak bile tutmazlardı 14:54 Kahramankazan'dan DEVA Genel Başkanı Babacan'a tepki: Seni davar çobanı olarak bile tutmazlardı
Advertisement