TRT'DE Rap Müzik Tartışması! - Son Dakika

TRT'DE Rap Müzik Tartışması!

30.04.2015 11:21

TRT Müzik ekranlarında Cumartesi ve Pazar akşamları ekrana gelen Sıra Sende Avrupa ve Sıra Sende Türkiye yarışmaları bu hafta ilginç bir tartışmaya konu oldu.

Türk Müziğinin yaşatılması ve özellikle genç nesillere sevdirilmesi amacıyla düzenlenen yarışma Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği dallarında yapılıyor.

Türk Halk Müziği Sanatçısı Adile Kurt Karatepe, Türk Halk Müziği Sanatçısı Nusret Yılmaz ve TRT Radyo ve Müzik Daire Başkanı Amber Türkmen'in Jüri olarak yer aldığı yarışmada şef Ömer Hayri Uzun yönetimindeki orkestra eşliğinde yarışmacılar TSM ve THM eserlerini seslendiriyor. Anıl İlter'in sunuculuğunu yaptığı farklı formatıyla dikkat çeken yarışmada yarışmacılar son haftaya kadar elenmiyor. Kazananların TRT Sanatçısı olma fırsatı bulacağı yarışma aynı zamanda yarışmacıların TRT sanatçısı olabilmeleri için bir eğitim ortamı niteliği taşıyor.

Geçen Pazar yayınlanan Sıra Sende Avrupa farklı bir tartışmaya konu oldu. Yarışmaya Almanya'dan katılan 18 Yaşındaki Furkan Yavuz'un Beyoğlu'nda Gezersin adlı şarkıyı seslendirirken bir anda rap sözleriyle şarkıya değişik bir yorum katması jüriyi ikiye böldü.

Jüri üyelerinden Nusret Yılmaz "Efendiler TRT'deyiz, çok şükür ki TRT'deyiz! Beyoğlu'nda böyle gezemezsin, gezdirmezler!" diye sert bir eleştiri yaparken yarışmanın orkestra şefi ve müzik yönetmeni Ömer Hayri Uzun "Notalar ayet değildir, insanoğlu tarafından yazılan şeyler onlar da!" diyerek bu tarz denemeler ile bu müziği sevdirmeyi amaçladığını ancak aslının çok daha iyi olduğunu vurguladı. Türk Halk Müziği Sanatçısı Adile Kurt Karatepe ise "Neden biz sürekli kendimizden taviz veriyoruz, hiç yakıştıramadım ben!" diyerek tepkisini dile getirdi. Amber Türkmen ise "Bu tarz denemeleri yapmak gerek, ama müziğimizin aslını da unutmamalıyız"diyerek Furkan'a destek oldu.

Sosyal Medyada da yankı bulan Türk Müziğinde gelenekçilik ve modernizm tartışmalarına rağmen

gecenin finalinde Furkan rakibi Cevher'e karşı yüzde yetmişlik seyirci desteğiyle düellonun galibi ve haftanın birincisi olmayı başardı.

TRT'DE Rap Müzik Tartışması!

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat TRT'DE Rap Müzik Tartışması! - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Türkiye'nin de üretimine başlayacağı koronavirüs ilacı Molnupiravir'in etkinliği yüzde 50'den yüzde 30'a düştü 22:16 Türkiye'nin de üretimine başlayacağı koronavirüs ilacı Molnupiravir'in etkinliği yüzde 50'den yüzde 30'a düştü Erdoğan'ın, Kılıçdaroğlu'nu eleştirmesine çok sinirlendi! CHP'li belediye başkanı tören alanını terk etti 18:21 Erdoğan'ın, Kılıçdaroğlu'nu eleştirmesine çok sinirlendi! CHP'li belediye başkanı tören alanını terk etti Cumhurbaşkanı Erdoğan Bülent Ecevit'e kasa fırlatılma olayı hatırlattı 17:28 Cumhurbaşkanı Erdoğan Bülent Ecevit'e kasa fırlatılma olayı hatırlattı
Oscar ödüllü Oyuncu Casey Affleck'in, 23 yaş küçük sevgilisiyle romantik anları 15:39 Oscar ödüllü Oyuncu Casey Affleck'in, 23 yaş küçük sevgilisiyle romantik anları Hasan Can Kaya'ya Belediye'den kahkaha attıran cevap: Seni de bekleriz bebiş 14:35 Hasan Can Kaya'ya Belediye'den kahkaha attıran cevap: Seni de bekleriz bebiş Altın ve Para Piyasalar Uzmanından farklı yorum: Gram altında 585-590 liraya düşebilir 14:00 Altın ve Para Piyasalar Uzmanından farklı yorum: Gram altında 585-590 liraya düşebilir
Meral Akşener'den suç örgütü lideri Sedat Peker açıklaması: Sen nelere kadirmişsin 12:12 Meral Akşener'den suç örgütü lideri Sedat Peker açıklaması: Sen nelere kadirmişsin AK Partili vekilden benzin istasyonlarındaki kuyruk için savunma: Zamdan değil, araç fazlalığından 11:07 AK Partili vekilden benzin istasyonlarındaki kuyruk için savunma: Zamdan değil, araç fazlalığından
Advertisement