TRT Ortak Yapımı 'Quo Vadis, Aida?' Oscar Ödülleri'nde kısa listeye seçildi - Son Dakika

TRT Ortak Yapımı 'Quo Vadis, Aida?' Oscar Ödülleri'nde kısa listeye seçildi

10.02.2021 11:23
TRT Ortak Yapımı 'Quo Vadis, Aida?' Oscar Ödülleri'nde kısa listeye seçildi

TRT'den yapılan açıklamaya göre, Bosnalı Jasmila Zbanic'in yönetmenliğini üstlendiği film, 93 ülkeden filmlerin yarıştığı elemede en iyi 15 film arasına girdi.

TRT'den yapılan açıklamaya göre, Bosnalı Jasmila Zbanic'in yönetmenliğini üstlendiği film, 93 ülkeden filmlerin yarıştığı elemede en iyi 15 film arasına girdi.

Nuri Bilge Ceylan'ın 2008 tarihli "Üç Maymun" filminin ardından, uzun bir aradan sonra ilk kez bir Türk ortak yapımı Oscar Ödülleri'nde "En İyi Yabancı Film" kategorisinde kısa listeye kaldı.

Geçen yıl 2020 Oscar Ödülleri'nde TRT destekli Makedon belgeseli "Honeyland" (Bal Ülkesi) de "En İyi Yabancı Film" ve "En İyi Belgesel" kategorilerinde yarışarak, "En İyi Belgesel" ödülünün sahibi olmuştu.

Film hakkında

Türkiye, Avusturya, Romanya, Hollanda, Almanya, Polonya, Fransa ve Norveç ortak yapımı olan film 1995'te yaşanan Srebrenitsa katliamına mercek tutuyor.

Filmin hikayesi, Bosna Hersek'in Srebrenitsa kentinde Sırp askerleri tarafından kadınlar ve çocuklar dahil on binlerce Bosnalı'nın öldürüldüğü soykırım günlerinde, Birleşmiş Milletler Üssü'nde geçiyor.

Dünya prömiyerini 2020'nin eylül ayında dünyanın en önemli festivali Venedik Film Festivali'nin Ana Yarışma bölümünde yapan "Quo Vadis, Aida?" hemen ardından Toronto Film Festivali'nde yarıştı.

Venedik ve Toronto'nun ardından birçok önemli film festivalinde yer alarak ödüller kazanan yapım, Türkiye'de ise geçen yılın ekim ayında Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Film Ödülü"nü almıştı.

Oscar Ödülleri 25 Nisan'da Sahiplerini Bulacak

Akademi üyeleri, "En İyi Yabancı Film" dahil bütün kategorilerde kısa listeye kalan filmleri 5-9 Mart tarihleri arasında değerlendirecek. 2021'in Oscar adayları 15 Mart'ta açıklanacak.

Her yıl şubat ayında gerçekleştirilen Akademi Ödülleri Töreni bu defa pandemi nedeniyle 25 Nisan'da düzenlenecek.

YORUMLAR
500
Sahte Kabadayı nerede çekildi, hangi ilde geçiyor? Sahte Kabadayı konusu ne, oyuncuları kimlerdir? Film ne zaman çıktı, hangi tarihte? Sahte Kabadayı nerede çekildi, hangi ilde geçiyor? Sahte Kabadayı konusu ne, oyuncuları kimlerdir? Film ne zaman çıktı, hangi tarihte? Köprüde Buluşmalar Ortak Yapım Geliştirme Fonu'na başvurular başladı Köprüde Buluşmalar Ortak Yapım Geliştirme Fonu'na başvurular başladı Son dakika haber... İzmir'de öğrencilerine istismar iddiasıyla tekrar yargılanan müdür vekilinin davasında mütalaa Son dakika haber... İzmir'de öğrencilerine istismar iddiasıyla tekrar yargılanan müdür vekilinin davasında mütalaa
Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Kültür Sanat TRT Ortak Yapımı 'Quo Vadis, Aida?' Oscar Ödülleri'nde kısa listeye seçildi - Son Dakika

Bu haber Hürriyet tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Hürriyet tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Hürriyet kurumudur.

Advertisement