Yaşar Kemal, Altın Koza'da anılıyor - Son Dakika

Yaşar Kemal, Altın Koza'da anılıyor

15.09.2021 12:40
Yaşar Kemal, Altın Koza'da anılıyor

28'İNCİ Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında Çukurova ve Toroslar ile özdeşleşmiş yazar Yaşar Kemal, bu yıl 'Yaşar Kemal ile Çukurova'da Dünden Yarına' başlığı altında bir dizi etkinlikle anılacak.

28'İNCİ Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında Çukurova ve Toroslar ile özdeşleşmiş yazar Yaşar Kemal, bu yıl 'Yaşar Kemal ile Çukurova'da Dünden Yarına' başlığı altında bir dizi etkinlikle anılacak.

Yaşar Kemal Vakfı ile birlikte düzenlenen etkinliklerin ilki 'Sinemada Yaşar Kemal' oldu. Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda yapılan söyleşi öncesinde Yaşar Kemal Vakfı Başkanı Ayşe Semiha Baban "Bugün Yaşar Kemal'in Altın Koza'da anılıyor olması, eminim kendisini de çok mutlu ederdi" dedi.

'YAŞAR KEMAL SANATÇILARA DA BİZE DE IŞIK OLDU'Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yaşar Kemal gibi bir değeri, ustayı anlatmanın zor olduğunu belirterek "Yaşar ağabeyi, nasıl anlatırsanız anlatın onu tanımlamaya sözler yetmez. Küçük yaşta yanı başında babası öldürülmüş, oradan çıkmış dünyanın en önemli yazarlarından birisi olmuş. Çukurova'nın özelliklerini, insanını kimse onun gibi anlatamamış, tanıtamamıştır. Çoğumuz okumaya Yaşar Kemal ile başladık. Adana'dan İstanbul'a giden neredeyse herkes Yaşar ağabeye uğramış. Kendisi de büyük zorluklar içinde olmasına rağmen neyi varsa paylaşmış. Yaşar Kemal diğer sanatçılara ışık olmuş. Büyük yazar, büyük kalpli insan Yaşar ağabeyi saygı ile anıyorum" diye konuştu.'ANADOLU'NUN KENDİSİNİ EDEBİYATA TAŞIDI'Mazlum Vesek moderatörlüğünde, Nebil Özgentürk'ün yönettiği belgesel gösterimi ile başlayan söyleşiye, Lale Mansur, Doç. Dr. Aydın Çam, Prof. Dr. Cihan Erdönmez ve Zülfü Livaneli konuşmacı olarak katıldı. Türkan Şoray, Arif Keskiner ve Selim İleri'nin de Yaşar Kemal ile ilgili düşünceleri çekilen videolarla paylaşıldı. Zülfü Livaneli "Yaşar Kemal'in kişiliğimin ve sanatımın oluşumunda yadsınamaz bir etkisi var, ustamdır. Yaşar Kemal, halkın ve ozanların dilini modern edebiyatımıza soktu ve Anadolu'nun kendisini edebiyata taşıdı. Yaşar Kemal'i okumanın yanında sevmek yetmiyor, anlamak da gerekiyor" dedi.LALE MANSUR GÖZYAŞLARINI TUTAMADIYaşar Kemal'den bahsederken gözyaşlarını tutamayan Lale Mansur ise şunları söyledi: "Yaşar Kemal, cesur, idealist, cömert, hüznün eri, altın kalpli bir çocuktu. Büyük ustayı yakından tanıma şansına erişmiş bir insanım. Sahnede dansçı olarak oynadığım son gösteri Yaşar Kemal'in 'Bebek' eserinden uyarlanan bir bale gösterisiydi. Oyunculuğa karar verdiğimde ise ilk onun eseriyle kamera karşısına geçtim. İki profesyonel hayatımda da Yaşar Kemal çok önemliydi. Yaşar Kemal karşısında kim olursa olsun, dünyanın en önemli insanı varmış gibi konuşurdu. Şehirde doğmuş büyümüş biri olarak, doğayı, kırsalı ve insanları onun sayesinde öğrendim. O kadar sahici ki, söyledikleri ve yazdıkları iliklerimize kadar işliyor."

Festival süresince usta ismin eserlerinden uyarlanan Ağrı Dağı Efsanesi, Muradın Türküsü ve Yer Demir Gök Bakır filmleri gösterilecek. 'Yaşar Kemal ile Çukurova'da Dünden Yarına' etkinlikleri, 8 Ekim- 12 Kasım tarihleri arasında sürecek.


Yaşar Kemal, Altın Koza'da anılıyor
Yaşar Kemal, Altın Koza'da anılıyor
Yaşar Kemal, Altın Koza'da anılıyor
Yaşar Kemal, Altın Koza'da anılıyor
Yaşar Kemal, Altın Koza'da anılıyor
Yaşar Kemal, Altın Koza'da anılıyor
Yaşar Kemal, Altın Koza'da anılıyor
Yaşar Kemal, Altın Koza'da anılıyor

Kaynak: DHA

Son Dakika Kültür Sanat Yaşar Kemal, Altın Koza'da anılıyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Nusret'in Londra fiyatlarını pahalı bulan İngiliz çiftten kurnaz plan! 17:24 Nusret'in Londra fiyatlarını pahalı bulan İngiliz çiftten kurnaz plan!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, engelli gencin elini öperek karşılık verdi 16:44 Cumhurbaşkanı Erdoğan, engelli gencin elini öperek karşılık verdi Safiye Soyman imaj değişikliğini takipçilerine sordu, en bomba yorumu Seda Sayan yaptı! 16:19 Safiye Soyman imaj değişikliğini takipçilerine sordu, en bomba yorumu Seda Sayan yaptı! Bu diyalog canlı yayına damga vurdu! İYİ Partili ismin sorusu AK Partili Metiner'i köşeye sıkıştırdı 15:11 Bu diyalog canlı yayına damga vurdu! İYİ Partili ismin sorusu AK Partili Metiner'i köşeye sıkıştırdı Milyonlarca kişiyi şaşırtmıştı! İnsana benzeyen keçi yavrusunun sır perdesi aralandı 15:09 Milyonlarca kişiyi şaşırtmıştı! İnsana benzeyen keçi yavrusunun sır perdesi aralandı Didem Soydan Miami'de bikinili pozlarıyla takipçilerini mest ediyor 14:13 Didem Soydan Miami'de bikinili pozlarıyla takipçilerini mest ediyor Memur ve emeklilerin zam oranı ufukta göründü: Yüzde 7,47 12:03 Memur ve emeklilerin zam oranı ufukta göründü: Yüzde 7,47 Kılçdaroğlu'nun TÜİK baskını Yeşilçam'ın efsane repliğini bir kez daha hatırlattı! 11:35 Kılçdaroğlu'nun TÜİK baskını Yeşilçam'ın efsane repliğini bir kez daha hatırlattı!
Advertisement