Yeşilçam'ın Ustaları" - Son Dakika
Kültür Sanat

Yeşilçam'ın Ustaları"

Yeşilçam\'ın Ustaları"

Türk sinemasının ünlü isimleri Eşref Kolçak, Can Kolukısa, Yusuf Sezgin ve Bahar Öztan, "4. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali" kapsamında düzenlenen "Yeşilçam'ın Ustaları" etkinliğine konuk oldu.

20.05.2016 21:32
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türk sinemasının ünlü isimleri Eşref Kolçak, Can Kolukısa, Yusuf Sezgin ve Bahar Öztan, "4. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali" kapsamında düzenlenen "Yeşilçam'ın Ustaları" etkinliğine konuk oldu.

Forum Kayseri Sinema Salonu gerçekleşen etkinlikte konuşan Eşref Kolçak, Türk sinemasının siyah beyaz filmleri döneminde oyunculuğa başladığını belirterek, "Biz her şeyi kendimiz hazırlıyorduk. Ne mutlu bana ki hep güzel şeyler yaptık. Gençler 'Ne kadar güzel filmler yapmışsınız' diyorlar." dedi.

Kolçak, kendi jenerasyonlarının iyi filmlere imza attığını ifade ederek, "Bizden sonraki jenerasyonda, son zamanlarda sinemamızda biraz hoş olmayan filmler olduysa affedin. Zannediyorum sinemamız yine bizim sinemamıza, Türk sinemasına dönecektir. Temennim bu, bundan sonraki sinemamız çok daha güzel şeylerle izleyiciyi karşılaştıracaktır." diye konuştu.

Sinemada 1950 yılında büyük bir değişim olduğunu aktaran Kolçak, Ayhan Işık, Turan Seyfioğlu, Neriman Köksal gibi isimlerin sinemayı izleyicilere sevdirdiğini belirterek, "1990'dan sonra Türk sinemasında ne yazık ki porno rezaleti çıktı ve aileler sinemadan kaçtı." dedi.

Eşref Kolçak, şöyle konuştu:

"Sinema haliyle çok büyük bir çöküntü yaptı. Bugünkü gençler ne yazık ki sinemaya gereken ilgiyi göstermiyorlar. Bir iki tane yeni kişilerle çalıştım, olacak iş değil, bana 'saat 08.00'de gel' dediklerinde ben 06.00'da hazırlanıyorum. Yeni yetmeler iki üç saat sonra geliyor ve ilk söyledikleri laf 'Benim işim ne zaman biter?' oluyor. Bitti, ben şimdi bu oyuncuya ne tavsiye edeyim, o zaten angarya diye geliyor. İşi biter bitmez çekip gidiyor. Biraz efendi olsunlar."

Yusuf Sezgin de geçmişte çektikleri filmlerde diğer oyuncularla senaryo okuma provası yaptıklarını ifade ederek, "Koşullar bugünkü gibi değildi. Kendi kostümlerimizi kendimiz alırdık, sete giderken eşyalarımızı kendimiz taşırdık ama oyuncular arasında da birlik beraberlik saygı vardı. Bunlar filmlere yansırdı. Halk bizlerle yetişti, televizyon yoktu, sinema vardı. Hala yollarda giderken bize soruyorlar, 'Niye oynamıyorsunuz?' diyorlar. " diye konuştu.

Bahar Öztan ise sinemaya reklam filmleri ile adım attığı bilgisini vererek, şunları anlattı:

"Adımdan önce 'gamzeli güzel' olarak meşhur oldum. Barış Manço ile fotoromanlar çektik sonra film teklifleri geldi. Yapıp, yapamayacağımdan endişe ederken kendimi sinemanın içinde buldum. Sinema beni çok sevdi, ben de sinemayı çok sevdim. Büyük duayenlerle çalıştım bugüne kadar, İlyas Salman, Kemal Sunal, Cüneyt Arkın gibi bütün duayenlerle film çektim."

Can Kolukısa ise 1950'li yılların Türk tiyatrosu ve sinemasında dolu dolu geçen yıllar olduğunu aktararak, şunları ifade etti:

"1952 yılında İstanbul Üniversitesi Talebe Federasyonu'nun teşviği ve gayretiyle, başında Dilligil hocanın olduğu 'Gençlik Tiyatrosu' grubu kurulmuş. Türkiye'nin çok önemli noktalarında değişik görevlerdeki Hüsnü Çınar, Metin, Nevra Serezli, İzzet Günay gibi isimler vardı. Üniversitede tiyatroyu sanki profesyonelmiş gibi oynamaya başladık. Haftada 5 gün tiyatro oynuyorduk."

Aynı yıllarda sinemanın da aktif olduğunu, tiyatrodan kalan vakitlerinde sinemaya giderek filmleri izlediğini, Türk sinemasının ve tiyatrosunun geçmişte bugünkü imkanlara sahip olmadığını vurgulayan Kolukısa, "1958 yılında İstanbul'da 37 sahne perde açıyordu. Sinemacı arkadaşların da tiyatro yapmak istekleri olabilirdi ama bizden daha yoğunlardı, 15 günde bir film bitirmek zorundaydılar. Biz onları, onlar da bizi seyretmeye gelirdi, hep birlikteydik. İstanbul bugünkü gibi kalabalık değildi, arkadaşlarımızın oyunlarına gitmediğimiz zaman birbirimizden özür diliyorduk." diye konuştu.

Kolukısa, her iki sanat alanındaki oyuncuların idealist olduğunu belirterek, sinema yaşamının çok yoğun olmadığını, her iki alanda da hizmet verdiğini belirtti.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Yeşilçam'ın Ustaları' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Muharrem İnce'ye yönelik sahte paylaşımlar yapanlar hakkında karar verildi
  11:09 Muharrem İnce'ye yönelik sahte paylaşımlar yapanlar hakkında karar verildi

  Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'ye yönelik sahte paylaşımlar yapan 'Ankara Kuşu' adlı sosyal medya hesabının kullanıcısı Oktay Yaşar ile Veli Koçak, 'silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım' suçundan yargılandıkları davadan beraat etti. Ankara19. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkların suçun unsurlarının oluşmaması nedeniyle beraatlerine karar verdi.

 • Özel: Seçilen belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak
  10:58 Özel: Seçilen belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın mal varlığını açıklamasına ilişkin bir soruya "Seçilen bütün belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak" karşılığını verdi.

 • Merkez'in faiz kararı öncesi dolar ne kadar?
  10:47 Merkez'in faiz kararı öncesi dolar ne kadar?

  Dolar/TL, güne değer kazancıyla başlamasının ardından 31,0350 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi ise düşüş eğilimini üst üste üçüncü işlem gününe taşıyor. Fed'in faiz indirimlerine dair belirsizlikler varlık fiyatları üzerinde etkili oluyor. TCMB'nin politika faizini sabit bırakması bekleniyor.

 • Türkiye'de evlenme ve boşanma istatistikleri açıklandı
  10:41 Türkiye'de evlenme ve boşanma istatistikleri açıklandı

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayımladığı verilere göre, geçen yıl Türkiye'de evlenen çiftlerin sayısı 565 bin 435'e, boşanan çiftlerin sayısı ise 171 bin 881'e düştü. İlk evlenme yaşının arttığı görülen verilere göre, erkekler için ortalama ilk evlenme yaşı 28,3, kadınlar için ise 25,7 olarak kaydedildi. Boşanmaların büyük bir kısmı evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşti. Ayrıca, yabancı gelinlerin yüzde 5,5'ini Özbekler oluştururken, yabancı damatların yüzde 21,9'u Almanlar oldu.

 • Birce Akalay ve Hakan Kurtaş ilişki yaşamaya başladı
  10:40 Birce Akalay ve Hakan Kurtaş ilişki yaşamaya başladı

  Uzun süredir yalnız olan güzel oyuncu Birce Akalay, gönlünü meslektaşı Hakan Kurtaş'a kaptırdı. Bir süredir gözlerden uzak aşk yaşayan çift, 14 Şubat'ta Beyoğlu'ndaki bir sinemada el ele film izledi.

 • Marmara'da batan gemi için aramalar devam ediyor, görüş mesafesi sıfır, dalgıçlar elle arama yapıyor
  10:37 Marmara'da batan gemi için aramalar devam ediyor, görüş mesafesi sıfır, dalgıçlar elle arama yapıyor

  Marmara Denizi'nde batan 'Batuhan A' isimli geminin kayıp 4 mürettebatını arama çalışmaları, 8'inci gününde 660 personelle denizden, havadan ve karadan devam ediyor. Görüş mesafesinin sıfır olması nedeniyle dalgıçlar elle arama yapıyor. Geminin kaptan köşkü, güverte ve kamaralar bir kez daha arandı ancak sonuç alınamadı. Çalışmalar, Yağcı Hüseyin Tutuk'un cenazesinin bulunduğu makine dairesinde yoğunlaştırılıyor.

 • Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı
  10:17 Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı

  13 yıl önce nikah masasına oturan ve bir oğulları olan Cemal Hünal ile Lale Cangal çifti boşanma kararı aldı. Bir süredir ayrı yaşadıklarını söyleyen çift, resmi bir başvuruda bulunmadıklarını da belirtti.

 • CHP lideri Özgür Özel, 'Hatay' kararını nasıl verdiklerini anlattı
  09:59 CHP lideri Özgür Özel, 'Hatay' kararını nasıl verdiklerini anlattı

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay sürecinin kötü yönetilmediğini belirterek, mevcut başkan Lütfü Savaş'ın yeniden aday gösterildiğini açıkladı. Hatay adayının belirlenmesi sürecinde yaşanan tartışmalar sonucunda gece yarısından sonra CHP, Lütfü Savaş'ın adaylığını resmen duyurdu. Özel, Hatay'ın duygularına anlayış gösterdiklerini ve yapılan anketler sonucunda Lütfü Savaş'ın CHP'nin en iyi adayı olduğunu belirtti.


Advertisement