Buket Uzuner'den Atiye dizisine "intihal" davası - Son Dakika

Buket Uzuner'den Atiye dizisine "intihal" davası

21.09.2020 17:34
Buket Uzuner'den Atiye dizisine "intihal" davası

Yazar Buket Uzuner, yapımcılığını OG Prodüksiyon'un üstlendiği, Netflix'te yayınlanan Atiye dizisi için intihal davası açtı.

Yazar Buket Uzuner, yapımcılığını OG Prodüksiyon'un üstlendiği, Netflix'te yayınlanan Atiye dizisi için intihal davası açtı.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nde açılan davanın gerekçesinde Uzuner'in 'Tabiat Dörtlemesi' olarak bilinen 'Su', 'Toprak', 'Hava', 'Ateş' adlı romanlarının hepsinde ana karakter olan 'Defne Kaman' ve anneannesi 'Umay Nine'nin dizide izinsiz ve sözleşmesiz kullanıldığı belirtildi. Uzuner de bu davanın Türkiye'de yaygın olan edebi intihaller için bir örnek teşkil edeceğini ve bundan sonra fikir hırsızlığının zorlaşacağını umduğunu belirtti.

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Bilindiği gibi bir roman ve senaryonun temeli onun ana karakterleridir ve olayların akışı yoğunluklu olarak ana karakterlerin belirlediği bir yolda gelişir. Bu gerek edebiyatçılar gerek senaryo, film ve dizi sektöründe çok bilinen bir teknik konudur. 'Atiye' dizisinin senaryosu, Buket Uzuner'in 'Defne Kaman'ın Maceraları – Toprak' romanının ana karakterleri üzerine farklı adla kurulduğu 'Atiye' dizisi, yazarın 'Su', 'Hava' ve aynı serinin yazmakta olduğu 'Ateş' adlı eserlerine karşı bir fikri ihlalidir."

Daha önce de yazar Şengül Boybaş, 'Dünyanın Uyanışı' adlı romanından esinlenilerek çekilen dizinin ön jeneriğinde, fragman, afiş gibi tanıtımlarında eserine ve ismine yer verilmediğini belirterek OG Prodüksiyon şirketine dava açmıştı.

YORUMLAR
500
Abone kaybını durduramayan Netflix'ten flaş karar! Abone kaybını durduramayan Netflix'ten flaş karar! Netflix aboneleri, rakip platformlara taşınıyor! Netflix aboneleri, rakip platformlara taşınıyor! Cem Yılmaz'ın 9 yaşındaki oğlundan Erşan Kuneri tavsiyesi: 18 yaşından küçükler izlemesin Cem Yılmaz'ın 9 yaşındaki oğlundan Erşan Kuneri tavsiyesi: 18 yaşından küçükler izlemesin
Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Magazin Buket Uzuner'den Atiye dizisine 'intihal' davası - Son Dakika


Advertisement