HALİT KIVANÇ KİMDİR? - Son Dakika
Magazin

HALİT KIVANÇ KİMDİR?

HALİT KIVANÇ KİMDİR?

Türkiye'de bir döneme damga vuran usta sunucu ve gazeteci Halit Kıvanç, hayata gözlerimi yumdu.

26.10.2022 12:36  Güncelleme: 13:07

18 Şubat 1925 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelen Halit Kıvanç, Türkiye'nin en ünlü ve en uzun süre çalışmış sunucularındandı.Yazar ve müzisyen Ümit Kıvanç'ın babası olan Kıvanç, aynı zamanda Pelé ile ilk röportajı yapan gazeteciydi.

Orta öğretimini Pertevniyal Lisesi'nde, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. 3 ay kadar hakimlik yaptı. Milliyet, Tercüman, Hürriyet, Güneş başta olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazar ve yönetici olarak üst düzey görevler aldı.1953'te Alp Zirek ve Halit Talayer ile birlikte Türkiye'nin ilk günlük spor gazetesi Türkiye Spor'u çıkardı.Bir yıla yakın İngiliz yayın kuruluşu BBC'de çalıştı. Türkiye'de radyo ve televizyon yayıncılığının gelişmesinde önemli katkıları olan Kıvanç, Türk televizyonculuğunda birçok "ilk"in adamı oldu.Olimpiyatlar ve büyük uluslararası karşılaşmalarda sunucu olarak görev aldı.FIFA Dünya Kupası'nı televizyondan sunan ilk Türk spikerdi.10 FIFA Dünya Kupası finalini radyo ve televizyonda nakletti.

HALİT KIVANÇ KİMDİR, nereli, kaç yaşında vefat etti Duayen sunucu hayatını kaybetti... İşte Halit Kıvançın biyografisi ve hayatı

Uzun yıllar TRT'de kültür-sanat, müzik eğlence programları sunan Halit Kıvanç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramları'nın da vazgeçilmez sunucusu oldu.

Bayramlarda TRT Çocuk Şenliği'ni sunan Halit Kıvanç, geniş bir hayran kitlesine kavuştu.

Harbiye Açıkhava Tiyatrosu ve İstanbul Spor ve Sergi Sarayı'nda çok sayıda konser ve özel etkinliğin sunuculuğunu üstlendi.

Tek kanallı günlerin efsanevi sunucusu Halit Kıvanç, NTV Yayınlarından çıkan "Tele Safir" adlı kitabında Türk televizyonculuğunu kaleme aldı.

halitkivanc-2.jpg

Sunuculukta 50. yılını 2005'te bir jübileyle kutlayan Kıvanç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TSYD ve diğer kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200'ün üzerinde ödül aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti.

Yazar, spiker, sanat adamı olarak kabul edilen Halit Kıvanç, Türk halkına temiz bir Türkçe ile saygın ve eğitici çalışmaları ile hizmet vermesinden dolayı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Kariyer Dalında büyük ödüle layık görüldü.

HALİT KIVANÇ KİMDİR, nereli, kaç yaşında vefat etti Duayen sunucu hayatını kaybetti... İşte Halit Kıvançın biyografisi ve hayatı

Kıvanç, NTV televizyonunda pazar günleri Halit Kıvanç'la Ustalar, NTV Radyo'da pazar sabahları Mikrofonda Halit Kıvanç, ise NTV Spor'da Futbol Bir Aşk adlı programları sundu.

Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan Halit Kıvanç, Fenerbahçe TV'de Efsanenin 100 Yılıve Efsanenin Yeni Yüzyılı adlı söyleşi programlarını da sundu.

halitkivanc-1.jpg

Aydın Engin'le yaptığı söyleşi Bir Koltukta Kaç Karpuz: Halit Kıvanç Kitabı adlı kitapta toplanarak piyasaya sunulmuştur.

Halit Kıvanç, ayrıca 2006 yılında, Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur adlı kitabın da yazarıdır.

Kıvanç, sanatçı Müjdat Gezen ile yaptığı söyleşiyi kaleme aldığı kitapta, sanatçının yaşamını acı ve tatlı yanlarıyla anlatmaktadır.

Kaynak: Magazinkolik

Son Dakika Magazin HALİT KIVANÇ KİMDİR? - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement