Hızlan ve Ortaylı, Atatürk ve Cumhuriyet'i konuştu - Son Dakika

Hızlan ve Ortaylı, Atatürk ve Cumhuriyet'i konuştu

09.11.2019 18:16
Hızlan ve Ortaylı, Atatürk ve Cumhuriyet'i konuştu

Türk Edebiyatı'nın duayen ismi, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan ile Hürriyet Gazetesi yazarı, tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nda bir araya geldi.

Türk Edebiyatı'nın duayen ismi, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan ile Hürriyet Gazetesi yazarı, tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nda bir araya geldi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 81. yılında Ulu Önder'i anan iki önemli isim, Demirören Medya'nın ev sahipliğindeki söyleşide fuar ziyaretçileriyle buluştu. "Atatürk ve Cumhuriyet: Kültür ve Tarihte Değişimler" başlıklı söyleşiye katılanlar doyulmaz bir sohbetle Atatürk'ü, Cumhuriyet'in kazanımları, dünden bugüne yolculuğu ve kültürel yansımalarını dinledi.

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi Interexpo Salonu'nda düzenlenen ve fuar ziyaretçilerinin yoğun ilgi gösterdiği söyleşide Doğan Hızlan, "Atatürk ve Cumhuriyet tarihini öğrenmek için bazı temel eserleri okumanız gerekir. Nutuk da Cumhuriyet tarihimizin edebiyata yansımasıdır" dediği konuşmasında özellikle genç okuyuculara seslenerek; "İlber Ortaylı'nın ön sözünün de yer aldığı Nutuk'u okuduktan sonra sizler de tarihin seyrini öğreneceksiniz" şeklinde konuştu.

Atatürk'ü ve Cumhuriyet'i anlayıp öğrenebilmek adına edebiyatın büyük önemi olduğunu anlatan Prof. Dr. İlber Ortaylı ise "Tarihi ve yakın tarihimizi öğrenmek, anlamak için edebiyata da bakmalıyız. Reşat Nuri Güntekin, Yakup Kadri Karaosmanoğlu gibi birçok yazar Atatürk dönemine tanıklık etti. Hem o yazarları hem de Atatürk'ün anlatımını okumadan tarihi öğrenemeyiz" dedi. Ortaylı okuyuculara Nutuk'u okumalarını tavsiye ederek, "Nutuk anlaşılır ve rafine bir dille yazılmıştır. Bu yüzden herkes tarafından okunması çok kolay ve rahattır." diye konuştu.

Söyleşiyi Doğan Hızlan Demirören Medya adına tüm katılımcılara teşekkür ederek bitirdi. Etkinliğe katılanlara, Hürriyet Kitap standından İlber Ortaylı'nın önsözüyle basılan Nutuk için yüzde 50 indirim sunuldu.

YORUMLAR
500
Ali Koç, oyuncu Ufuk Özkan'a 'Hangi takımlısın?' diye sordu, aldığı yanıta verdiği cevap sosyal medyada gündem oldu Ali Koç, oyuncu Ufuk Özkan'a 'Hangi takımlısın?' diye sordu, aldığı yanıta verdiği cevap sosyal medyada gündem oldu Bu hafta altın, döviz ve borsa değer kaybetti Bu hafta altın, döviz ve borsa değer kaybetti Develi'de tayini çıkan Cumhuriyet Savcılarına veda yemeği Develi'de tayini çıkan Cumhuriyet Savcılarına veda yemeği
Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Magazin Hızlan ve Ortaylı, Atatürk ve Cumhuriyet'i konuştu - Son Dakika

Bu haber Hürriyet tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Hürriyet tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Hürriyet kurumudur.

Advertisement