Son dakika Opera haberleri, Opera son dakika, son dakika Opera

Son Dakika Opera Haberleri

 • Ataşehir Belediyesi 5. Klasik Müzik Festivali Başlıyor
  14:04 Ataşehir Belediyesi 5. Klasik Müzik Festivali Başlıyor

  Ataşehir Belediyesi'nin düzenleyeceği '5. Klasik Müzik Festivali' ünlü orkestraların, opera topluluklarının ve sanatçıların katılımıyla bu yıl 2-16 Mart 2024 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak.

 • Antalya Devlet Opera ve Balesi, Venera Ensemble konseriyle sanatseverlerle buluşacak
  13:41 Antalya Devlet Opera ve Balesi, Venera Ensemble konseriyle sanatseverlerle buluşacak

  Antalya Devlet Opera ve Balesi, Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde düzenlenecek olan Venera Ensemble konseriyle sanatseverlerle buluşacak. Konserde, Batı klasikleri ve Anadolu türkülerinin yanı sıra birçok enstrüman ve dans sanatçısı sahne alacak. Konser biletleri, opera gişeleri ve online olarak temin edilebilecek.

 • Antalya'da Pomeranian Köpeği Lui'nin Sahiplik Sorunu Mahkemede Çözüldü
  11:57 Antalya'da Pomeranian Köpeği Lui'nin Sahiplik Sorunu Mahkemede Çözüldü

  Antalya'da yaşanan bir sahiplik sorunu mahkemede sonuçlandı. Pomeranian cinsi köpek Lui'nin ilk sahibi olan H.A.G, köpeği bir süre opera sanatçısı Aslı Ayan'a vermişti. Ancak daha sonra köpeği geri isteyen H.A.G ile Ayan arasında anlaşmazlık çıktı. Mahkeme, köpeğin Aslı Ayan'a ait olduğunu belirleyerek teslim edilmesine karar verdi.

 • Antalya Devlet Opera ve Bale Sanatçısı Aslı Ayan'a Verilen Köpek Kayboldu
  09:41 Antalya Devlet Opera ve Bale Sanatçısı Aslı Ayan'a Verilen Köpek Kayboldu

  Antalya'da sahiplenmesi için verilen pomerian cinsi köpek, sahibi tarafından geri alınarak teslim edilmedi. Mahkeme köpeğin Aslı Ayan'a ait olduğunu belirterek teslim edilmesini istedi. Ancak karşı taraf köpeğin kaybolduğunu söyleyerek vermedi. Ayan, avukatıyla birlikte köpeği bulmak için mücadele edeceklerini belirtti.

 • Başkan Adayı Tugay: Ben Büyükşehir Belediye Başkanı Olursam Siyasi Konuları Bir Kenara Bırakacağım
  23:35 Başkan Adayı Tugay: Ben Büyükşehir Belediye Başkanı Olursam Siyasi Konuları Bir Kenara Bırakacağım

  CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Cemil Tugay, İzmir Ticaret Odası'nı (İTO) ziyaret etti. Tugay başkanlığı döneminde herkesin belediye başkanı olacağını belirterek, “Ben Büyükşehir Belediye Başkanı olursam siyasi konuları bir kenara bırakacağım. Laiklikten, demokrasiden, insan haklarından asla ödün vermem, CHP’liyim ama bunun dışında şehirle ilgili verilecek tüm kararlarda tüm siyasi iradelerle, şehri temsil eden kurumlarla hepimiz birlikte bir doğruda çabalayarak şehir için en doğru kararı birlikte vermeliyiz” dedi.

 • CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, İZTO'yu ziyaret etti
  16:58 CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, İZTO'yu ziyaret etti

  CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti. Tugay, ziyarette seçilmesi halinde gerçekleştireceği projelerini anlattı. Tugay, kentsel dönüşüm konusunda Türkiye'nin en yetenekli plancıları ile çalışıldığını belirterek, siyasi konuları bir kenara bırakacağını ifade etti. Belediye yönetimindeki 'statükocu anlayışın' değişeceğini vurgulayan Tugay, şehir için en doğru kararı birlikte vermeyi hedeflediğini söyledi. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener de ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirtti.

 • İstanbul Devlet Opera ve Balesi, II. Mehmet operasını sahneye taşıyor
  13:04 İstanbul Devlet Opera ve Balesi, II. Mehmet operasını sahneye taşıyor

  İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Gioachino Rossini ve Cesare della Valle tarafından kaleme alınan II. Mehmet operasını sanatseverlerle buluşturacak. Eserin prömiyeri 24 Şubat'ta Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Kostüm ve dekor tasarımı etkileyici olan eserde 138 kişi için 250 kostüm ve 300 şapka hazırlandı. II. Mehmet operası, Fatih Sultan Mehmet'in Anna ile olan aşk hikayesini anlatıyor.

 • Mersin Devlet Opera ve Balesi, Hamlet Balesi'ni Sanatseverlerle Buluşturuyor
  21 Şub Mersin Devlet Opera ve Balesi, Hamlet Balesi'ni Sanatseverlerle Buluşturuyor

  Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), yarın William Shakespeare'in Hamlet tragedyasının bale uyarlamasını sanatseverlerle buluşturacak. Revas Gabichvadze'nin müziği, Murat Kodallı'nın orkestra şefliği, Nugzar Magalashvili ve Medei Magalashvili'nin reji ve koreografisiyle hazırlanan eser, Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nde saat 20.00'de sahnelenecek. Baleyi Serbülent Biçer, Ender Üçdemir ve Özlem Şenormanlılar yönetecek.

 • Lahey'de sığınmacılar ayaklandı, ortalık yangın yerine döndü: 6 polis yaralı
  18 Şub Lahey'de sığınmacılar ayaklandı, ortalık yangın yerine döndü: 6 polis yaralı

  Hollanda'nın idari başkenti Lahey'de, farklı görüşteki Eritreli gruplar arasında çıkan şiddet olaylarında ortalık yangın yerine döndü. Olaylarda 6 polis yaralandı, 13 kişi gözaltına alındı. Olaylar sırasında 2 polis aracı ve bir otobüs yandı.

 • Samsun Devlet Opera ve Balesi'nden 'Figaro'nun Düğünü' operası veda temsili
  18 Şub Samsun Devlet Opera ve Balesi'nden 'Figaro'nun Düğünü' operası veda temsili

  Samsun Devlet Opera ve Balesi, Wolfgang Amadeus Mozart'ın 'Figaro'nun Düğünü' operasının son temsilini sanatseverlere sunacak. Yiğit Günsoy'un rejisi ve Kıvanç Tepe'nin orkestra şefliğinde sahnelenecek olan opera, Gülden Sayıl'ın dekor ve kostüm tasarımıyla, Özgün Barılı'nın koreografisiyle ve Raushan Baigulakova'nın koro şefliğiyle gerçekleştirilecek. İtalyanca orijinal diliyle seslendirilen eser, Türkçe üst yazıyla izleyicilerle buluşacak.

 • İstanbul Bu Hafta Sanat Dolu
  18 Şub İstanbul Bu Hafta Sanat Dolu

  İstanbul bu hafta, geniş bir yelpazede birbirinden farklı etkinliklerle yerli ve yabancı sanatçıların katıldığı konser, sergi, tiyatro ve performanslara sahne olacak. Ünlü Fransız soprano Emma Shapplin'in konseri, İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin prömiyeri, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleşecek konserler ve tiyatro oyunları, şehirdeki sanatseverleri ağırlayacak. Ayrıca, ressam Merih Yıldız'ın sergisi ve Andy Warhol Pop-Art Sergisi de sanatseverlerin ilgisini çekecek etkinlikler arasında yer alıyor.

 • Hollanda'nın Lahey kentinde Eritreli gruplar arasında çatışma çıktı
  18 Şub Hollanda'nın Lahey kentinde Eritreli gruplar arasında çatışma çıktı

  Hollanda'nın Lahey kentinde Eritreli hükümet muhalifleri ile hükümet yanlısı gruplar arasında çıkan çatışma kontrolden çıktı. Taş ve sopalarla birbirine saldıran gruplar, polisle de çatıştı. Çatışma sırasında çok sayıda araç ve polis aracı ateşe verildi. Olaylar sonucu çok sayıda polis ve gösterici yaralandı. Hollanda'da 25 binden fazla Eritreli sığınmacı bulunuyor ve Eritre'deki baskı ortamı nedeniyle bu ülke vatandaşlarının sığınma başvurusu hızla işleme alınıyor.

 • Hollanda'da Eritreli gruplar arasında çatışma ve araçların ateşe verilmesi
  18 Şub Hollanda'da Eritreli gruplar arasında çatışma ve araçların ateşe verilmesi

  Hollanda'nın idari başkenti Lahey'de farklı görüşteki Eritreli gruplar taş ve sopalarla birbirleriyle ve polisle çatıştı, etraftaki araçları ateşe verdi. Lahey'de Eritre hükümetini destekleyen bir grubun bir salonda toplandığını haber alan muhalefet yanlısı gruplar, taş ve sopalarla içeri girmeye çalıştı. Binanın camlarını kıran, polis araçlarını ve otobüsleri ateşe veren protestoculara biber gazıyla müdahale edildiği ve çıkan olaylarda bazı polislerin yaralandığı belirtildi. Lahey Belediyesi Sözcüsü Robin Middel, şiddet olaylarının kontrolden çıktığını söyledi. Lahey emniyetinin açıklamasına göre, Eritreli iki grubun taşlı kavgaya tutuştuğu ve polisin müdahale ettiği bildirildi. Protestocular çok sayıda polis aracıyla bazı otobüsleri kundakladı, yangınlar itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldü.

 • Hollanda'da Eritreli göçmenlerin isyanı: Opera binası basıldı, polis araçları ateşe verildi
  17 Şub Hollanda'da Eritreli göçmenlerin isyanı: Opera binası basıldı, polis araçları ateşe verildi

  Hollanda'nın Lahey kentinde Eritreli göçmenlerden oluşan kalabalık, Opera Binası'na girdi ve polis memurlarına tuğla ve taş fırlattı. Ayrıca, Eritreli göçmenlerden oluşan bir çete, polis araçlarını ateşe verdi.

 • İZDOB, Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi'nde konser verdi
  16 Şub İZDOB, Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi'nde konser verdi

  İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB), Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi'nde konser verdi. Okulun konferans salonunda gerçekleşen konserde, okul müdürü Muammer Uysal İZDOB sanatçılarına teşekkür etti. Sanatçılardan Nurgün Babuhan ise konserin güzel bir atmosferde geçtiğini belirterek, çocuklara iyi bir örnek olmayı umduklarını ve onları sanatın içinde görmek istediklerini söyledi.

 • Fatma Şahin, seçim beyannamesini 'Güçlü Gaziantep' sloganıyla duyurdu
  16 Şub Fatma Şahin, seçim beyannamesini "Güçlü Gaziantep" sloganıyla duyurdu

  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Fatma Şahin, 2024-2029 yıllarında hayata geçireceği projeleri tanıttı. Şahin, altyapı, içme suyu, ulaşım, çevre, ticaret merkezleri, sosyal, kültürel, tarım, spor ve tesis projelerini 'Güçlü Gaziantep' sloganıyla duyurdu.

 • Müzik Müzesi, Musiki Muallim Mektebi binasında açıldı
  16 Şub Müzik Müzesi, Musiki Muallim Mektebi binasında açıldı

  Müzik araştırmacısı ve yazar Oğuz Elbaş, Musiki Muallim Mektebi binasında kurduğu Müzik Müzesi'nde dünyanın dört bir yanından yaklaşık 300 enstrümanı sergiliyor. Müze, Mamak Belediyesi tarafından restore edilen tarihi binada sanat kurslarına ev sahipliği yapıyor. Müzik Müzesi, Anadolu'nun müzik tarihini belgelere dayanarak anlatmayı hedefliyor ve Türkiye'nin müzikal zenginliklerini sergilemek için önemli bir kaynak olarak görülüyor.

 • Antalya Devlet Opera ve Balesi, romantik balenin önemli başyapıtlarından 'Giselle'i sahneleyecek
  16 Şub Antalya Devlet Opera ve Balesi, romantik balenin önemli başyapıtlarından 'Giselle'i sahneleyecek

  Antalya Devlet Opera ve Balesi, romantik balenin önemli başyapıtlarından 'Giselle'i, 20 ve 22 Şubat'ta sanatseverlerle buluşturacak. Giselle balesi, Alman şair Henrich Heine'nin 'Almanya Üzerine' adlı kitabında anlattığı Wililer Efsanesi'nden esinlenerek sahneye koyuluyor. Aşk, hüsran, ölüm, vicdan azabı gibi temaları işleyen eser, görsellik ve estetik dil sayesinde romantik balenin başyapıtlarından biri haline gelmiştir.

 • Antalya Devlet Opera ve Balesi, 'Cavalleria Rusticana' ve 'I Pagliacci' operalarını sahneleyecek
  15 Şub Antalya Devlet Opera ve Balesi, 'Cavalleria Rusticana' ve 'I Pagliacci' operalarını sahneleyecek

  Antalya Devlet Opera ve Balesi, 'Cavalleria Rusticana' ve 'I Pagliacci' operalarını 17 ve 24 Şubat'ta sanatseverlerle buluşturacak. İtalyan besteci Pietro Mascagni'nin 'Cavalleria Rusticana' ve Ruggero Leoncavallo'nun 'I Pagliacci' operaları, bir sahneleme geleneği olarak sergilenecek. Eserlerde Antalya Devlet Opera ve Balesi orkestrasını İtalyan şef Lorenzo Castriota yönetecek.

 • İDOB Modern Dans Topluluğu MDTistanbul, 'Winterreise' eseriyle sanatseverlerle buluşacak
  14 Şub İDOB Modern Dans Topluluğu MDTistanbul, 'Winterreise' eseriyle sanatseverlerle buluşacak

  İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) Modern Dans Topluluğu MDTistanbul, Franz Schubert'in bestelediği 'Winterreise' eserini yorumlayacak. Eser, aşkı kaybeden bir yolcunun varoluşunu sorgulamasını anlatıyor. Etkinlik, atık kağıtların kullanıldığı dekor ve kostüm tasarımlarıyla dikkat çekecek.

 • Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde 'Ahi Evran'ın Sesi: Esnafın Türküsü' programı düzenlendi
  13 Şub Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde 'Ahi Evran'ın Sesi: Esnafın Türküsü' programı düzenlendi

  Anadolu Üniversitesi Halkbilim ve Araştırma Merkezi Halk Dansları Topluluğu tarafından düzenlenen 'Ahi Evran'ın Sesi: Esnafın Türküsü' gösterisi, Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi. Programa birçok sanatsever katıldı ve gösteri izleyicilere keyifli dakikalar yaşattı. Gösteri, Rektör Erdal'ın çiçek ve belge takdim etmesiyle sona erdi.

 • Ankara Devlet Opera ve Balesi, İlkokul Öğrencilerini Misafir Etti
  13 Şub Ankara Devlet Opera ve Balesi, İlkokul Öğrencilerini Misafir Etti

  Ankara Devlet Opera ve Balesi, ilkokul çağındaki çocuklara opera ve balenin mutfağını görmeleri, bir eserin sahnelenmeden önceki aşamalarını, sanatçıların çalışmalarını öğrenmeleri için hayata geçirdiği 'Opera Tur' isimli proje kapsamında minik öğrencileri misafir etti. Etkinlikte, öğrenciler bale stüdyosunda çalışmaları izledi, opera provasını takip etti, atölyeleri gezdi ve sanatçılarla tanışma fırsatı buldu. Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürü Volkan Kıran, amaçlarının çocuklara sanat aşkını aşılamak ve iyi birer sanat izleyicisi olmalarını sağlamak olduğunu belirtti.

 • Antalya'da Şiddetli Yağış Nedeniyle Eğitime Ara Verildi, Mahsur Kalanlar Tahliye Ediliyor
  13 Şub Antalya'da Şiddetli Yağış Nedeniyle Eğitime Ara Verildi, Mahsur Kalanlar Tahliye Ediliyor

  Antalya'da şiddetli yağış nedeniyle 6 ilçede eğitime 1 gün ara verildi, evlerde ve araçlarda mahsur kalanlar tahliye ediliyor. Kent merkezinde akşam etkili olmaya başlayan sağanak, gece şiddetini artırdı. Yoğun yağış nedeniyle yollarda ve alt geçitlerde oluşan su birikintileri nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşandı.

 • Londra'da Yingge Dansı Performansı
  12 Şub Londra'da Yingge Dansı Performansı

  İngiltere'nin başkenti Londra'daki tarihi Burlington Arcade çarşısında Çin'in güneyindeki Guangdong eyaletinde popüler bir halk dansı çeşidi olan Yingge Dansı performansı sergileyen sanatçılar, izleyicilere unutulmaz anlar yaşattı. Opera, dans ve dövüş sanatlarının iç içe geçtiği bu popüler halk sanatı birkaç yüzyıla uzanan bir geçmişe sahip.

 • Antalya Devlet Opera ve Balesi, Kanlı Nigar müzikalini sahneleyecek
  12 Şub Antalya Devlet Opera ve Balesi, Kanlı Nigar müzikalini sahneleyecek

  Antalya Devlet Opera ve Balesi, Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun önemli eserlerinden Kanlı Nigar müzikalini Cem İdiz'in besteleriyle sahneleyecek. Eser, kocasından şiddet görmüş bir kadının hikayesini anlatıyor ve 15 Şubat'ta Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde izleyiciyle buluşacak. Müzikalde Antalya DOB korosu ve orkestrası da yer alacak.

 • Viyana'da düzenlenen konserde kadın bestecilerin eserleri icra edildi
  10 Şub Viyana'da düzenlenen konserde kadın bestecilerin eserleri icra edildi

  Avusturya'nın başkenti Viyana'da, Viyana Yunus Emre Enstitüsü tarafından desteklenen 'Kadın Bestecilerin Yolculuğu' isimli albümün ilk konseri gerçekleştirildi. Opera sanatçısı Flaka Goranci'nin farklı ülkelerden kadın bestecilerin eserlerine yer verdiği konserde, Dünya Oda Orkestrası da sanatçıya eşlik etti. Konserde, Türk besteci Nazife Aral Güran'ın 'Dantel' eseri de icra edildi. 'Kadın Bestecilerin Yolculuğu' albümünde, 21 kadın besteci, 3 kadın şarkıcı ve 4 kadın müzikolog yer alıyor.

 • Mersin Büyükşehir Belediyesi, Sivil Toplumun Sesi Çok Sesli Korosu'nu Kurdu
  10 Şub Mersin Büyükşehir Belediyesi, Sivil Toplumun Sesi Çok Sesli Korosu'nu Kurdu

  Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Kent Konseyi ve Mersin'e Değer Katanlar Kurulu (MEDEKA) iş birliği ile 'Sivil Toplumun Sesi Çok Sesli Korosu'nu kurdu. 37 STK, kurum ve kuruluşu temsilen 61 koristin yer aldığı koro, ilk etkinliklerini Yenişehir Belediyesi Nikah ve Konferans Salonu'nda gerçekleştirdi.

 • Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak: 'Hepsinden de oy alacağıma inanıyorum'
  09 Şub Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak: 'Hepsinden de oy alacağıma inanıyorum'

  Mersin'in merkez ilçe Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde, Mersin'de toplumun her kesiminden, hatta farklı siyasi görüşteki vatandaşlardan da oy alacağını belirtti.

 • Claude Magnier'in yazdığı Oscar oyunu Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde sahnelendi
  09 Şub Claude Magnier'in yazdığı Oscar oyunu Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde sahnelendi

  İBB Şehir Tiyatroları, Claude Magnier'in yazdığı ve Asude Zeybekoğlu'nun çevirdiği Oscar oyununu 6 Şubat 2024 Salı günü Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde sahneledi. Seyircinin heyecan ve merakla izlediği oyun, uzun süre alkışlandı. İBB Şehir Tiyatroları ayrıca Şubat ayında farklı kültür merkezlerinde ve sahnelerde turnelerine devam ediyor.

 • ADOB, çocuklara opera ve baleyi tanıtmak için yeni bir proje başlattı
  09 Şub ADOB, çocuklara opera ve baleyi tanıtmak için yeni bir proje başlattı

  Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB), ilkokul çağındaki çocuklara opera ve balenin mutfağını görmeleri, bir eserin sahnelenmeden önceki aşamalarını, sanatçıların çalışmalarını öğrenmeleri için 'Opera Tur' isimli yeni bir projeyi hayata geçirdi. Proje kapsamında çocuklar, fuaye alanında bilgilendirme alacak ve marangozhane, terzihane, demirhane, bale ve koro stüdyolarını ziyaret ederek sanatçılarla buluşma imkanı bulacaklar. ADOB Müdürü Volkan Kıran, projenin çocukların sanat hakkında bilgi sahibi olmalarını amaçladığını belirtti ve öğretmenlere öğrencilerini operaya getirmeleri çağrısında bulundu.

 • Mersin Büyükşehir Belediyesi, 'Estetik Bir Olgu Olarak Dünyalar Kurmak' Temalı Sempozyum Düzenliyor
  09 Şub Mersin Büyükşehir Belediyesi, 'Estetik Bir Olgu Olarak Dünyalar Kurmak' Temalı Sempozyum Düzenliyor

  Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin’e Değer Katanlar Kurulu’nun (MEDEKA) Plastik Sanat Kurulu iş birliği ile ‘Estetik Bir Olgu Olarak Dünyalar Kurmak’ temalı sempozyum düzenliyor. 3 gün boyunca sanat ve estetik üzerine içeriklerin tartışılacağı sempozyum, arkeolojik gezi ile son bulacak.

 • Antalya Devlet Opera ve Balesi, 'Giselle'yi sahneleyecek
  08 Şub Antalya Devlet Opera ve Balesi, 'Giselle'yi sahneleyecek

  Antalya Devlet Opera ve Balesi, romantik balenin önemli başyapıtlarından 'Giselle'yi sezonun ilk bale prömiyeri olarak sahneleyecek. Alman şair Henrich Heine'nin 'Almanya Üzerine' adlı kitabından esinlenen 'Giselle' balesi, Fransız besteci Adolphe Adam'ın müzikleriyle sahneye konulacak. Eserde, aşk, hüsran, ölüm ve yeniden birleşme gibi temalar işlenecek ve Antalya DOB orkestrasını şef Pavel Petrenko yönetecek.

 • Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yarıyıl Tatilinde 20 Bin Çocuğa Sanat ve Eğlence Programı Sundu
  07 Şub Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yarıyıl Tatilinde 20 Bin Çocuğa Sanat ve Eğlence Programı Sundu

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı'nın yarıyıl tatilinde çocuklara ve gençlere sanat, bilim ve eğlence dolu bir program düzenledi. 20 bin 655 çocuk bu programlardan yararlandı.

 • Dünyanın Farklı Bölgelerinde Çin Yeni Yılı Kutlamaları
  06 Şub Dünyanın Farklı Bölgelerinde Çin Yeni Yılı Kutlamaları

  Çin Yeni Yılı, dünyanın farklı bölgelerinde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Addis Ababa, Valetta, Kigali ve Barselona'da gerçekleştirilen kutlamalarda, çeşitli kültürel gösteriler ve etkinlikler düzenlendi. Çin dövüş sanatları, opera ve akrobasi gösterileri, konserler ve geleneksel Çin enstrümanları eşliğinde yapılan performanslar, izleyicilere unutulmaz anlar yaşattı. Çin Yeni Yılı kutlamaları, bağları güçlendiren etkinliklerle dolu geçti.

 • Viyana'da Filistinliler için sessiz yürüyüş düzenlendi
  03 Şub Viyana'da Filistinliler için sessiz yürüyüş düzenlendi

  Avusturya'nın başkenti Viyana'da, İsrail'in yaklaşık 4 aydır Gazze'ye yönelik saldırıları sonucunda hayatını kaybeden 28 bine yakın Filistinli için 'sessiz yürüyüş' düzenlendi. Göstericiler, Filistin bayrakları ve 'Gazze'ye Özgürlük' ve 'Soykırıma Hayır' yazılı pankartlar taşıdı. Yapılan açıklamada, Gazze'de bilinen 28 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği ve bombalanan binalar altında sayısı bilinmeyen çok sayıda ölünün bulunduğu belirtildi. Göstericiler, Devlet Opera binası önünden başlayarak tarihi Votiv Kilisesi önüne kadar yürüdü.

 • Ankara Devlet Opera ve Balesi, 'La Bayadere' balesini sahneye taşıyor
  02 Şub Ankara Devlet Opera ve Balesi, 'La Bayadere' balesini sahneye taşıyor

  Ankara Devlet Opera ve Balesi, 20 yılın ardından 'La Bayadere' balesini sahneleyecek. Eser, Hindistan'da geçen entrikalı ve hüzünlü bir aşk hikayesini konu ediyor. Koreograf Ayşem Sunal Savaşkurt, seyircilerin beğeneceği bir eser ortaya çıkardıklarını belirtti. Dekor ve kostümler, Hint kültürünü tamamıyla yansıtıyor. Eser, Opera Sahnesinde 3 Şubat'ta prömiyer yapacak.

 • Besteci Evrim Demirel, Yunanlı klarnet ustası Vasilis Saleas ile müzikseverlerle buluşacak
  02 Şub Besteci Evrim Demirel, Yunanlı klarnet ustası Vasilis Saleas ile müzikseverlerle buluşacak

  Besteci, piyanist ve akademisyen Evrim Demirel, Yunanlı klarnet ustası Vasilis Saleas ile 7 Mart'ta Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda müzikseverlerle buluşacak. Demirel, Türk müziği ile cazı birleştiren repertuvarıyla sahne alacak ve müzikal hayatı hakkında açıklamalarda bulundu. Ayrıca, son çıkan albümleri ve gelecek projeleri hakkında bilgi verdi.

 • Vahap Seçer, 'Kent Katılımı Buluşmaları' Kapsamında Stk'lar ile Buluşmaya Devam Ediyor
  02 Şub Vahap Seçer, 'Kent Katılımı Buluşmaları' Kapsamında Stk'lar ile Buluşmaya Devam Ediyor

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ‘Kente Sözümüz Var’ sloganıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Kent Katılımı Buluşmaları’nın 6. serisinin 5. toplantısını bu kez Mersin’deki Sosyal Sorumluluk Dernekleri, Gönüllü Eğitim Kuruluşları ve Eğitim Vakıfları’nın temsilcileri ile gerçekleştirdi.

 • Yaşar Ürük'ün İzmir Araştırmaları'nın 50. yılı kutlandı
  31 Oca Yaşar Ürük'ün İzmir Araştırmaları'nın 50. yılı kutlandı

  Araştırmacı yazar Yaşar Ürük'ün İzmir Araştırmaları'nın 50. yılı, Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde kutlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, etkinlikte yaptığı konuşmada Ürük'ün İzmir'e olan katkılarını vurguladı.

 • İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Mozart'ın Requiem eserini müzikseverlerle buluşturdu
  31 Oca İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Mozart'ın Requiem eserini müzikseverlerle buluşturdu

  İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi'nde gerçekleştirdiği konserde Wolfgang Amadeus Mozart'ın Requiem adlı eserini müzikseverlerle buluşturdu. Konserde orkestrayı İbrahim Yazıcı, koroyu ise Paolo Villa yönetti. Solist olarak ise Evren Işık Yasemin, Deniz Likos, Ufuk Toker ve Burak Bilgili yer aldı.

 • SAMDOB, Kahramanmaraş'ta depremzede çocuklarla buluştu
  27 Oca SAMDOB, Kahramanmaraş'ta depremzede çocuklarla buluştu

  Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), Kahramanmaraş'ta 'Eni'nin Kalbi' operasını depremzede çocuklarla buluşturdu. SAMDOB, depremin 1. yılında çocukları mutlu etmek ve travmalarını silmek amacıyla turneye çıktı. Turne kapsamında operayı sahneleyen ekip, yarın Gaziantep İslahiye ve Nurdağı'nda da çocuklarla bir araya gelecek.

 • Budapeşte'de Türkiye-Macaristan Kültür Yılı etkinlikleri sanatseverlerle buluştu
  26 Oca Budapeşte'de Türkiye-Macaristan Kültür Yılı etkinlikleri sanatseverlerle buluştu

  Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de Türkiye-Macaristan Kültür Yılı çerçevesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçiliği işbirliğiyle "Güldestan" ve "Dans Adrenalin" isimli gösteriler sanatseverlerle buluştu.

 • Samsun Devlet Opera ve Balesi, 'Eni'nin Kalbi' çocuk operası ile deprem bölgesindeki çocuklarla yeniden buluşuyor
  24 Oca Samsun Devlet Opera ve Balesi, 'Eni'nin Kalbi' çocuk operası ile deprem bölgesindeki çocuklarla yeniden buluşuyor

  Samsun Devlet Opera ve Balesi, 6 Şubat 2023'te gerçekleşen deprem felaketinin 1. yılında 'Eni'nin Kalbi' çocuk operası ile deprem bölgesindeki çocukların kalplerine dokunmak için dördüncü kez turneye çıkıyor. Turne programı Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş, Gaziantep İslahiye ve Nurdağı'nda gerçekleşecek.

 • Usta sanatçılar Cem Karaca ve Barış Manço'nun eserleri İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu tarafından seslendirilecek
  24 Oca Usta sanatçılar Cem Karaca ve Barış Manço'nun eserleri İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu tarafından seslendirilecek

  Usta sanatçılar Cem Karaca ve Barış Manço'nun unutulmaz eserleri, İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu tarafından Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu'nda düzenlenecek konserde seslendirilecek. Sanat yönetmenliğini Bora Kayalar'ın üstlendiği konserde Sevingül Bahadır, Cihan Okan ve Jülide Karan, Karaca ve Manço'nun eserlerini nostaljik bir yolculukla yorumlayacak.

 • Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, öğrenciler için sanat ve bilim kursları düzenliyor
  22 Oca Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, öğrenciler için sanat ve bilim kursları düzenliyor

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 2023-2024 Eğitim-Öğretim Dönemi yarıyıl tatilinde öğrenciler için sanat, bilim ve eğlence dolu kurslar hazırladı. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen atölye çalışmaları, çocukların ve gençlerin tatillerini verimli geçirmelerini sağlayacak.

 • Eskişehir'de Kore Milli Kıyafetler Sergisi Açıldı
  21 Oca Eskişehir'de Kore Milli Kıyafetler Sergisi Açıldı

  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Türk-Kore Kültür İletişim Derneği iş birliğiyle düzenlenen 'Kore Milli Kıyafetler Sergisi' görkemli bir törenle açıldı. Sergi, Türkiye ve Güney Kore halklarının daha fazla yakınlaşmasına katkı sunacak.

 • İstanbul'da Bu Hafta Sanat Dolu Etkinlikler
  21 Oca İstanbul'da Bu Hafta Sanat Dolu Etkinlikler

  İstanbul bu hafta birbirinden farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 10 farklı oyunu tiyatroseverlerle buluşturacak. İstanbul Devlet Tiyatrosu ise 6 farklı oyunu seyircilerin beğenisine sunacak. Ayrıca, konserler, sergiler ve diğer sahne sanatları etkinlikleri de hafta boyunca devam edecek.

 • Ekvador'da hapishanelere operasyon! Ulusal bayrak göndere çekildi, yüzlerce hükümlü marş söyledi
  19 Oca Ekvador'da hapishanelere operasyon! Ulusal bayrak göndere çekildi, yüzlerce hükümlü marş söyledi

  Suç örgütü lideri Fito'nun cezaevinden kaçması sonrası yangın yerine dönen Ekvador'da 60 günlük OHAL devam ederken, polis ve ordudan oluşan güvenlik güçleri hapishanelere operasyon düzenledi. Servis edilen görüntülerde hapishanelerde ulusal bayrağın göndere çekildiği, avluya toplanan yüzlerce hükümlünün ulusal marşı söylediği görüldü.

 • 2. Uluslararası Tarsus Festivali'nde çekilen fotoğraflar sergide
  18 Oca 2. Uluslararası Tarsus Festivali'nde çekilen fotoğraflar sergide

  Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen '2. Uluslararası Tarsus Festivali' boyunca fotoğraf sanatçıları tarafından çekilen kareler, 'Festival Fotoğrafları' sergisinde sanatseverlerle buluşuyor. Sergide, 10 fotoğraf sanatçısının çektiği 100 fotoğraf yer alıyor. Sergi, Tarsus Mehmet Bal Sergi Salonu'nda 31 Ocak'a kadar gezilebilecek.

 • Asude Cemre'nin etkileyici vokaliyle İstanbul'da bir masal
  18 Oca Asude Cemre'nin etkileyici vokaliyle İstanbul'da bir masal

  Asude Cemre'nin etkileyici vokali, müzikseverlere duygusal bir İstanbul yolculuğu vadediyor. Sanatçı, kentin sokaklarında dolaşan bir masalın izini sürüyor. Can Güney (gitar), Yetkin Taşkın (bas gitar) ve Aslı Polat'ın (davul) eşlik ettiği şarkının prodüktörlüğünü, aynı zamanda şarkının söz, müzik ve düzenlemesini yapan Emre Önbayraktar üstlendi. Sanat yönetmenliğini Navid Mozaffari'nin, yönetmenliğini Altan Nuh'un yaptığı 'Masal'ın masteringi ise Erman Aydöner'e ait. Asude Cemre, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera/Şan Bölümü ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları (Performans Alanı) Bölümü mezunudur. Ulusal ve uluslararası müzik yarışmalarında elde ettiği başarılarla adından söz ettiren sanatçı, sahne ve müzik çalışmalarına devam ediyor.

 • İDOB, 'Mezopotamya'dan Ege'ye' konserini sanatseverlerle buluşturdu
  17 Oca İDOB, 'Mezopotamya'dan Ege'ye' konserini sanatseverlerle buluşturdu

  İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlediği 'Mezopotamya'dan Ege'ye' konseriyle sanatseverlerle buluştu. Konserde, Mezopotamya'dan günümüz Türkiye topraklarına uzanan hikayeler İlber Ortaylı tarafından anlatıldı. Tenor Mert Süngü'nün seslendirdiği eserler, yaklaşık 60 dakika süren konserde izleyicilere eşsiz bir müzikal yolculuk yaşattı.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı, İDOB Konserinde Sanatseverlerle Buluştu
  17 Oca Prof. Dr. İlber Ortaylı, İDOB Konserinde Sanatseverlerle Buluştu

  Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin 'Mezopotamya'dan Ege'ye' başlıklı konserinde anlatıcı olarak yer aldı. Konserde, Mezopotamya'dan günümüz Türkiye'sine uzanan operatik hikayeler ele alındı. Ortaylı, yurt dışında yaşayan opera sanatçılarının bu tür programlar sayesinde Türkiye'ye geleceğine inandığını belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin tarih olarak eski dünyanın merkezi olduğunu ve bestekarların, opera sanatçılarının bu nedenle klasik konuları ve mitolojiyi ele aldıklarında Türkiye'ye geldiklerini vurguladı. Konserde ayrıca, Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman ve Sultan Abdülaziz gibi tarihi figürlerin müzikal yönleri de ele alındı.

 • Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 2. Uluslararası Mersin Edebiyat Festivali devam ediyor
  13 Oca Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 2. Uluslararası Mersin Edebiyat Festivali devam ediyor

  Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 2'ncisi düzenlenen ‘Uluslararası Mersin Edebiyat Festivali’, ikinci günde de hem edebiyatçılardan hem de edebiyatseverlerden tam not aldı. Birbirinden değerli yazarları, edebiyatseverlerle festivalin 2. gününde de buluşturmaya devam eden Mersin Büyükşehir Belediyesi ile ‘2. Uluslararası Mersin Edebiyat Festivali’ dolu dolu geçti.

 • İKSV tarafından düzenlenen 10. Leyla Gencer Şan Yarışması başvuruları açıldı
  12 Oca İKSV tarafından düzenlenen 10. Leyla Gencer Şan Yarışması başvuruları açıldı

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Borusan Sanat ve La Scala Tiyatrosu Akademisi tarafından organize edilen '10. Leyla Gencer Şan Yarışması'nın başvuruları açıldı. Yarışmanın başvuruları 3 Mayıs'a kadar devam edecek. Jüri başkanlığını Stephane Lissner'in üstleneceği yarışmanın ön elemeleri mayıs, haziran aylarında final serisi ise 22-27 Eylül'de İstanbul'da gerçekleştirilecek.

 • İDOB, Mezopotamya'dan Ege'ye Konseri Düzenliyor
  12 Oca İDOB, Mezopotamya'dan Ege'ye Konseri Düzenliyor

  İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), Atatürk Kültür Merkezi'nde 'Mezopotamya'dan Ege'ye' adlı konser düzenleyecek. Konserde, tenor Mert Süngü, Handel, Traetta, Gluck, Rossini ve Offenbach'ın eserlerini seslendirecek. Ayrıca Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın anlatımı ve piyanist Fügen Yiğitgil'in performansı da yer alacak.

 • Muhteşem Gatsby Bale Gösterisi Mersin'de Sahnelenecek
  12 Oca Muhteşem Gatsby Bale Gösterisi Mersin'de Sahnelenecek

  Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından Francis Scott Key Fitzgerald'ın Muhteşem Gatsby adlı eseri baleye uyarlandı. Eser, 16 Ocak'ta Mersin Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

 • 'Görücü usulü evliliğe karşı duruşu' anlatan 111 yıllık operet sanatseverlerle buluşacak
  12 Oca "Görücü usulü evliliğe karşı duruşu" anlatan 111 yıllık operet sanatseverlerle buluşacak

  Azerbaycanlı besteci Üzeyir Hacıbeyli tarafından 1913'te bestelenen romantik komedi "Arşın Mal Alan" opereti, sahnelenişinin 111. yılında, Ankara Devlet Opera ve Balesince yeniden sanatseverlere sunulacak.

 • Samsun Devlet Opera ve Balesi 'Hisseli Harikalar Kumpanyası' Müzikalini Sahneledi
  09 Oca Samsun Devlet Opera ve Balesi 'Hisseli Harikalar Kumpanyası' Müzikalini Sahneledi

  Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), Haldun Dormen'in yazdığı, Melih Kibar'ın bestelediği ve Çiğdem Talu'nun şarkı sözlerini yazdığı 'Hisseli Harikalar Kumpanyası' müzikalini sahneledi. Müzikal, dört sezondur kapalı gişe oynayan ve Samsun seyircisi tarafından çok sevilen bir yapıt olup, yeni temsilleri için biletler günler öncesinden tükenmektedir. Müzikal, 11 Ocak'ta sanatseverlerle yeniden buluşacak.

 • Mersin Edebiyat Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu
  09 Oca Mersin Edebiyat Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

  Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Uluslararası Mersin Edebiyat Festivali'nde, İçel Sanat Kulübü 2. Rehber Aydın Şiir Ödülü, Mersin Sanat Edebiyat Derneği İlyas Halil Öykü Ödülü, 3. Mersin Roman Ödülü ve Hikayelerle Kuşaktan Kuşağa Mersin kategorilerinin ödülleri sahiplerini buldu. Ödüller, düzenlenen törenle verildi. Festivalde, kültür ve sanata olan desteklerin artarak devam edeceği vurgulandı.

 • Mimar Sedat Yalçınkaya, CHP'den Bakırköy Belediye Başkan aday adayı oldu
  06 Oca Mimar Sedat Yalçınkaya, CHP'den Bakırköy Belediye Başkan aday adayı oldu

  Mimar Sedat Yalçınkaya, CHP'den Bakırköy Belediye Başkan aday adayı olduğunu duyurdu. Yalçınkaya, Bakırköy'ün afetlere karşı dirençli hale gelmesi, yaşayan tüm canlıların haklarının korunması ve modern bir görünüme kavuşması için yola çıktığını belirtti. Seçimleri kazanması halinde şeffaf, halkın denetimine açık bir belediyecilik anlayışı benimseyeceğini ve Bakırköy'e hak ettiği değeri kazandıracağını söyledi.

 • Mersin Uluslararası Edebiyat Festivali Ödülleri Açıklandı
  06 Oca Mersin Uluslararası Edebiyat Festivali Ödülleri Açıklandı

  Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen '2. Mersin Uluslararası Edebiyat Festivali'nin ödülleri açıklandı. 4 kategoride dereceye giren eserlerin sahiplerine ödülleri 8 Ocak'ta takdim edilecek. Festivalde edebiyatseverlerle bir araya gelmekten mutluluk duyulduğu belirtildi.

 • İDOB'un 'Ulusal Müziğimiz' konser serisi Kadıköy'de başlıyor
  05 Oca İDOB'un 'Ulusal Müziğimiz' konser serisi Kadıköy'de başlıyor

  İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından düzenlenen 'Ulusal Müziğimiz' konser serisi, Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi'nde sanatseverlerle buluşacak. Serinin ilk etkinliğinde Ahmed Adnan Saygun ve Necil Kazım Akses'in besteleri seslendirilecek. İkinci konserde ise Nevit Kodallı'nın eserleri yer alacak.

 • AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, Çiğli ve Karşıyaka İlçe Başkanlıklarını ziyaret etti
  04 Oca AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, Çiğli ve Karşıyaka İlçe Başkanlıklarını ziyaret etti

  AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, Çiğli ve Karşıyaka İlçe Başkanlıklarını ziyaret ederek, seçim çalışmaları ve AK Parti yatırımları hakkında bilgi aldı. Saygılı, CHP belediyeciliğine karşı mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti ve İzmir'deki AK Parti projelerini anlattı.

 • Mersin'in Kurtuluşu 102. Yıl Dönümü Kutlamaları
  04 Oca Mersin'in Kurtuluşu 102. Yıl Dönümü Kutlamaları

  Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklerle Mersin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıldönümü coşkusu yaşandı. Kutlamalar, sokaklardan salonlara taşındı ve Mersin'e Değer Katanlar Kurulu (MEDEKA) ve Mersin Kent Konseyi işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinliklerle devam etti. Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tarafından besteledilen 'Mersin Marşı' da bu etkinlikte seslendirildi. Ayrıca, yazarlar ve gazetecilerin katıldığı söyleşilerle Mersin'in tarihi ve kahramanları anlatıldı.

 • Antalya Devlet Opera ve Balesi'nden opera gösterisi
  04 Oca Antalya Devlet Opera ve Balesi'nden opera gösterisi

  Antalya Devlet Opera ve Balesi, 'Cavalleria Rusticana' ve 'I Pagliacci' operalarını sahneleyecek.

 • Mersin'in kurtuluşu kutlandı: Sivil Toplumun Sesi Korosu marş seslendirdi
  04 Oca Mersin'in kurtuluşu kutlandı: Sivil Toplumun Sesi Korosu marş seslendirdi

  Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin'in kurtuluşunun 102. yıl dönümünde düzenlediği etkinlikte Sivil Toplumun Sesi Korosu tarafından Mersin Marşı'nın seslendirilmesini sağladı. Ayrıca, yazar Saadet Bilir'in moderatörlüğünde Mersin Sanat Edebiyat Derneği Kurucu Başkanı Erkan Özaydın ve gazeteci-yazar İbrahim Yalçıner'in söyleşisiyle kurtuluşa katkı sunan kahramanlar anıldı.

 • İşte 2024'e adım atan ülkelerin yeni yıl kutlamaları
  31 Ara İşte 2024'e adım atan ülkelerin yeni yıl kutlamaları

  2023 geride kalırken Büyük Okyanus ülkeleri 2024'e girmeye başladı. Yeni yıla ilk giren ülkeler Yeni Zelanda ve Avustralya oldu. Yeni yılı havai fişek gösterileriyle karşılayan Avustralya ve Yeni Zelanda'da nefes kesen görüntüler geldi. Japonya da 2024 yılına coşkuyla girdi. Öte yandan, Kuzey Kore ise resmi anonsla 2024 yılına "merhaba" dedi.

 • Devlet Sanatçısı Merih Bahar Çimenciler, 55 yıllık sanat hayatını anlattı
  31 Ara Devlet Sanatçısı Merih Bahar Çimenciler, 55 yıllık sanat hayatını anlattı

  Devlet Sanatçısı Merih Bahar Çimenciler, baleye katkı vermeye devam ediyor. Türk Sanat Müziği ezgileriyle sahneye taşıdığı Reşat Nuri Güntekin'in 'Çalıkuşu' eseri ile Türk bale tarihinde bir ilke imza atan Çimenciler, Türk kültürüne ve Anadolu'ya ait ezgiler ile bale koreografilerini harmanlayarak sanatseverlerle buluşuyor. Çimenciler, Türkiye'de sanatçı kalitesinin yüksek olduğunu ve sanata olan ilginin her geçen gün arttığını belirtti.

 • Devlet Çoksesli Korosu, CSO Ada Ankara'da Yeni Yıl Konseri Verdi
  30 Ara Devlet Çoksesli Korosu, CSO Ada Ankara'da Yeni Yıl Konseri Verdi

  Devlet Çoksesli Korosu, CSO Ada Ankara'daki 'yeni yıl konseri'nde 220 çocuk ile dünyanın farklı coğrafyasından halk şarkıları ve caz eserleri seslendirdi. Konseri İtalyan konuk şef Alessandro Cedrone yönetti. Devlet Çoksesli Çocuk Korosu, 7-12 yaş arası 220 korist çocukla sahne aldı. Konserde, piyanoda Filiz Balkız, Gülce Sevgen ve Özgün Ersoy, kontrbasta Bora Şahin ve davulda koro sanatçısı Levent Tereci korolara eşlik etti.

 • İDOB Yeni Yıl Konserleri Sanatseverlerle Buluştu
  30 Ara İDOB Yeni Yıl Konserleri Sanatseverlerle Buluştu

  İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 2024 yılını kutladığı 'Yeni Yıl Konserleri'ni Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi'nde gerçekleştirdi. Konserde dünya opera repertuvarından sevilen eserler ve marşlar seslendirildi. İDOB Orkestrası ve Korosu, solistler eşliğinde muhteşem bir performans sergiledi. Konserler, yarın Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Sahnesi'nde devam edecek.

 • Mersin Devlet Opera ve Balesi Yeni Yıl Konseri
  29 Ara Mersin Devlet Opera ve Balesi Yeni Yıl Konseri

  Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) tarafından düzenlenen Yeni Yıl Konseri, Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nde gerçekleştirildi. Konserde solist Dilek Sert Erdoğan ve diğer müzisyenler performans sergiledi. Konser, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat ile Akdeniz Kaymakamı Zeyit Şener'in katılımıyla gerçekleşti.

 • Ankara Devlet Opera ve Balesi Yeni Yıl Konserleri
  29 Ara Ankara Devlet Opera ve Balesi Yeni Yıl Konserleri

  Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB), yeni yıl konserleriyle izleyicilerle buluşacak. Yeni yılı 29-30 Aralık ve 3 Ocak'ta vereceği konserlerle karşılayacak ADOB, seyirci karşısına geniş bir repertuvarla çıkacak. Orkestralı gerçekleşecek konserde, sevilen aryalardan müzikallere uzanan parçalar yer alacak. Sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği ve tüm biletlerin satıldığı konserin orkestra şefliğini Artun Hoinic yapacak. Konserde, sopranolar Esin Talınlı, Funda Saltaş Ateşoğlu, Esra Çetiner ve Görkem Ezgi Yıldırım, tenorlar Şenol Talınlı, Ayhan Uştuk ve Arda Doğan, baritonlar Eralp Kıyıcı ve Çetin Kıranbay sahne alacak.

 • Devlet Çoksesli Korosu ve 220 Çocuk Yeni Yıl Konseri Verecek
  29 Ara Devlet Çoksesli Korosu ve 220 Çocuk Yeni Yıl Konseri Verecek

  Devlet Çoksesli Korosu, CSO Ada Ankara'daki 'yeni yıl konseri'nde 220 çocuk ile dünyanın farklı coğrafyasından halk şarkıları ve caz eserleri seslendirecek. Konseri İtalyan konuk şef Alessandro Cedrone yönetecek. Konserde, çocuk korosu ve Devlet Çoksesli Korosu birlikte Funiculi Funicula'yı seslendirecek ve İspanyolca, tango tınılarında eserler de repertuvarlarında yer alacak. Devlet Çoksesli Çocuk Korosu Şef Yardımcısı Oğulcan Gökalp, çocukların konsere şef Mine Özalp yönetiminde özverili bir şekilde hazırlandığını belirtti.

 • Prof. Mehmet Ali Sanlıkol, Türkiye'de sanatçılarla ortak projeler yapmayı hedefliyor
  28 Ara Prof. Mehmet Ali Sanlıkol, Türkiye'de sanatçılarla ortak projeler yapmayı hedefliyor

  ABD'nin Boston şehrinde çalışmalarını sürdüren Prof. Mehmet Ali Sanlıkol, Türkiye'de de sanatçılarla ortak projeler yapmayı amaçlıyor. Batı müziklerini geleneksel Türk müzikleriyle harmanlayan Sanlıkol, bu yıl 'Turkish Hipster' ve 'A Gentleman of Istanbul' adlı iki albümünü müzikseverlerle buluşturdu. Sanlıkol, müzikle iç içe geçen yaşamını, yeni albümlerini ve gelecek projelerini AA muhabirine anlattı.

 • Mersin Devlet Opera ve Balesi Yeni Yıl Konseri
  27 Ara Mersin Devlet Opera ve Balesi Yeni Yıl Konseri

  Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) tarafından düzenlenen Yeni Yıl Konseri, sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Konserde Dilek Sert Erdoğan sahne alacak ve orkestra şefliğini Rustam Rahmedov üstlenecek. Konserde caz şarkıları icra edilecek.

 • Eskişehir İklim Zirvesi, iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir adım
  26 Ara Eskişehir İklim Zirvesi, iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir adım

  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi'nin paydaşlığında düzenlenen Eskişehir İklim Zirvesi, ikinci gün oturumları ile birlikte başarıyla tamamlandı. Zirve, iklim değişikliği konusunda önemli bilimsel araştırmalara imza atan uzmanları bir araya getirerek farkındalık yaratmayı hedefledi.

 • Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 'Fırtına' adlı yeni çocuk oyununu sahnelemeye hazırlanıyor
  26 Ara Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 'Fırtına' adlı yeni çocuk oyununu sahnelemeye hazırlanıyor

  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 'Fırtına' adlı çocuk oyununu sahnelemeye hazırlanırken, Başkan Yılmaz Büyükerşen, oyuncuları ziyaret ederek başarılar diledi. Oyunun prömiyeri 27 Aralık'ta yapılacak ve 2024 yılında da sahnelenmeye devam edecek.

 • Eskişehir İklim Zirvesi'nde Elektrikli Otobüs Müjdesi
  25 Ara Eskişehir İklim Zirvesi'nde Elektrikli Otobüs Müjdesi

  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir İklim Zirvesi'nin açılışında konuşarak iklim krizine karşı mücadelelerini 'karbon nötr' ve 'dirençli şehir' olma hedefiyle sürdüreceklerini belirtti. Ayrıca, elektrikli otobüs ihalesinin tamamlandığını duyurdu.

 • Mersin'de lise öğrencileri kostümlerini giydikleri Cumhuriyet kahramanlarını tanıttı
  25 Ara Mersin'de lise öğrencileri kostümlerini giydikleri Cumhuriyet kahramanlarını tanıttı

  Mersin'de 41 lise öğrencisi, Milli Mücadele döneminden bugüne gelinen süreçte önemli rol oynayan kişilerin kostümlerini giyerek gösteri yaptı.

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Tarihe Saygı Ödül Töreni
  24 Ara İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Tarihe Saygı Ödül Töreni

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 19’uncusunu düzenlediği “Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri” törenle sahiplerini buldu. 27 başvurunun ödüle değer bulunduğu törende konuşan Başkan Tunç Soyer, “İzmir için çok kıymetli bir şey yapıyoruz. Kültürümüze de tarihimize de sahip çıkıyoruz” dedi.

Advertisement