Son Dakika Son Dakika Son Dakika
ABD, Çin'i Kuzey Kore'yi diplomasiye teşvik etmeye çağırıyor - Son Dakika

ABD, Çin'i Kuzey Kore'yi diplomasiye teşvik etmeye çağırıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Çin'in Kuzey Kore üzerindeki nüfuzunu kullanarak bu ülkeyi gerilimi azaltacak adımlar atmaya ve diplomasiye dönmeye teşvik etmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, Rusya ve Kuzey Kore arasındaki işbirliğinden duyulan endişe de dile getirildi.

ABD, Çin\'i Kuzey Kore\'yi diplomasiye teşvik etmeye çağırıyor
03.10.2023 - 10:51,

ABD, Çin'in Kuzey Kore üzerindeki nüfuzunu kullanarak bu ülkeyi "gerilimi azaltacak adımlar atmaya ve diplomasiye dönmeye" teşvik etmesi gerektiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında, Rusya, Çin ve Kuzey Kore arasındaki artan işbirliğini konu alan soruyu yanıtladı.

Çin'in, Kuzey Kore'yi "gerilimi azaltıcı adımlar atmaya ve diplomasiye dönmeye teşvik etme" konusunda "eşsiz bir konuma sahip" olduğunu ifade eden Miller, Pekin'in nüfuzunu kullanarak Pyongyang'ı bu konuda teşvik etmesi gerektiğini söyledi.

Miller, Washington'ın Rusya ve Kuzey Kore arasındaki işbirliğinin güçlenmesinden duyduğu endişeye işaret ederek "Rusya ile Kuzey Kore arasındaki ilişkilerin artmasından, özellikle de Kuzey Kore'den Rusya'ya ya da Rusya'dan Kuzey Kore'ye yapılacak olası bir silah tedarikinden endişe duymaya devam ediyoruz." dedi.

Kaynak: AA

Son Dakika Politika ABD, Çin'i Kuzey Kore'yi diplomasiye teşvik etmeye çağırıyor - Son Dakika


Advertisement