ABD, Endonezya'nın askeri modernizasyon çabalarını destekliyor - Son Dakika
Politika

ABD, Endonezya'nın askeri modernizasyon çabalarını destekliyor

ABD, Endonezya\'nın askeri modernizasyon çabalarını destekliyor

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Endonezya'nın askeri modernizasyon çabalarını desteklediğini bildirdi. Austin ve Endonezyalı mevkidaşı Prabowo Subianto'nun görüşmesinin ardından yapılan ortak açıklamada, iki ülkenin askeri işbirliğini derinleştirme çabalarının ele alındığı belirtildi. Ayrıca, savunma işbirliği bağlamında her yıl 220'den fazla program düzenlendiği ve Endonezyalı askeri öğrencilerin ABD askeri akademilerinde eğitim gördüğü ifade edildi.

25.08.2023 15:11
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Washington'ın, Endonezya'nın askeri modernizasyon çabalarını desteklediğini bildirdi.

ABD ve Endonezya Savunma Bakanlıkları, Austin ile Endonezyalı mevkidaşı Prabowo Subianto'nun ABD Savunma Bakanlığındaki (Pentagon) görüşmesinin ardından ortak açıklama yayımladı.

Açıklamada, Austin ve Subianto'nun, Endonezya ordusunun modernizasyonunun önemini bir kez daha vurguladığına değinilirken, görüşmede iki ülkenin askeri işbirliğini derinleştirme çabalarının ele alındığı ifade edildi.

İlk olarak, ABD ve Endonezya arasında düzenlenen "Garuda Kalkanı" tatbikatına işaret edilen açıklamada, söz konusu tatbikatın 19'un üzerinde ülkenin katılımıyla çok uluslu bir hal aldığı ve genişlemenin sürdürülmesi için tarafların kararlı olduğu vurgulandı.

Açıklamada, "ABD ve Endonezya diplomatik ilişkilerin tesisinin 75. yıl dönümüne girerken, Bakan Prabowo ve Bakan Austin savunma ortaklığımızın her zamankinden daha güçlü olduğunu bir kez daha teyit etti." ifadelerine yer verildi.

Savunma işbirliği vurgusu

Açıklamada savunma işbirliği bağlamında, ABD ve Endonezya'nın, uzman değişimlerinden binlerce askerin katılımıyla gerçekleşen çok taraflı tatbikatlara kadar her yıl 220'den fazla program düzenlendiği belirtildi.

Ayrıca, bu yıl ilk defa Endonezyalı askeri öğrencilerin ABD askeri akademilerinde eğitim gördüğü aktarıldı.

ABD'de 7 binden fazla Endonezyalı askeri ve sivil personelin eğitim gördüğü anlatılan açıklamada, 1970'ten beri ABD'nin Endonezya'ya 130 milyon doların üzerinde eğitim ve öğretim fonu sağladığı bilgisine yer verildi.

Açıklamada Austin ve Subianto'nun, Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesini, Mart 2022'de alınan BM Genel Kurul kararına atıfla, kınadığının altı çizildi.

ASEAN ve ABD'nin bölgedeki stratejileri örtüşüyor

Indo-Pasifik bölgesi Güneydoğu Asya Uluslar Birliğinin (ASEAN) ve ABD'nin Indo-Pasifik stratejilerinin temel ilkeler noktasında örtüştüğüne vurgu yapılan açıklamada, ASEAN merkezinde bölgede barışı, güvenliği, istikrarı ve refahı sürdürme taahhüdünde bulunan ikilinin, Çin'in Güney Çin Denizi üzerindeki iddialarının, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi'nde de belirtildiği şekliyle uluslararası hukuka aykırı olduğu ifade edildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Politika ABD, Endonezya'nın askeri modernizasyon çabalarını destekliyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı
  10:17 Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı

  13 yıl önce nikah masasına oturan ve bir oğulları olan Cemal Hünal ile Lale Cangal çifti boşanma kararı aldı. Bir süredir ayrı yaşadıklarını söyleyen çift, resmi bir başvuruda bulunmadıklarını da belirtti.

 • CHP lideri Özgür Özel, 'Hatay' kararını nasıl verdiklerini anlattı
  09:59 CHP lideri Özgür Özel, 'Hatay' kararını nasıl verdiklerini anlattı

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay sürecinin kötü yönetilmediğini belirterek, mevcut başkan Lütfü Savaş'ın yeniden aday gösterildiğini açıkladı. Hatay adayının belirlenmesi sürecinde yaşanan tartışmalar sonucunda gece yarısından sonra CHP, Lütfü Savaş'ın adaylığını resmen duyurdu. Özel, Hatay'ın duygularına anlayış gösterdiklerini ve yapılan anketler sonucunda Lütfü Savaş'ın CHP'nin en iyi adayı olduğunu belirtti.

 • Mehmet Özhaseki: Erzincan'daki madenin fay hattına kurulduğunu ilk kez duyuyorum
  09:58 Mehmet Özhaseki: Erzincan'daki madenin fay hattına kurulduğunu ilk kez duyuyorum

  Erzincan İliç'te meydana gelen maden faciasının ardından 9 işçinin arama çalışmaları durduruldu. Madenin aktif fay hattı üzerinde kurulduğu iddialarına Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 'İlk defa duyuyorum, ihbar kabul ediyorum, bunu araştıracağım.' şeklinde yanıt verdi.

 • MİT, PKK/YPG'nin sözde sorumlusu Murat Ateş'i etkisiz hale getirdi
  09:57 MİT, PKK/YPG'nin sözde sorumlusu Murat Ateş'i etkisiz hale getirdi

  Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü PKK/YPG'nin sözde sorumlularından Murat Ateş'i Suriye'nin Kamışlı bölgesinde gerçekleştirdiği nokta operasyonla etkisiz hale getirdi. Operasyon, terör örgütüne karşı yürütülen mücadelede önemli bir başarı olarak değerlendiriliyor.

 • Hastanede büyük panik! Öldü diye morga kaldırılan genç kadın 5 saat sonra canlandı
  09:17 Hastanede büyük panik! Öldü diye morga kaldırılan genç kadın 5 saat sonra canlandı

  Orta Amerika ülkesi Guatemala'da hastaneye kaldırılan genç bir kadın 30 dakikalık müdahaleye rağmen hayatını kaybetti. Hastane monitörlere bağlanan genç kadının solunum ve beyin aktivitesi de bulunmayınca öldüğünü duyururken, morga kaldırılan kadın 5 saat sonra hayata gözlerini açtı. Yaşanan olay hastane çalışanlarını panikletirken, morg çalışanları kadının hayatta olduğunu göstermek için ceset torbası içinde hastanede gezdirdi.

 • ABD Kongre Üyesi Ogles'tan skandal sözler: Gazzeli çocukların hepsini öldürmeliyiz
  08:46 ABD Kongre Üyesi Ogles'tan skandal sözler: Gazzeli çocukların hepsini öldürmeliyiz

  ABD Kongre Üyesi Andy Ogles'ın, Gazzeli çocuklarla ilgili yorumu duyanları şoke etti. Bir vatandaşın ''Vergilerimle Gazze'de çocuklar bombalanıyor'' ifadeleri üzerine Ogles, ''O çocukları bombalayacaksın. Hepsini öldürmemiz gerektiğini düşünüyorum'' dedi. ABD'li kongre üyesinin verdiği yanıt dünya kamuoyunda infial yarattı.

 • Survivor All Star'a gelen Ronaldinho, Nagihan'ı uyardı: Biraz daha sakin olabilirsin
  08:44 Survivor All Star'a gelen Ronaldinho, Nagihan'ı uyardı: Biraz daha sakin olabilirsin

  Survivor All Star'ın dün akşam yayınlanan bölümüne konuk olarak gelen Ronaldinho, açıklamaları ve performansıyla adından söz ettirdi. Maç öncesi yarışmacılarla bir araya gelen Ronaldinho, son zamanlarda ettiği kavgalarla gündeme gelen Nagihan'a "Umarım biraz daha sakin olabilirsin" dedi.

 • Dev operasyon! 3 organize suç örgütü çökertildi, elebaşılar dahil 63 kişi gözaltında
  08:11 Dev operasyon! 3 organize suç örgütü çökertildi, elebaşılar dahil 63 kişi gözaltında

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 12 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonlarda Aydın'da Teoman Avcı ve Ferdi Kayhanlı, Kastamonu'da Ömer Çınar ve Balıkesir'de Salih Babayiğit'in elebaşılığını yaptığı 3 organize suç örgütünün çökertildiğini duyurdu. Operasyonlarda örgüt elebaşıları da dahil olmak üzere 63 şüpheli yakalandı.


Advertisement