CHP Kocaeli Milletvekili Kaplan Açıklaması - Son Dakika

CHP Kocaeli Milletvekili Kaplan Açıklaması

05.06.2014 14:06
CHP Kocaeli Milletvekili Kaplan Açıklaması

"Bakan Eroğlu'na bir uyarım var: Suyu tasarruflu ve verimli kullanmazsanız Türkiye'de tarımı iki yıl içinde bitireceksiniz"

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, "Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na bir uyarım var:   Suyu tasarruflu ve verimli kullanmazsanız Türkiye'de tarımı iki yıl içinde bitireceksiniz" dedi.

Kaplan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, bugün Dünya Çevre Günü olduğunu anımsatarak, günün önemine değindi.

Çevre ve doğada meydana gelen tahribatın arttığını ifade eden Kaplan, bunun, kendilerine, afet, kuraklık, sel, küresel ısınma, iklim değişikliği olarak geri döndüğünü söyledi. Kaplan, çevre ve doğaya zarar vermemek için herkese büyük görev düştüğünü dile getirdi.

Kaplan, çevre sorunun bir ülke, bölge sorunu olmaktan çıktığını, dünyayı ilgilendirdiğini kaydetti. Kaplan, gelişmiş ülkelerin bir çoğunun, yaşanabilir bir dünya için çevreye önem verdiğini belirtti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Hükümet'in, doğanın korunması için hangi önlemleri aldığını açıklamasını isteyen Kaplan, ancak "Çevreyi ve doğayı kirletmemek adına şunu yaptım" denilemeyeceğini savundu.

Hızla sanayileşildiğini kaydeden Kaplan, insana  ve doğaya rağmen kalkınmanın felaket getireceğini ifade etti.

Kaplan, kendisinin çektiği İzmit Körfezi'nden fotoğraflar ile Bafa Gölü'ne ait fotoğrafları göstererek, kirliliğe işaret etti.

Sualtı rezervlerinin kaybolduğu bir yerde kuraklığın yaşanacağını belirten Kaplan, barajlarda su seviyesinin düştüğüne dikkati çekti. Kaplan, Hükümetin, kısa, orta ve uzun vadeli önlem alması gerektiğini dile getirerek, Eroğlu'nun, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile işbirliği yaparak, suyun tasarrufu, verimli su tüketimiyle ilgili öğrencileri bilgilendirilmesi gerektiğini kaydetti. Kaplan, aksi halde susuzluk çekecekleri gibi hastalıklarla mücadele etmek durumunda kalacaklarını belirtti.

Kaplan, "Eroğlu'na bir uyarım var,  suyu tasarruflu ve verimli kullanmazsanız Türkiye'de tarımı iki yıl içinde bitireceksiniz. Ekmek ve buğday almak için bizi yabancı ülkelere muhtaç edeceksiniz" dedi. - TBMM

Kaynak: AA
Kayserispor'da flaş ayrılık! Gustavo, depremi öne sürerek Kayserispor ile olan sözleşmesini feshetti Kayserispor'da flaş ayrılık! Gustavo, depremi öne sürerek Kayserispor ile olan sözleşmesini feshetti Mitsotakis'den AB'ye göçe karşı 'çit' çağrısı Mitsotakis'den AB'ye göçe karşı 'çit' çağrısı Aydın'da kuraklık sebebiyle çiftçilerin zamana karşı yarışı başladı Aydın'da kuraklık sebebiyle çiftçilerin zamana karşı yarışı başladı

Son Dakika Politika CHP Kocaeli Milletvekili Kaplan Açıklaması - Son Dakika


Advertisement