CHP'li Oyan'dan İki Bakana Soru Önergesi - Son Dakika
Politika

CHP'li Oyan'dan İki Bakana Soru Önergesi

CHP\'li Oyan\'dan İki Bakana Soru Önergesi

CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, Ulaştırma, Habercilik ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın seçim dönemindeki harcamalarına tepki göstererek, iki bakanı da istifaya çağırdı.

09.01.2012 13:02
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, Ulaştırma, Habercilik ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın seçim dönemindeki harcamalarına tepki göstererek, iki bakanı da istifaya çağırdı.

CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, CHP İzmir İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Ulaştırma, Habercilik ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın seçim dönemindeki harcamaları için verdiği soru önergesini gündeme getirdi. Oyan, Bakan Günay'a yönelttiği soruya, İzmir'de tüm seçmene değil merkez ilçede örnekleme yoluyla seçmene ulaşıldığı ve paranın 'kampanyayı destekleyen arkadaşlar' tarafından ödendiği yanıtını aldığını, PTT Genel Müdürlüğü'nün tam ters yönde yanıt verdiğini savundu. Oyan, PTT'den, "İzmir'de 2 milyon 904 bin 485 seçmene mektup gönderildi. Bunun için AK Parti İzmir İl Başkanlığı'ndan 720 bin lira tahsil ettik" yanıtı geldiğine dikkat çekti. Oyan, "İki bakan da istifa etmeli. Günay, yalan söyledi. Yıldırım da kendisine bağlı bir birimi kullandı. İkisi de seçim ahlakına rekabet eşitliğine uygun davranmadı. Bunun sonucu normal demokrasilerde istifadır" dedi.

Oyan, Bakan Yıldırım'ın sorusuna cevap bile vermediğini, Bakan Günay'ın ise seçmene mektup gönderme organizasyonu için "İzmir'de tüm seçmene değil merkez ilçede örnekleme yoluyla seçmene ulaşıldı. Para da kampanyayı destekleyen arkadaşlar tarafından ödendi" dediğini anlattı.

"PTT, BAKAN GÜNAY'I YALANLADI"

Günay'ın bu yanıtıyla tatmin olmayan Oyan, Bilgi Edinme Yasası'ndan yararlanarak, PTT Genel Müdürlüğü'ne de sorduğu aynı soruya gelen ayrıntı yanıtın Bakan Günay'ın açıklamalarıyla ters düştüğünü belirterek, şöyle konuştu:

"Yanıtta; 'AKP 1. bölge milletvekili adayı Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile 2. bölge adayı Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım'ın mesajını içeren 2 milyon 904 bin 485 adet gönderi, AKP İzmir il teşkilatından Ömer cihat Akay ile yapılan 25 Mayıs 2011 tarihli sözleşme kapsamında PTT bünyesindeki Birleşik Posta Sistemi'nde basılıp, katlanıp, zarflanarak dağıtımı yapılmıştır. Bu doğrultuda 2 Haziran 2011 tarihinde İzmir Posta İşleme ve Dağıtım Başmüdürlüğü tarafından baskı bedeli (KDV hariç) 162 bin 680 euro ve dağıtım bedeli (KDV dahil) 278 bin 830 lira toplam karşılığı olarak 720 bin lira öncelikli tahsil edilmiştir' deniliyor."

CHP İzmir Milletvekili Oyan, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde 'Öküz altında buzağı aranırken' bakanların anlayışına tepki göstererek ikisini de şu sözlerle istifaya çağırdı:

"Bu tahsilatın finansmanını kim yaptı? Ayrıca Bakan Günay yanıtında 'Arkadaşlar' diyor. Bunlar kimler? Kültür Bakanı yalan söylüyor. Örnek kitle toplam kitlenin yüzde 10'unu geçmezken PTT'nin yanıtına göre burada tüm seçmene ulaşılmış. Üstelik PTT, Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı bir kurum. Bu suçüstü yakalanmadır. Bunun peşini bırakmayacağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde öküz altında buzağı aranırken şu yapılan nasıl bir anlayışla karşı karşıya olduğumuzu bize gösteriyor. 720 bin liranın tahsilatında aracı bir şirket devreye girdi mi? Hatta o şirketin yöneticileri parayı tahsil edemedikleri için iflas etti mi? İki bakan da istifa etmeli. Günay yalan söyledi. Yıldırım da kendisine bağlı bir birimi kullandı. İkisi de seçim ahlakına rekabet eşitliğine uygun davranmadı. Kamu gücünü kullandılar, sorunca da yalan söylediler. Bunun sonucu normal demokrasilerde istifadır."

313 ARAÇTAN 13'Ü İzmir'E VERİLDİ

CHP İzmir Milletvekili Oyan, seçim öncesi tören yapılarak PTT araç filosuna 313 araç alındığının açıklandığını ancak bunun sadece 13'ünün İzmir'e verildiğini ileri sürerek, bunun İzmir halkını yanıltmak olduğunu öne sürdü. - İzmir

Kaynak: DHA

Son Dakika Politika CHP'li Oyan'dan İki Bakana Soru Önergesi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 31 Mart'taki seçimlerin önemine dikkat çekti
  18:39 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 31 Mart'taki seçimlerin önemine dikkat çekti

  Bakan Işıkhan, Batman'daki temasları kapsamında, beraberinde AK Parti Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, AK Parti İl Başkanı Akif Gür ve Belediye Başkan adayı Adil Sebati Ceylan ile Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışına katıldı. Işıkhan, seçimlerin önemine vurgu yaparak, 2024 yılının daha güzel günlere uyanacağımız bir yıl olacağını belirtti.

 • Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, yeniden seçilmesi halinde hayata geçireceği projeleri tanıttı
  18:38 Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, yeniden seçilmesi halinde hayata geçireceği projeleri tanıttı

  Gebze Belediye Başkanı ve Belediye Başkan adayı Zinnur Büyükgöz, Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda, yeniden seçilmesi halinde gerçekleştireceği projeleri tanıttı. Büyükgöz, tamamladıkları çalışmaları ve gelecek 5 yılda yapılacak projeleri aktararak, Gebze'nin gelecek 100 yılını planladıklarını belirtti. Program, fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

 • AK Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Muhammed Emin Demirkol, BAİBÜ öğrencileriyle buluştu
  18:38 AK Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Muhammed Emin Demirkol, BAİBÜ öğrencileriyle buluştu

  AK Parti Bolu Belediye Başkan adayı Doç. Dr. Muhammed Emin Demirkol, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde (BAİBÜ) okuyan öğrencilerle bir araya geldi. Demirkol, öğrencilerin talep ve önerilerini dinleyerek projelerinden bahsetti.

 • Amasra Belediye Başkanı ve CHP'nin Belediye Başkan Adayı Recai Çakır'ın Seçim Ofisi Açıldı
  18:36 Amasra Belediye Başkanı ve CHP'nin Belediye Başkan Adayı Recai Çakır'ın Seçim Ofisi Açıldı

  Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır'ın seçim ofisi düzenlenen törenle açıldı. Açılışa CHP milletvekilleri, belediye başkan adayları ve vatandaşlar katıldı. Çakır, konuşmasında belediyenin borcunu azalttıklarını ve hizmetlerini anlattı.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Afrika ülkeleriyle işbirliği modelini vurguladı
  18:35 Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Afrika ülkeleriyle işbirliği modelini vurguladı

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 3. Antalya Diplomasi Forumu'nda Afrika ülkelerinin dışişleri bakanları ve bölgesel örgüt liderleriyle bir araya geldi. Fidan, Türkiye'nin Afrika ülkeleriyle eşit ortaklık ve karşılıklı saygı ilkelerine dayanan sistematik işbirliği modeli geliştirdiğini vurguladı. Ayrıca, Türkiye'nin Afrika'daki büyükelçilik sayısının 44 olduğunu, ticaret hacminin 40 milyar doları aştığını ve doğrudan yatırımlarının 6 milyar doları geçtiğini belirtti. Fidan, Afrika'nın güvenlik, kalkınma, gıda erişimi ve borçlanma gibi sorunlarla mücadelesinde Türkiye'nin desteğine dikkat çekti ve Türkiye-Afrika Bakanlar Gözden Geçirme Konferansı'nın üçüncüsünün düzenleneceğini açıkladı.

 • HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu: 2024 seçimlerinde adaylarımızı çıkarttık
  18:31 HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu: 2024 seçimlerinde adaylarımızı çıkarttık

  HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Isparta'da basın mensuplarıyla bir araya gelerek 2024 seçimlerinde adaylarını tanıttıklarını ve vatandaşların oylarına talip olduklarını belirtti. Yapıcıoğlu ayrıca İsrail'in Gazze'deki saldırılarına dikkat çekerek, bu zulmün durdurulması gerektiğini vurguladı.

 • Mansur Yavaş, Keçiören Belediye Başkan Adayı Mesut Özarslan için destek istedi
  18:26 Mansur Yavaş, Keçiören Belediye Başkan Adayı Mesut Özarslan için destek istedi

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Atapark Seçim Koordinasyon Merkezi açılışında yaptığı konuşmada, Keçiören Belediye Başkan adayı Mesut Özarslan için destek istedi ve birlikte çalışacaklarını belirtti.

 • Özgür Özel:
  18:26 Özgür Özel: "Erdoğan, Seçimleri Kaybettiğini Görünce Geçen Sefer Yaptığı Gibi İftiraya, Yalana, Hakarete Sarıldı"

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin Tekirdağ aday tanıtım toplantısında; “Recep Tayyip Erdoğan, dün bir kez daha seçimleri kaybettiğini görünce geçen sefer yaptığı gibi iftiraya, yalana, dolana, hakarete sarılacağını gösterdi ve sarıldı. Geçmiş seçimlerde, sonradan kendisinin yalan olduğunu kabul ettiği montaj videolarla ‘Efendim CHP’nin, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayına, Sayın Kılıçdaroğlu’na güya Kandil destek veriyormuş, alkış yapıyormuş. Montaj video yapacak kadar utanmazlığı ele aldılar. Seçim geldi geçti. Yoksul insanları, dardaki insanları beka sorunuyla korkutarak, terörle iş birliği diye yalanlar atarak kandırıp oylarını aldılar. Şimdi 10 bin lira emekli maaşına mahkûm ediyorlar. İşsizliğe, derin yoksulluğa mahkûm ediyorlar. Pazar yerlerinde çürümüş, atılmış, ezilmiş sebze meyveyi yüzünü kapayarak toplayan analarımız var. Onlar o hâldeyse yüzünü gizleyecek olan onlar değil; biziz, hepimiziz ama esas yüzünü gizleyecek olan Recep Tayyip Erdoğan’dır” dedi.


Advertisement