CHP'nin belediye binasına astığı borç afişine MHP'den alacak afişli cevap - Son Dakika
Politika

CHP'nin belediye binasına astığı borç afişine MHP'den alacak afişli cevap

Antalya'nın Alanya ilçesinde, belediye başkanlığının MHP'den CHP'ye geçmesi sonrası taraflar arasında afişli atışma çıktı. Belediye binasına asılan afişte belediyenin borcunun 1 milyar 122 milyon lira olduğu, MHP binasındaki afişte ise alacaklar da dahil edildiğinde net borcun 448 milyon lira olduğu görüldü.

19.04.2024 13:04  Güncelleme: 14:22

Alanya Belediyesi ve MHP İlçe Başkanlığı arasında afiş atışması yaşanıyor. CHP'li Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, belediyenin borcunu gösteren bir afiş astırarak toplam borcun 1 milyar 122 milyon lira olduğu ilan etti. Bu afişe yanıt ise MHP Alanya İlçe Başkanlığı'ndan geldi. Parti binasına asılan dev afişte, belediyenin alacaklarının da dahil edildiği ve net borcun 448 milyon lira olduğu ifade edildi. MHP'den yapılan açıklamada, "Sadece belediyenin borçların yazılarak algı oluşturmaya çalışıldığı ortadadır." sözleri yer aldı.

EL DEĞİŞTİREN BELEDİYEYE DEV BORÇ AFİŞİ

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde Alanya'da sandıktan galibiyetle çıkan CHP'li Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, önceki dönemin borç çizelgesinden oluşan afişi, belediye binasına astırdı. Binanın ön cephesinde sergilenen afişte, belediyenin nakit ve bankada mevcut varlıklarının yanı sıra banka kredileri hesabı, piyasaya borçlar, diğer borçlar, ödenecek vergi ve fonlar hesabı, SGK prim borçları, YİKOP kültür payı, büyükşehir belediyesi payı ile Alanya Belediyesi Personel Ltd. Şti'nin vergi, SGK ve bireysel emeklilik sistemi borçları listelendi. Afişte Alanya Belediyesi'nin toplamda 1 milyar 122 milyon 258 bin 556 lira borcu olduğu belirtildi.

CHP'nin belediye binasına astığı borç afişine MHP'den alacak afişli cevap

MHP'DEN ANINDA KARŞILIK GELDİ

Alanya Belediyesi'ne asılan afişe MHP İlçe Başkanlığı'ndan da afişli karşılık geldi. MHP ilçe binasına asılan afişte ise belediyenin toplam borcu 1 milyar 122 milyon 258 bin 556 lirayken, toplam alacağının 673 milyon 627 bin 208 lira olduğu ve bu durumda toplam borcunun 448 milyon 631 bin 348 lira olduğu vurgulandı.

CHP'nin belediye binasına astığı borç afişine MHP'den alacak afişli cevap

"ALGI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILDIĞI ORTADADIR"

MHP'den yapılan yazılı açıklamada, 2014 yılında bütçesi kadar borcu ile devralınan Alanya Belediyesi, 10 yıllık süre zarfında bütçesini 40 kat büyüterek, bütçesinin yüzde 10'un altında bir borç ile ve halihazırda silinemez, yıkılamaz mega projeleriyle devretmiş bulunmaktadır. Alacak kalemi eklenmiş Alanya Belediyesi 'mali durum göstergesi' ektedir. Alanya Belediyesi'nin CHP belediyesine geçişinin ardından Alanya Belediyesi binasına asılan mali durum tablosunun sadece belediye borçlarını yansıttığı fakat sadece belediyenin borçların yazılarak algı oluşturmaya çalışıldığı ortadadır. Aksine asıl borç alacağı belirten mali tabloyu parti binamıza asarak vatandaşlarımıza, Alanya'mıza ve kamuoyuna sunarız denildi.

CHP'nin belediye binasına astığı borç afişine MHP'den alacak afişli cevap

MHP'NİN AFİŞİNE BELEDİYEDEN YANIT

MHP binasına asılan afişe istinaden Alanya Belediyesi yeni bir basın açıklaması yaparak, Açıklanan mali tablo, belediyemiz tarafından kamuoyuna sunulan mali tablonun tahrif edilmesi suretiyle ancak aynı yazı fontu, aynı renk kartelası kullanılarak hazırlanmıştır; bir başka ifadeyle korsan mali tablo oluşturulmuştur ifadelerine yer verdi.

CHP'nin belediye binasına astığı borç afişine MHP'den alacak afişli cevap

BELEDİYE BAŞKANI ÖZÇELİK'TEN AÇIKLAMA

Belediye binasına asılan mali tabloyla ilgili açıklamada bulunan Alanya Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, "Şeffaflığı kurumsal yönetimin temel prensiplerinden birisi olarak görüyoruz. O nedenle seçim meydanlarında göreve başladığımız zaman belediyemizin mali verilerini hemşehrilerimizin bilgisine sunacağımızı söylemiştik. Göreve başladığımızın 4'üncü iş gününde söz verdiğimiz gibi tabloyu binamıza astık. Tablo Alanya Belediyesi'nin 31 Mart günü itibarıyla muhasebe kayıtlarına yansımış borçlarını ve aylık ortalama gelirini, aylık ortalama giderlerini ve aylık gelir gider farkını göstermektedir. 31 Mart 2024 itibarıyla Alanya Belediyesi'nin muhasebe kayıtlarına yansımış borcu 1,2 milyar liradır. Alanya Belediyesi'nin giderleri gelirlerinden daha fazladır. Bu nedenle yeni hiçbir şey yapılmadan dahi her ay 73 milyon lira daha ilave borç doğmaktadır. Alanya Belediyesi çalışanlarının SGK primlerini, bireysel emeklilik katkı paylarını dahi ödememiştir. 2024 yılı bütçesinde halen devam eden işler dolayısıyla 1 milyar 761 milyon lira ödeme taahhüt edilmiş ancak bu taahhüdün karşılanması için kaynak olmadığından 1 milyar 750 milyon lira gayrimenkul satışı bütçelenmiş. Bizim önceliğimiz, israf ve verimsizliğin önüne geçerek, çok hızlı şekilde belediyenin gelir gider dengesini sağlamak olacaktır diye konuştu.

CHP'nin belediye binasına astığı borç afişine MHP'den alacak afişli cevap
CHP\'nin belediye binasına astığı borç afişine MHP\'den alacak afişli cevap

Son Dakika Politika CHP'nin belediye binasına astığı borç afişine MHP'den alacak afişli cevap - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (18)

 • ferhat eser: şeffaf belediyecilik anlayışı için chp ye teşekkür ederiz helal olsun işte bu 246 223 Yanıtla
  Kemsl: Beşiktaş'a ki patlamayı niye uyuttunnuz o vakit. bu ülkede iki yüzlü olan chp yanlılarıdir. ne çağdaşsiniz ne de milliyetçi 128 151 ferhat eser: kemsl bir lafa bakarım laf mı diye birde söyleyene bakarım adam mı diye? bu iğrenç yakıştırmalara cevap yok paklanda gel destur çek gel sonra cevap veriyim 80 60 Mesut Vatansever: Aynısını Ankara, istanbul ve İzmir den de bekleriz!!!! Sadece kampanyada harcadıkları bile metro yapardı şehirlere!!! Tebrikler Alanya Mhp li eski belediye başkanına 22 3 Mesut Vatansever: Chp zihniyeti hep böyle de destekçileri de böyle oldu artık, İstanbul da Chp li bir eski belediye başkanının son aylarda özellikle olmak üzere yüklü borç yaptığını anlatan yeni Chp şi başkanına niye destek vermediniz burdaki Oktrollar 3 2
 • Abdullah Kara: Kesin bildiğim bişey var,oda chp’nin bi öncekinden asla daha faydalı olamayacağıdır.. 170 151 Yanıtla
  Emir Kozcu: çok bilmiş konustu 66 58
 • Alper006 : Anlayana anladığı dilden konuşmak gerek helal olsun MHP bakalım beş yıl sonunda bu borç nasıl olacak o zaman konuşmak gerek 159 87 Yanıtla
 • Erol MARASLI: Siyaset resmen devleti soyma mekanizması olmuş.bunun parti ile alakası yok insanımız ahlaksızlaşmış sağıda soluda aynı bozuk zihniyet 190 6 Yanıtla
 • Zeytin Ağacı: Geçin bu işleri birbirinizden hiçbir farkınız yok..düzen partilerin-de kimse babasının hayrına siyaset yapmaz...küçük basit bir hatırlatmada bulunayım..adam aday olmak için milyonlarca dolar veriyor neyin karşılığında... 123 8 Yanıtla
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement