Cumhurbaşkanı Gül ve Brunei Sultanı El-Bulkiye'nin Ortak Basın Toplantısı - Son Dakika

Cumhurbaşkanı Gül ve Brunei Sultanı El-Bulkiye'nin Ortak Basın Toplantısı

10.04.2012 14:11
Cumhurbaşkanı Gül ve Brunei Sultanı El-Bulkiye'nin Ortak Basın Toplantısı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Brunei yatırım ajansının birçok ülkede çok güçlü yatırımları vardır."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Brunei yatırım ajansının birçok ülkede çok güçlü yatırımları vardır. İnanıyoruz ki Türkiye'yi de yatırım yapacakları ülkeler listesine alacaklardır" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Brunei Darüsselam Sultanı Hasan El-Bulkiye Muiziddin Va'dulah Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Heyetler arasında yapılan görüşmeler sonrasında düzenlenen basın toplantısında iki ülke arasında işbirliği ve ilişkileri artırması planlanan ikili anlaşmalara imza atıldı. Türkiye ile Brunei arasında ekonomik, ticaret ve teknik işbirliği öngören anlaşma ile iki ülke arasındaki vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasına dair anlaşma Gül ve El-Bulkiye'nin huzurunda imzalandı.

Cumhurbaşkanı Gül, imzaların atılmasının ardından yaptığı konuşmada, ziyaretin Brunei'den Türkiye'ye yapılan ilk ziyaret olduğuna dikkati çekerek, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "İki ülke arasında gayet güçlü bir sayfa açılmıştır" dedi.

Gül, Brunei'nin dünyanın en müreffeh ve en zengin ülkelerinden birisi olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Türkiye ile mesafe olarak biraz uzaklık vardır ama iki ülkenin halkları birbirlerine daima ilgi göstermişlerdir ve büyük bir sempati duymuşlardır. Şimdi uzaktan duyduğumuz bu sempatiyi artık işbirliğine çevirmenin zamanını yaşıyoruz. O bakımdan bu ziyaret, çok güzel gelişmelere vesile olacaktır. Ticaretimizi geliştirme, ekonomik işbirliğimizi geliştirme, savunma sanayimizdeki işbirliğimizi geliştirme anlamlarında, değerli bakanlar kendi aralarında çok güzel görüşmeler yapmışlardır."

Brunei Darüsselam Hasan El-Bulkiye ile gerek İstanbul'da, gerek Ankara'da ve gerekse heyetler arasında yapılan görüşmelerde ilişkileri daha da geliştirmek için gereken her türlü adımı atma kararı aldıklarını kaydeden Gül, "Burada size duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyarız ki her iki ülke de artık daimi temsilcilikler açacaktır, başkentlerinde. Bu kararı aldık" dedi.

Gül, vize muafiyeti ve ekonomik işbirliği alanında geniş bir anlaşma imzalandığını vurgulayarak, savunma sanayindeki işbirliği ile ilgili olarak da bir deklarasyon yayınlanacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bunlar şunu gösteriyor ki artık aramızda bulunan potansiyeli harekete geçirmeye başlamış vaziyetteyiz. Brunei, zengin bir ülke olduğu için ve kendi ülkesinde zenginliğini tamamen değerlendirme imkanı tabii az. Bunu yurt dışında yatırım yaparak, değerlendirmektedir. Brunei yatırım ajansının birçok ülkede çok güçlü yatırımları vardır. İnanıyoruz ki Türkiye'yi de yatırım yapacakları ülkeler listesine alacaklardır. Zaten Türk özel sektörü ile Brunei yatırım ajansının çok güzel bir işbirliği vardır. Burada bazı yatırımları vardır. Gerek turizm gerekse imalat sektöründe. Ayrıca enerji konusunda Türkiye ile Brunei arasındaki işbirliğini genişleteceğiz. Gaz konusunda, LNG konusunda Brunei dünyanın en önemli ülkelerinden birisidir."

Enerji konusunda bakanlıklar arasında görüşmelerin başladığını dile getiren Gül, "Tabii eğitim ve kültürel alandaki işbirliğimize de önem veriyoruz"

Gül, görüşmede, gerek Türkiye çevresi olan Ortadoğu'daki gelişmeler ve gerekse Brunei'nin içinde bulunduğu Uzak Asya bölgesi ile ilgili gelişmeler üzerinde görüş alışverişinde bulunduklarını anlattı.

ASEAN'ın Türkiye'nin çok önem verdiği büyük bir organizasyon olduğuna işaret eden Gül, "ASEAN'ın 2013 yılındaki toplantıları Brunei'de yapılacaktır ve ev sahipliği yapacaktır. Bizim de ASEAN ile ilişkilerimizi geliştirme konusunda çok büyük bir arzumuz vardır. Brunei bu konularda bize destek verecektir. Ayrıca BM Güvenlik Konseyi adaylığımızla ilgili verdikleri destek için de kendilerine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

- ANKARA

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Cumhurbaşkanı Gül ve Brunei Sultanı El-Bulkiye'nin Ortak Basın Toplantısı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement