HSYK Başkan Vekili Özbek: "İnşallah Yargı Daha Güzel Günlere Doğru Yürüyecektir" - Son Dakika
Politika

HSYK Başkan Vekili Özbek: "İnşallah Yargı Daha Güzel Günlere Doğru Yürüyecektir"

HSYK Başkan Vekili Özbek: "İnşallah Yargı Daha Güzel Günlere Doğru Yürüyecektir"

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Kadir Özbek, "İnşallah yargı daha güzel günlere doğru yürüyecektir" dedi.

17.06.2010 09:57

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Kadir Özbek, "İnşallah yargı daha güzel günlere doğru yürüyecektir" dedi. Özbek, Eskişehir adliyesinde de hakim ve savcılarla görüştü.

HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek ile HSYK asil üyesi Ali Suat Ertosun, Bilecek'in Bozüyük İlçesi'nde adliyeyi ziyaret etti. Hakim ve savcılarla görüşen Özbek, gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtladı. Bozüyük'te hakim ve savcılarla yargı sorunları üzerine görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Kadir Özbek referandum konusunda yöneltilen soruyu " Anayasa Mahkemesi'nde halen görülmekte olan önemli bir dava var iken bu türlü olur, şu şekilde olur, şeklinde davanın sürecini etkileyecek bir şeylerin söylenmemesini ve hiç kimsenin de bir şeyler söylememesi gerektiğini düşünüyorum. Bekleyeceğiz. Her şey yasal sınırlar içerisinde yürüyor" diye yanıtladı.

Kadir Özbek, bir soru üzerine Ergenekon davası sanıklarından Mehmet Haberal'ın tutukluluğu ile ilgili olarak 9 hakime manevi tazminat cezası verilmesi ile ilgili kararın içeriğini ve gerekçesini bilmediğini söyledi. Özek, "Hep başından beri savunduğumuz şey adil yargılanma hakkının ihlal edilmemesi, yargılanma usullerinin içerisinde bir zaafiyetin olmamasıdır. İçeriğini ve gerekçesini bilmediğim için başka bir şey diyemeyeceğim. İnşallah yargı daha güzel günlere doğru yürüyecektir, onlara güvenimiz tamdır" dedi.

HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek, Bozüyük Zeki Bayrak Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü'nü ziyaret ederek burada kalan hükümlülerin çalışmalarını inceledi. Özbek'e kurum yetkilileri resim tablosu hediye etti.

Bozüyük'ten sonra Eskişehir'e gelen Kadir Özbek, adliye binasında hakim ve savcılarla toplantı yaptı. Toplantı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Özbek şunları söyledi:

"Adaleti kötüleyerek bir yere varılmaz. Türk milleti ordusuna ve yargısına çok güvenir. Ordusuyla onur duyar. Çocuklarını ellerini kınalayarak askere gönderir. Hakimini peygamber postunda oturtur. Onları kötülemekle belki günlük birtakım kazanımlar olabilir ama neticede geri tepecek şeylerdir. Eğer yargının birtakım yanlışları varsa, bunları kendi içinde düzeltir, düzeltmek zorundadır ama onu dışarıdan kötülemeye, halkın gözünden düşürmeye çalıştığınız zaman halk bunu fark edecektir. Gelecek için elbette umutluyum. En azından çevreme umut vermek zorundayım, bu işin sorumlusu olarak."

Metin KAMBER/ BOZÜYÜK (Bilecik) DHA)

Kaynak: DHA

Son Dakika Politika HSYK Başkan Vekili Özbek: 'İnşallah Yargı Daha Güzel Günlere Doğru Yürüyecektir' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement