Son Dakika Son Dakika Son Dakika
İran Dışişleri Bakanı, Kafkasya'da kalıcı barış için bölgesel platformları vurguladı - Son Dakika

İran Dışişleri Bakanı, Kafkasya'da kalıcı barış için bölgesel platformları vurguladı

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Kafkasya bölgesinde kalıcı barış için en etkili yolun 3+3 mekanizması gibi bölgesel platformlar olduğunu belirtti. Abdullahiyan, Ermenistanlı mevkidaşı Ararat Mirzoyan ile yaptığı telefon görüşmesinde, bölgedeki durumu karmaşıklaştıracak yabancı güçlerin bulunmasını eleştirdi ve bölgesel diyalog platformlarına vurgu yaptı. Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan ise İran ile ilişkilerin geliştirilmesini önemli olarak nitelendirdi ve İran'ın bölgedeki faaliyetlerine izin vermeyeceklerini belirtti.

İran Dışişleri Bakanı, Kafkasya\'da kalıcı barış için bölgesel platformları vurguladı
14.09.2023 - 10:25,  Güncelleme: 10:28

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Kafkasya bölgesinde kalıcı barış için en etkili yolun 3+3 mekanizması gibi bölgesel platformlar olduğunu belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığının yazılı açıklamasına göre Abdullahiyan, Ermenistanlı mevkidaşı Ararat Mirzoyan ile telefonda görüştü.

Görüşmede, Ermenistan ile ABD arasındaki askeri tatbikata ilişkin Abdullahiyan, yabancı güçlerin bölgede bulunmasını, bölgedeki durumu karmaşıklaştıracak bir faktör olarak değerlendirdi.

Abdullahiyan, İran'ın bölgede kalıcı barışın sağlanması için anlaşmazlıkların kökünden çözülmesinin gerekliliğine inandığını belirterek, bunun da en etkili yolunun Türkiye, Azerbaycan, İran, Rusya, Gürcistan ve Ermenistan'ın oluşturduğu 3+3 mekanizması dahil olmak üzere bölgesel diyalog platformları olduğunu vurguladı.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan ise İran ile ilişkilerin geliştirilmesini "yapıcı ve önemli" olarak niteledi.

Mirzoyan, Ermenistan topraklarının İran karşıtı faaliyetler için kullanılmasına da izin vermeyeceklerini İranlı mevkidaşına iletti.

Kaynak: AA

Son Dakika Politika İran Dışişleri Bakanı, Kafkasya'da kalıcı barış için bölgesel platformları vurguladı - Son Dakika


Advertisement