Mudanya Üniversitesi kurulmasına ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi - Son Dakika
Politika

Mudanya Üniversitesi kurulmasına ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Mudanya Üniversitesi kurulmasına ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Bursa Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından Mudanya Üniversitesinin kurulmasını da içeren Yükseköğretim Teşkilat Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

09.03.2022 18:04  Güncelleme: 19:21
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bursa Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından Mudanya Üniversitesinin kurulmasını da içeren Yükseköğretim Teşkilat Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Kanunla, İstanbul Ayvansaray Üniversitesinin ismi İstanbul Topkapı Üniversitesi olarak değiştiriliyor.

Kanuna göre, Bursa Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından Mudanya Üniversitesi adıyla Bursa'da bir vakıf üniversitesi kurulacak.

Bu üniversite, sanat ve sosyal bilimler fakültesi, mühendislik, mimarlık ve tasarım fakültesi, sağlık bilimleri fakültesi, lisansüstü eğitim enstitüsü ve meslek yüksekokulundan oluşacak.

Görüşmelerden

Yasalaşan teklifin TBMM Genel Kurulundaki görüşmelerinde söz alan İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz, eğitimin çok ciddi bir iş olduğunu, okul öncesinden başlayarak üniversite eğitimine kadar zincirin tüm halkalarının önemli olduğunu söyledi.

Türkiye'de ortaöğretimde 700 bini aşkın öğrencinin TYT'de 150, AYT'de 180 baraj puanını geçemediğini belirten Filiz, bu öğrencilerin neden bu halde olduklarının incelenmesi gerektiğini ifade etti.

Durumun ortaöğretimin çöküşünün bir göstergesi olduğunu savunan Filiz, "12 yılda 4 işlemi dahi yapamayan öğrencilerin yetiştirildiği milli eğitim sistemini sorgulamamız gerekmektedir. 207 üniversitenin büyük çoğunluğunda nitelikli eğitimin verilmediği bilinen bir gerçektir. Üniversiteler, yönetimlerin beceriksizliği, adaletsizliği ve keyfiliği nedeniyle büyük sıkıntılar içindedir. Siyaset, üniversiteleri tam olarak abluka altına almıştır. Eski bir rektör olarak inancım odur ki İYİ Parti, AK Parti'nin eğitim hayatına getirdiği bu bozuk düzeni ortadan kaldıracak ve eğitimde olmamız gereken yere getirecektir." dedi.

MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın da üniversitelerin, genel anlam itibarıyla evrensel bilginin üretildiği, teknolojiye dönüştürüldüğü ve transfer edildiği kurumlar olduğunu söyledi.

Türkiye'deki üniversite sayılarının sıkça speküle edildiğini, farklı ülkelere yönelik üniversite sayıları analiz edildiğinde Türkiye'deki sayının abartılı olmadığının görüleceğini kaydeden Aydın, "Hatta biraz eksik dahi olduğuna tanıklık ettik. Sayı üzerinden olumsuz çıkarım yapmanın çok normal olduğu kanaatinde değilim. Burada aslolan sayının nitelikli bir şekilde artmasıdır." diye konuştu.

AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ise kurulacak Mudanya Üniversitesinin, insanlığın karşılaştığı yerel, ulusal, bölgesel ve küresel sorunlara evrensel, insani değerleri temel alan bir yaklaşımla sürdürülebilir çözümler üretebilen, uzmanlık alanlarında bireysel ve profesyonel yetkinliklerle donatılmış öğrenciler yetiştirmeyi hedeflediğini belirtti.

Üniversitenin, 27 bin 500 metrekare kapalı alanda, kız ve erkek öğrenci yurtları, laboratuvar, atölye, stüdyo gibi gençlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek kampüse sahip olduğunu, eğitim öğretim hayatına hazır halde bulunduğunu anlatan Çavuşoğlu, "Mudanya Üniversitesi, yüksek etkili araştırma çıktılarına sahip, toplumsal sorunlar karşısında insan odaklı ve gerçekçi çözümler üreten, ürettiği bilgiyi topluma her boyutta aktarabilen dünya standartlarında bir araştırma üniversitesi olmayı amaçlamaktadır." dedi.

Genel Kurulda daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Diyanet Akademisi kurulmasını öngören kanun teklifinin görüşmelerine geçildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Mudanya Üniversitesi kurulmasına ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Turgut Altınok: Ankara, Türkiye'nin başkenti ve Milli Mücadelemizin merkezi
  15:21 Turgut Altınok: Ankara, Türkiye'nin başkenti ve Milli Mücadelemizin merkezi

  Cumhur İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Turgut Altınok, Ankara'nın ekonomisini geliştirerek ticaretini canlandıracağını belirtti. Altınok, Ankara'nın tarım, sanat, kültür ve spor başkenti olabileceğini vurguladı. Ayrıca, Ankara'nın lojistik açıdan avantajlı bir kent olduğunu ve birçok şirketin fabrikalarını İstanbul'daki deprem korkusu nedeniyle Ankara'ya taşıdığını ifade etti.

 • Turgut Altınok: 'ABB'de çalışan İYİ Partili üyelere tehdit var'
  15:15 Turgut Altınok: 'ABB'de çalışan İYİ Partili üyelere tehdit var'

  Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok, seçim çalışmaları sırasında İYİ Partili üyelere tehditlerin olduğunu belirtti. Ayrıca Altınok, Ankara'nın yaşanabilir bir şehir olması için projelerini anlattı ve su fiyatlarının indirileceğini söyledi.

 • ABD Büyükelçisi Flake, Antalya Diplomasi Forumu'nu Övdü
  15:15 ABD Büyükelçisi Flake, Antalya Diplomasi Forumu'nu Övdü

  ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, Antalya Diplomasi Forumu'na ilişkin yaptığı açıklamada, forumu harika bir çalışma ve olağanüstü bir organizasyon olarak nitelendirdi. Flake, Anadolu Ajansı'nın standını ziyaret ederek AA'nın faaliyetleri hakkında bilgi aldı ve Gazze'deki savaş suçlarına ilişkin belge niteliğindeki fotoğrafların yer aldığı 'Kanıt' kitabını inceledi. ADF'de bulunmaktan mutlu olduğunu ifade eden Flake, forumun sadece diplomatların değil, devlet başkanlarının ve sivil toplum kuruluşlarının da yer aldığı önemli bir platform olduğunu belirtti.

 • Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Türkiye'deki gelişme ve büyüme ülkelerin gördüğü bir gerçek
  15:10 Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Türkiye'deki gelişme ve büyüme ülkelerin gördüğü bir gerçek

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye'deki gelişme ve büyümeyi ülkelerin gördüğünü, son 9 ayda 100'e yakın bakan ve meslektaşıyla görüştüğünü belirtti. Bolat, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ekibinin ülke için gece-gündüz çalıştığını vurgulayarak, ekonomideki iyileşmeleri ve seçimlerdeki başarıları anlattı.

 • CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Bıçakçılar Çarşısı'nın Değiştirileceğini Söyledi
  15:02 CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Bıçakçılar Çarşısı'nın Değiştirileceğini Söyledi

  CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Bıçakçılar Çarşısı'nın tanıtılıp, sunulacak bir yerin olmamasının üzücü olduğunu belirtti. Göreve geldiklerinde çarşının görüntüsünün değiştirilip, içinin doldurulacağını söyledi.

 • Memur-Sen Genel Başkanı: Gazze'deki Katliamın 28 Şubat ile Bağlantısı Var
  15:01 Memur-Sen Genel Başkanı: Gazze'deki Katliamın 28 Şubat ile Bağlantısı Var

  Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Gazze'de yaşanan katliamın, 28 Şubat döneminde ülkeye zarar verenlerle bir bağlantısı olduğunu söyledi. Yalçın, Gazze'deki olayların Siyonizm planının bir sonucu olduğunu belirtti ve İsrail'in Büyük İsrail hedefine dikkat çekti. Ayrıca, Gazze meselesini Türkiye'nin bağımsızlığından ayrı düşünmeyen bir teşkilat olduklarını vurgulayan Yalçın, Gazze'ye desteklerinin süreceğini ifade etti.

 • AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Raşit Ocak, Sur esnafını ziyaret etti
  14:59 AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Raşit Ocak, Sur esnafını ziyaret etti

  AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Raşit Ocak ve teşkilatı, Sur ilçesindeki Ulu Cami çevresindeki esnafı ziyaret etti. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği ziyarette Ocak, esnafın sorunlarını dinledi ve vatandaşların yanında olduklarını hissettirmek istediklerini belirtti.

 • Bakan Işıkhan: Tüm öncü göstergeler, son 22 yılın en düşük işsizlik oranının ortaya çıkacağını gösteriyor
  14:56 Bakan Işıkhan: Tüm öncü göstergeler, son 22 yılın en düşük işsizlik oranının ortaya çıkacağını gösteriyor

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Mardin'de iş insanları ve STK temsilcileri ile bir araya geldi. Bakan Işıkhan, Mardin'in sorunlarını çözüme kavuşturmak için çalışacaklarını belirtti.

 • Bakan Işıkhan: Sorumluluğunu yerine getiremeyen zihniyetin vizyonu mümkün değil
  14:52 Bakan Işıkhan: Sorumluluğunu yerine getiremeyen zihniyetin vizyonu mümkün değil

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Nusaybin'de yaptığı konuşmada, sorumluluğunu yerine getiremeyen zihniyetin küresel bir hedef ve vizyon geliştirmesinin mümkün olmadığını belirtti. Işıkhan, AK Parti'nin gerçek belediyecilik anlayışıyla Mardin'i yeniden buluşturacaklarını vurguladı.

 • Antalya Diplomasi Forumu'nda Afrika'nın Potansiyeli Tartışıldı
  14:51 Antalya Diplomasi Forumu'nda Afrika'nın Potansiyeli Tartışıldı

  Antalya Diplomasi Forumu 2024 kapsamında düzenlenen 'Afrika'nın Potansiyelini Ortaya Koymak' başlıklı panelde, kıtanın ekonomik ve demografik potansiyeli tartışılarak, kalkınma için atılması gereken adımlar ele alındı. Panelde konuşan bakanlar, gençlerin eğitimi, tarım, gıda sorunu, terörle mücadele ve yatırımlar gibi konuları vurguladılar.

 • Zonguldak'ta yasa dışı yollardan giren 4 düzensiz göçmen yakalandı
  14:39 Zonguldak'ta yasa dışı yollardan giren 4 düzensiz göçmen yakalandı

  Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, düzensiz göçle mücadele çalışmaları kapsamında yaptıkları çalışmada, yurda yasa dışı yollardan girdiği belirlenen 4 düzensiz göçmeni yakaladı. Göçmenler sınır dışı edilmek üzere İl Göç Müdürlüğüne teslim edildi. Ayrıca, insan kaçakçılığı yaptığı ve düzensiz göçmenlerin izinsiz çalışmasına imkan sağladığı gerekçesiyle gözaltına alınan şüpheli hakkında adli işlem yapıldı. Şüpheliye idari para cezası ve araç kullanım yasağı uygulandı. Şüphelinin ruhsatsız işlettiği maden ocağında yapılan aramalarda ise dinamit ve fünye ele geçirildi.

 • Samsun'da Emekli Polis Memuru Muhtar Adayı Çocuklara Ücretsiz İkramlarda Bulundu
  14:39 Samsun'da Emekli Polis Memuru Muhtar Adayı Çocuklara Ücretsiz İkramlarda Bulundu

  Samsun'da 35 yıl emniyet teşkilatında görev yaptıktan sonra emekli olan polis memuru Lokman Ercan, muhtar adayı olarak çocuklara patlamış mısır ve pamuk şeker ikram etti. Etkinlikte palyaço gösterisi yapıldı ve çocuklara balon dağıtıldı. Ercan, muhtarlık görevine talip olduğunu belirterek, mahalleye kalıcı polis noktası yapmayı ve çeşitli projeleri hayata geçirmeyi planladığını söyledi.


Advertisement