İYİ Partili Usta, Samsun'da vatandaşlarla bir araya geldi - Son Dakika

İYİ Partili Usta, Samsun'da vatandaşlarla bir araya geldi

09.01.2022 16:38
İYİ Partili Usta, Samsun'da vatandaşlarla bir araya geldi

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Çarşamba ilçesinde mahalle ziyaretlerinde bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Çarşamba ilçesinde mahalle ziyaretlerinde bulundu.

Eğrikum ve Gökçeçakmak mahallelerini ziyaret eden Usta, bir araya geldiği vatandaşları dinledi.

Usta, yaptığı konuşmada, ekonomiye ve üretime yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Kurdaki artışın gübre fiyatlarına da yansıdığına işaret eden Usta, "Biz Meclis Genel Kurulu ve Plan Bütçe Komisyonunda ısrarla şunu söyledik, gübre bu kadar arttığı için millet gübre atamayacak ve bu da verim kaybına neden olacak. Millete verilen gübre desteğini artırarak milletin gübre atmasını sağlamak lazım. Türkiye para kazanamadığı için buğday üretmekten bile vazgeçti ve bu sene un yapmak için değil sadece tüketim için yurt dışından 6 milyon ton buğday ithal ettik." dedi.

Dünyada tüketilen fındığın yüzde 70'inin Türkiye'de üretildiğini belirten Usta, şunları kaydetti:

"Türkiye'de her sene 550-600 bin ton fındık üretilir. Yani dünyanın fındık ihtiyacının yüzde 70'ini biz karşılıyoruz. Ancak bunun 450 bin ton kadarını yurt dışına ithal ederken kalan kısmını yurt içinde biz tüketiyoruz. Fındık üretiminde dünyanın bir numarası olacaksınız ancak malın fiyatının tespitinde hiçbir söz hakkınız olmayacak. Böyle bir şey olabilir mi? Fındıkta lisanslı depoculuğa geçilmesi fikrini sunmamıza ve üreticinin yararına olacağını söylememize rağmen bu da gerçekleştirilmedi. Biz fındığı ham madde olarak yurt dışına 3-5 dolara satıyoruz. Avrupalı aynı fındığı çikolatanın içine koyup 30-40 dolara bize geri satıyor. Bizim fındığı daha fazla işleyebileceğimiz tesisler inşa etmemiz gerekiyor. Hem fındığımız değerlensin hem de ülkemize katma değer olsun."

Usta'ya ziyaretlerinde, İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar ve partililer eşlik etti.

YORUMLAR
500
Kulisleri hareketlendiren iddia! Muhalefet, HDP'yi dışarıdan destek için ikna etmeye çalışacak Kulisleri hareketlendiren iddia! Muhalefet, HDP'yi dışarıdan destek için ikna etmeye çalışacak Demokrat Parti Milletvekili Cemal Enginyurt'un gazeteci döven koruması cezaevine gönderildi Demokrat Parti Milletvekili Cemal Enginyurt'un gazeteci döven koruması cezaevine gönderildi Gazeteci Latif Şimşek'i darbettiği iddia edilen şüpheli tutuklandı Gazeteci Latif Şimşek'i darbettiği iddia edilen şüpheli tutuklandı
Kaynak: AA

Son Dakika Politika İYİ Partili Usta, Samsun'da vatandaşlarla bir araya geldi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement