Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Karabağ'daki Ermeni sakinlerine din ve inanç özgürlüğü ve dil kullanımı sağlanacak - Son Dakika

Karabağ'daki Ermeni sakinlerine din ve inanç özgürlüğü ve dil kullanımı sağlanacak

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi, Karabağ'daki Ermeni sakinlerin, din ve inanç özgürlüğüne sahip olacaklarını ve dillerini kullanabileceklerini bildirdi. Entegrasyon süreci Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliği çerçevesinde yürütülecek, bölgede yönetim Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın özel temsilcisi aracılığıyla gerçekleştirilecek. Ayrıca bölgede belediyeler kurulacak, seçimler yapılacak ve bölgenin asayişi Azerbaycan İçişleri Bakanlığı tarafından sağlanacak. Fiziki ve sosyal altyapılar belirli sürede ülkenin ortalama gösterge seviyesine getirilecek, vergi ve gümrük imtiyazlarını içeren teşvik paketi uygulanacak. Ermeni sakinler kendi kültürlerini koruma ve geliştirme hakkına sahip olacaklar, din ve inanç özgürlüğüne sahip bulunacaklar ve dillerini kullanabilecekler.

Karabağ\'daki Ermeni sakinlerine din ve inanç özgürlüğü ve dil kullanımı sağlanacak
02.10.2023 - 16:53,

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi, Karabağ'daki Ermeni sakinlerin, din ve inanç özgürlüğüne sahip olacaklarını ve dillerini kullanabileceklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı İdaresinden, Karabağ'daki Ermeni nüfusun Azerbaycan'a entegrasyonunun detaylarına ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, entegrasyon sürecinin Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliği çerçevesinde Azerbaycan Anayasası, kanunları ve uluslararası yükümlülükleri esas alınarak yürütüleceği vurgulandı.

Ermeni sakinlerin yaşadığı bölgelerde yönetimin Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın özel temsilcisi aracılığıyla yürütüleceği, sakinlerin de özel temsilciliğin çalışmalarında yer alabileceği, ayrıca bölgede belediyelerin kurulacağı ve seçimlerin yapılacağı ifade edildi.

Açıklamada, bölgenin asayişinin Azerbaycan İçişleri Bakanlığınca sağlanacağı, Ermeni sakinlerin de Bakanlığa personel olarak alınabileceği bilgisi paylaşıldı.

Bölgedeki fiziki ve sosyal altyapıların (eğitim, sağlık, enerji, gaz, su, yol, iletişim) belirli sürede ülkenin ortalama gösterge seviyesine getirileceği, vergi ve gümrük imtiyazlarını içeren teşvik paketinin uygulanacağı kaydedildi.

Açıklamada, bölgede Azerbaycan'ın ulusal para birimi manatın kullanımının sağlanacağı, Ermeni çiftçilere sübvansiyon verileceği belirtildi.

Ermeni sakinlerin, kendi kültürlerini koruma ve geliştirme hakkına sahip olacakları vurgulanan açıklamada, din ve inanç özgürlüğüne de sahip bulunacakları ve dillerini kullanabilecekleri, anıtlarının devlet tarafından korunacağı bildirildi.

Kaynak: AA
YORUMLAR

Son Dakika Politika Karabağ'daki Ermeni sakinlerine din ve inanç özgürlüğü ve dil kullanımı sağlanacak - Son Dakika


Advertisement