"Kıymetli Olan Statlar Değil 19 Mayıs'tır" - Son Dakika
Politika

"Kıymetli Olan Statlar Değil 19 Mayıs'tır"

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına ilişkin yayımlanan genelge hakkında "Kıymetli olan statlar değil 19 Mayıs'tır, 19 Mayıs'ta başlayan harekettir.19 Mayıs'tan başlayan hareketin"...

13.01.2012 12:36

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına ilişkin yayımlanan genelge hakkında "Kıymetli olan statlar değil 19 Mayıs'tır, 19 Mayıs'ta başlayan harekettir. 19 Mayıs'tan başlayan hareketin doğurduğu sonuçlardır. Biz bu sonuçlar üzerinde konuşalım, değerlendirelim. Mekanlara ilişkin değerlendirmeler şekilci anlayışların ortaya koyduğu şeylerdir, öze bakmak lazım özde bir değişiklik yok" dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan ağaçlandırma protokolü törenine katılan Bozdağ, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın Ankara dışında statlarda kutlanmamasına yönelik genelgenin hatırlatılması üzerine Bozdağ, Milli Eğitim Bakanlığının gönderdiği bir yazının kendi içerisindeki idari bir düzenleme olduğunu bildirerek, "Bu noktada 19 Mayıs'ın kutlanmış olması önemli olandır. 19 Mayıs'ın tarihi önemi nedeniyle onun yaşatılması, gençliğe atfı nedeniyle gençlikle ilgili değerlendirilmelerin yapılması, Atatürk'ün Samsun'a çıkışı ve daha sonra modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş sürecinin başlangıcı olması nedeniyle bizim tarihimizde önemli bir dönem noktasını oluşturmuş olması hepimiz için son derece önemlidir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, şöyle devam etti:

"Önemli olan, bu önemin değişik vesilelerle her yıl bir defa da olsa kutlanması, dile getirilmesi değerlendirilmesidir. Bunun yerinin önemli olduğu kanısında değilim . Önemli olan bunu kutlamaktır, önemli olan bunu değerlendirmektir, önemli olan bu konuyu anlamaya anlatmaya çalışmaktır. Bunun yerine önem atfedenler işin esasının kıymetini görmeyenlerdir. Kıymetli olan statlar değil 19 Mayıs'tır, 19 Mayıs'ta başlayan harekettir. 19 Mayıs'tan başlayan hareketin doğurduğu sonuçlardır. Biz bu sonuçlar üzerinde konuşalım, değerlendirelim. Mekanlara ilişkin değerlendirmeler şekilci anlayışların ortaya koyduğu şeylerdir, öze bakmak lazım özde bir değişiklik yok. Şekle takılıp kalırsak Türkiye özü hep kaybeder. Şu anda özde bir değişiklik yok, 19 Mayıs kutlamaları devam edecektir."

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un tutuklanmasının kendisini de üzdüğünü ifade eden Bozdağ, devam eden soruşturmanın hukuk çerçevesinde, makul sürede sonuçlanmasını temenni ettiğini kaydetti. - ANKARA

Kaynak: AA

Son Dakika Politika 'Kıymetli Olan Statlar Değil 19 Mayıs'tır' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement