Milli Eğitim Bakanı Avcı Fransa'ya Gitti - Son Dakika
Politika

Milli Eğitim Bakanı Avcı Fransa'ya Gitti

Milli Eğitim Bakanı Avcı Fransa\'ya Gitti

Nabi Avcı: "Özellikle (UNESCO Genel Direktörü) Bokova ile UNESCO'da çalışan Türk kontenjanının arttırılması için görüşmelerimiz olacak"

06.11.2013 11:46
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, UNESCO'nun 37. Genel Kurulu'na katılmak üzere Fransa'nın başkenti Paris'e gitti.

Türk Hava Yolları'na (THY) ait tarifeli uçakla hareketinden önce Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda gazetecilere açıklamalarda bulunan Avcı, 37. Genel Kurul'da, UNESCO'nun bugünü ve geleceğinin tartışılacağını söyledi.

Son yıllarda UNESCO'da ciddi mali sıkıntı bulunduğunun bilindiğini ifade eden Avcı, "Türkiye, UNESCO'nun bu sıkıntıları aşmasında ciddi katkıları olan bir ülke. Bu ziyaretimizde hem UNESCO'nun genel sorunlarını hem de Türkiye-UNESCO ilişkilerini görüşme fırsatı bulacağız" dedi.

Paris'te UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova ile de görüşeceklerini belirten Avcı, şöyle konuştu:

"Temaslarımız çerçevesinde, UNESCO Genel Kurulu münasebetiyle Paris'e gelecek Milli Eğitim Bakanları veya UNESCO'dan sorumlu bakanlarla görüşmelerimiz olacak. Özellikle Bokova ile UNESCO'da çalışan Türk kontenjanının arttırılması için görüşmelerimiz olacak. Ne yazık ki Türkiye, uluslararası kuruluşlarda ve BM'nin diğer uluslararası kuruluşlarındaki kontenjanlarını yeteri kadar değerlendirip, kullanmıyor. UNESCO da bunlardan biridir."

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve beraberindeki heyet, daha sonra THY'nin tarifeli seferiyle Paris'e hareket etti.

Programın detayları

Milli Eğitim Bakanı Avcı, bakanlıktan bir heyetle birlikte 6-10 Kasım'da Paris'te bulunacak. Avcı, yarın UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova'yla görüşecek.

UNESCO 37. Genel Konferansı Genel Kurulu'nun 8 Kasım'daki oturumuna katılacak olan Avcı, UNESCO ile ilişkileri, UNESCO'nun geleceğine dair Türkiye'nin bakış açısını içeren Türkiye ulusal beyanını yapacak.

Bakan Avcı, 9 Kasım'da Türk öğretmenler ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelecek. - İstanbul

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Milli Eğitim Bakanı Avcı Fransa'ya Gitti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Denizli Büyükşehir Belediyesi Emeklilere ve Doğum Yapanlara Yardım Sözünü Tutacak
  14:31 Denizli Büyükşehir Belediyesi Emeklilere ve Doğum Yapanlara Yardım Sözünü Tutacak

  Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, uygun şartları taşıyan emeklilere ve doğum yapanlara verecekleri yardım sözünü yerine getireceklerini açıkladı. Komisyonların çalışmaları tamamlandıktan sonra ödemelerin yapılacağı müjdesini verdi.

 • Elazığ Belediye Meclisi'nde Komisyon Üye Sayısı Düşürüldü
  14:29 Elazığ Belediye Meclisi'nde Komisyon Üye Sayısı Düşürüldü

  Elazığ Belediye Meclisi'nin nisan ayı toplantısında komisyonların üye sayısının 5'ten 3'e düşürülmesine CHP'li üyeler tepki gösterdi. CHP Grup Sözcüsü Murat Akkoç, AK Partililerin muhalefeti yok sayarak intikam almaya çalıştığını belirtti.

 • Edirne'de 5 düzensiz göçmen yakalandı
  14:15 Edirne'de 5 düzensiz göçmen yakalandı

  Edirne'nin Lalapaşa ilçesinde yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmaya çalıştıkları belirlenen 5 düzensiz göçmen yakalandı. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yapılan denetimde Mısır uyruklu göçmenler tespit edildi ve işlemlerin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi. Ayrıca, insan kaçakçılığı iddiasıyla 1 şüpheli gözaltına alındı ve kullanılan araca el konuldu.

 • CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İran-İsrail gerginliğine ilişkin çağrıda bulundu
  14:12 CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İran-İsrail gerginliğine ilişkin çağrıda bulundu

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İran'ın İsrail'e yönelik misilleme saldırısına ilişkin endişelerini dile getirerek, tarafların gerginliği artıracak hareketlerden kaçınması çağrısında bulundu. Özel, Orta Doğu'da tansiyonun yükseldiği bir dönemde barış, huzur ve istikrarın sağlanması için 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasının tek geçerli çözüm olduğunu vurguladı.

 • Ürdün Başbakanı: Gerilimi Azaltın, Tehlikeli Yollara Girmeyin
  14:09 Ürdün Başbakanı: Gerilimi Azaltın, Tehlikeli Yollara Girmeyin

  İran'ın İsrail'e misilleme saldırısının ardından Ürdün Başbakanı Bişr el Hasavne, bölgedeki gerilimin tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini belirterek tüm tarafları gerilimi azaltmaya çağırdı. ABD Başkanı Joe Biden ise G7 liderlerini İran saldırısına karşı diplomatik bir tepki koordine etmek için bir araya getireceğini açıkladı. Kanada, Almanya, Çin ve İspanya da İran'a kınama mesajları gönderdi. İran ise iç hat uçuşlarını iptal etti.


Advertisement