NATO Bölge Müttefikleri Gayriresmi Liderler Toplantısı Üsküp'te Son Buldu - Son Dakika
Politika

NATO Bölge Müttefikleri Gayriresmi Liderler Toplantısı Üsküp'te Son Buldu

NATO Bölge Müttefikleri Gayriresmi Liderler Toplantısı Üsküp\'te Son Buldu

Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te düzenlenen NATO Bölge Müttefikleri Gayriresmi Liderler Toplantısı sona erdi. Toplantıda Batı Balkanlar'da karşılaşılan güvenlik zorlukları ve bölgedeki istikrarın önemi ele alındı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya gibi otoriter ülkelerin demokrasileri tehdit ettiğini belirtti. Toplantıya katılan liderler, bölgedeki diyalog ve diplomasiyi destekleyerek istikrarın sağlanmasının önemine vurgu yaptılar.

22.11.2023 17:13
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te düzenlenen NATO Bölge Müttefikleri Gayriresmi Liderler Toplantısı sona erdi.

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in ev sahipliği yaptığı toplantıya, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Karadağ Başbakanı Milojko Spajic ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic katıldı.

Toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Stoltenberg, Batı Balkanlar'da karşılaştıkları ortak güvenlik zorluklarını görüştükleri, "ilginç bir toplantı" gerçekleştirdiklerini söyledi.

Batı Balkanlar'ın yanı sıra farklı meseleleri de ele aldıklarını aktaran Stoltenberg, "Bu bölge stratejik olarak NATO için önemli ancak endişelenmek için nedenler var. Bosna Hersek'te ayrılıkçı tehditler, Kosova'da kırılgan bir güvenlik durumu, Belgrad ve Priştine arasında duraksamış normalleşme görüyoruz. Üstelik, Rusya gibi otoriter ülkeler siber ve hibrit tehditlerle demokrasilerimizi baltalamaya çalışıyor." diye konuştu.

Batı Balkan turu kapsamında bölgedeki istikrarın, çatışma ve kaos yerine tüm tarafların diyalog ve diplomasiyi seçmesine bağlı olduğunu açıkça ifade ettiğini aktaran Stoltenberg, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ayrılıkçı söylemlere son vermek istikrarı güçlendirecek ve Bosna Hersek'te reformların yapılmasına imkan sağlayacaktır. Belgrad ve Priştine'nin barış ve refaha olan yolculuğunda Avrupa Birliği'nin (AB) kolaylaştırıcılığındaki diyaloğa yeniden dahil olmak önem taşımaktadır. Kosova'da Sırp Belediyeler Birliği kurulmasına yönelik son teklifler ileriye dönük atılmış önemli bir adım olabilir. Çok uzun süredir devam eden bölgesel çatışmaların üstesinden gelmenin zamanıdır."

Kovaçevski de toplantıda siber güvenlik de dahil bölgeyi ilgilendiren zorlukları ele aldıklarını belirterek "Müttefikler, demokrasiler, ilerici liderler olarak yeni bir bölge inşa ediyor ve onu sürekli ilerletiyoruz. Bu, uzun zamandır bir arada yaşamanın, diyalog aracılığıyla anlaşmazlıkların barışçıl çözümünün, reform ve demokrasinin uygulanmasının ve karar vermede kapsayıcılığın örneği olan Kuzey Makedonya için denilebilir." ifadelerini kullandı.

Arnavutluk Başbakanı Rama, NATO'nun Batı Balkanlar ile bir zirve formatı oluşturulması yönündeki önerisinin Stoltenberg tarafından olumlu karşılandığını söyledi.

Kosova'da son dönemde meydana gelen gerilimlere de değinen Rama, Kosova Polisine 24 Eylül'de yapılan saldırının münferit bir olay olmadığını, uyarı olarak değerlendirilmesi gereken trajik ve tekrarlanmaması gereken bir olay olarak nitelendirdi.

Kosova ile Sırbistan arasında "kontrolden çıkmış" sınırın garanti altına alınmasının gerekliliğine işaret eden Rama, NATO'ya ülkesdeki Dıraç şehrinde deniz üssü kurulması için ortak finansmana katılmasını talep ettiklerini hatırlatarak, "Her ne olursa olsun, sadece Arnavutluk için değil NATO için de böyle bir yatırımın stratejik değerini güçlendireceğine inanıyoruz." dedi.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic de Arnavutluk Başbakanı Rama'nın olası NATO-Batı Balkanlar Zirvesi teklifinin akıllıca olduğunu ve bunu memnuniyetle karşıladıklarını söyleyerek, "Bu ülkelerin, Güneydoğu Avrupa ülkelerinin, hatta belki de başka ülkeleri ama daha da önemlisi Belgrad, Priştine ve Saraybosna'nın bir arada olacağı bir forum hakkındaki teklifin NATO ve Genel Sekreter'in dikkatini hak ettiğine inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Karadağ Başbakanı Spajic ise toplantıda Batı Balkanlar'ın NATO için önemine değindiklerini aktardı.

Karadağ'ın bölgesel işbirliğinin artırılmasına olan güçlü bağlılığına dikkati çeken Spajic, "İstikrarlı ve güvenli bir Batı Balkanlar, ancak güçlü bir Avrupa perspektifi ve ekonomik kalkınma ile mümkündür. Toplantıda, Karadağ'ın 44'üncü hükümetinin hem Karadağ hem de bölge için bu hedefe ulaşması için her şeyi yapacak." dedi.

Kaynak: AA

Son Dakika Politika NATO Bölge Müttefikleri Gayriresmi Liderler Toplantısı Üsküp'te Son Buldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Limak Filarmoni Orkestrası konserine dans teklifi damga vurdu
  11:44 Limak Filarmoni Orkestrası konserine dans teklifi damga vurdu

  Limak Filarmoni Orkestrası, İstanbul'da Zorlu PSM'de düzenlenen geleneksel yeni yıl konserlerinin ilkini gerçekleştirdi. Konserde, dünyaca ünlü tenorlar Murat Karahan, Ramon Vargas ve Rame Lahaj da sahne aldı ve izleyicilere müzik ziyafeti yaşattı.

 • Akşener'in eski basın danışmanı Murat İde, İmamoğlu için seçim şarkısı hazırladı
  11:27 Akşener'in eski basın danışmanı Murat İde, İmamoğlu için seçim şarkısı hazırladı

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in son dönemde ağır eleştirilerde bulunduğu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. 2023 Kasım ayında görevden alınan Akşener'in eski basın danışmanı Murat İde, İmamoğlu için seçim şarkısı hazırladı. İde şarkıyı "5 yıllık şahitliğimin ürünüdür bu şarkı" sözleriyle paylaştı.

 • Ülkü ocakları Ayyüce Türkeş'i pankartla protesto etti: Adana'da ihanete geçit yok
  10:56 Ülkü ocakları Ayyüce Türkeş'i pankartla protesto etti: Adana'da ihanete geçit yok

  Alparslan Türkeş'in kızı ve İYİ Parti Adana Milletvekili Ayyüce Türkeş partisi tarafından Adana Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak ilan edilirken, gelişme ülkü ocaklarını kızdırdı. Türkeş'in "Adana'nın hakkı daha fazlası" yazılı pankartının yanına kendi pankartlarını asan Adana Ülkü Ocakları, "Adana'da ihanete geçit yok" ifadesini kullandı. Ülkü ocaklarının "İhanet" kelimesini çevreleyen ok işaretiyle Ayyüce Türkeş'i göstermeleri dikkatlerden kaçmadı.

 • Viyana'da bir genelevde 3 kadının cesedi bulundu, şüpheli yakalandı
  10:33 Viyana'da bir genelevde 3 kadının cesedi bulundu, şüpheli yakalandı

  Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir ihbarı değerlendiren polis ekipleri, genelev binası içinde 3 kadın cesedi buldu. Kadınların cansız bedenlerinde kesikler ve bıçak yaraları tespit eden polis olayla ilgili olarak 27 yaşındaki bir Afgan şüpheliyi gözaltına aldı. Saldırganın yerel medyaya son müşteri olarak geneleve girmek istediğini geri çevrilmesi üzerine gururu incindiği için böyle bir katliam yaptığını söylediği öğrenildi.

 • Eşini öldüren adamdan korkunç itiraf!
  10:12 Eşini öldüren adamdan korkunç itiraf!

  Çanakkale'nin Biga ilçesinde boşanma aşamasındaki eşi Saliha Gizem Yıldızhan'ı iple boğarak öldüren Fırat Yıldızhan, savcılık ifadesinde suçunu itiraf etti. Yıldızhan, eşinin direnmesi üzerine boğazını hareketsiz kalana kadar sıktığını ve ölmesini istediği için hastaneye götürmediğini söyledi. Cesedi kardeşiyle birlikte gömen şahıslar tutuklandı.

 • Arkadaşını ziyaret eden genç kız feci şekilde can verdi
  10:00 Arkadaşını ziyaret eden genç kız feci şekilde can verdi

  Manisa'nın Alaşehir ilçesinde bir evde çıkan yangında, evde tek başına kalan genç kız hayatını kaybetti. Yangın sırasında apartman sakinleri tahliye edildi ve itfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • KKTC'de tuhaf işler oluyor! Eski bakanın ardından emekli Korgeneral Ömer Paç tütün kaçakçılığından tutuklandı
  09:51 KKTC'de tuhaf işler oluyor! Eski bakanın ardından emekli Korgeneral Ömer Paç tütün kaçakçılığından tutuklandı

  KKTC'de yürütülen sahte diploma ve yolsuzluk soruşturması çerçevesinde KKTC'de 5 dönem bakanlık yapan Kemal Dürüst ve eşi Meray Dürüst'ün tutuklanmasının ardından bu kez de elektronik sigara tütünü kaçakçılığı yaptığı öne sürülen eski KKTC Barış Kuvvetleri Komutanı emekli Korgeneral Ömer Paç tutuklandı.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yanıtladı! Kirada yüzde 25 uygulaması devam edecek mi?
  08:58 Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yanıtladı! Kirada yüzde 25 uygulaması devam edecek mi?

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konut kiralarında yüzde 25 zam sınırının 1 Temmuz 2024'te sona ereceğini ve bu durumun devam etmeyeceğini açıkladı. Bakan Tunç, kira davalarında arabuluculuk döneminin başladığını ve fahiş artışların önüne geçmek için bu uygulamaya geçildiğini belirtti.

 • 4 ilde eş zamanlı operasyon!
  08:37 4 ilde eş zamanlı operasyon! "Çakar" isimli organize suç örgütü çökertildi, elebaşları dahil 8 kişi yakalandı

  Yalova merkezli 4 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen "Kafes-47" operasyonlarında bölgede "Çakar" olarak bilinen organize suç örgütü çökertildi. Operasyonlarda örgütün elebaşlarından Yılmaz ve Erdem Çakar'ın da içerisinde bulunduğu 8 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonlar sonucu çok miktarda Türk Lirası ile çok sayıda senet, çek, tapu ve dijital materyale el konuldu.


Advertisement