Reuters iddiası! AK Parti yeni bir "Alevi açılımı"na hazırlanıyor! - Son Dakika

Reuters iddiası! AK Parti yeni bir "Alevi açılımı"na hazırlanıyor!

25.11.2021 10:04
Reuters iddiası! AK Parti yeni bir "Alevi açılımı"na hazırlanıyor!

İngiliz Haber ajansı Reuters, ekonomik sorunlarla mücadele etmekte zorlanan AK Parti'nin Alevi yurttaşların desteğini kazanmak amacıyla bir 'Alevi açılımı'na yönelik adımlar atmaya hazırlandığını yazdı.

Anketler ekonomik sorunlarla mücadele etmekte zorlanan AK Parti'ye desteğin azaldığına işaret ederken, Türkiye'nin 84 milyonluk nüfusunun %15-20'sini oluşturan Alevi vatandaşların desteğini kazanmak isteyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alevi açılımına yönelik adım atmaya hazırlanıyor.

Ancak Alevi topluluğu temsilcilerinin açıklamaları, bu oyları kazanmanın Erdoğan için zorlu bir mücadele olacağına işaret ediyor.

Seküler nitelikteki Alevi topluluğu, geçmişte bir sonuca varmayan çabalardan sonra AK Parti'nin niyeti hakkında şüpheli. Hükümetin bu konudaki çalışmalarını samimi bulmayan Alevi temsilcilerine göre, AK Parti hükümeti aslında "kendi Alevisini yaratmaya çalışıyor."

20 MİLYON ALEVİ VAR

Alevi Bektaşi Federasyonu'nun internet sitesinde yer alan bilgiye göre Türkiye'de tahmini 20 milyon, Avrupa'da ise 1 milyon civarı Alevi yaşıyor. Buna göre Türkiye'deki Alevi vatandaşlar 84 milyonluk toplam nüfusun yaklaşık %24'ünü oluşturuyor. Bazı tahminlere göre ise Aleviler nüfusun yaklaşık %15'lik bir kesimini oluşturuyor.

Erdoğan 58 ilde bin 585 cemevi ziyaret edilerek hazırlanan kapsamlı bir çalışmanın kabinede görüşüldüğünü ve İnsan Hakları Eylem Planı'nda yer alan azınlık vakıflarının seçim usulüyle ilgili hususu da değerlendirdiklerini söylemişti.

Üst düzey iki AK Partili yetkili ise Reuters'a yaptığı açıklamada, cemevlerine uzun süredir talep edilen "ibadethane statüsünün" de verilebileceğini söyledi.

Aynı yetkili, itiraz eden grupları "aşırı uç" olarak tanımlarken, "Sürece kimsenin zarar vermemesi için tüm tarafların hassas davranması gerekiyor. Bu sefer fırsat kaçırılmamalı" diye konuştu.

İBADETHANE STATÜSÜ

Bir başka üst düzey bir AK Partili , "Artık bu işe gerektiği gibi son noktayı koyacağız diye düşünüyorum. Partinin üst kademesinde bu konu tartışıldı. Belli bir aşamaya da geldi. Şimdi cemevleri vakıf ve dernek gibi bir statüye sahip. Şimdi ilgili bakanlıklar bir çalışma yapıyor. Kültür Turizm Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı. Buna göre neler yapılabilir bakılıyor" dedi ve ekledi:

"Zaten Alevi toplumu ile de temas edildi. Uzun süredir talep edilen ibadethane statüsü de bu kez verilebilir. Bu konuda genel bir yaklaşım da var. Ama bu konuda Alevi toplumu ve ileri gelenlerinin de olumlu katkı vermesi gerekiyor."

Aynı yetkili çalışmada maddi yüklerin en azından cemevlerinden alınması ve maaş konusu olduğunu da söyledi.

Yetkili, "Bir Alevi Cemaat Başkanlığı da kurulabilir. Bu konunun iyi sonuç verebileceği yaklaşımları da var. Bu da önemli gündem maddelerinden biri. Cumhurbaşkanı da bu konunun sonuçlandırılmasını istiyor. Sıkıntılar bugüne kadar çözülmeliydi ama olamadı" dedi.

Reuters iddiası! AK Parti yeni bir Alevi açılımı na hazırlanıyor!

Son Dakika Politika Reuters iddiası! AK Parti yeni bir 'Alevi açılımı'na hazırlanıyor! - Son Dakika


Son Dakika

Metroda kadını bıçakla tehdit eden saldırganın ilk ifadesi ortaya çıktı 13:58 Metroda kadını bıçakla tehdit eden saldırganın ilk ifadesi ortaya çıktı Karıncalar neden öpüşür? 13:42 Karıncalar neden öpüşür? Swinger partisi için 700 liraya anlaşan şahıs, nişanlısını da cinsel ilişkiye zorlamış 12:15 Swinger partisi için 700 liraya anlaşan şahıs, nişanlısını da cinsel ilişkiye zorlamış
Koç Holding çalışanlarından 2 günde bir test istiyor! Tepkiler twitterda öfke seline döndü! 11:46 Koç Holding çalışanlarından 2 günde bir test istiyor! Tepkiler twitterda öfke seline döndü! Metroda bıçaklı saldırıya uğrayan kadın konuştu! 11:32 Metroda bıçaklı saldırıya uğrayan kadın konuştu! Ucuz diyerek tarihi geçmiş ürünleri satıyorlar 11:28 Ucuz diyerek tarihi geçmiş ürünleri satıyorlar
Son dakika: Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 1 Aralık'ta yapacak 11:23 Son dakika: Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 1 Aralık'ta yapacak Evinin balkonunda oturan yaşlı kadına kurşun yağdırdılar! 10:20 Evinin balkonunda oturan yaşlı kadına kurşun yağdırdılar!
Advertisement