Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: "Sırplar barikatları sabah saatlerinden itibaren kaldırmaya başlayacak" - Son Dakika

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: "Sırplar barikatları sabah saatlerinden itibaren kaldırmaya başlayacak"

29.12.2022 09:29
Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: "Sırplar barikatları sabah saatlerinden itibaren kaldırmaya başlayacak"

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic gece saatlerinden yaptığı açıklamada, Kosova ile Sırbistan arasında gerginliğin artmasına yol açan barikatların sabah saatlerinden itibaren kaldırılmaya başlayacağını duyurdu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic gece saatlerinden yaptığı açıklamada, Kosova ile Sırbistan arasında gerginliğin artmasına yol açan barikatların sabah saatlerinden itibaren kaldırılmaya başlayacağını duyurdu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova sınırı yakınlarındaki Raşka Kışlasında Kosovalı Sırplarla bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Vucic görüşmenin ardından gece saatlerine açıklamalarda bulundu. Vucic, "Zor bir görüşme gerçekleştirdik ama birbirimize karşı çok dürüsttük. Onlardan barikatların kaldırılmasını rica ettim. Barış ve huzurun devam etmesinden yana olduğumu söyledim. Karar vermeleri için onları yalnız bıraktım ve sonra aldıkları kararı bana açıkladılar" dedi.

Vucic, Kosova ile Sırbistan arasında gerginliğin artmasına yol açan, Kosova'nın kuzeyinde kurulan barikatların sabah saatlerinden itibaren kaldırılmaya başlayacağını duyurarak, "Bu basit bir süreç değil ve bazılarının sandığı gibi iki saatte yapılamaz. Ama 24 ila 48 saat içinde barikatlar kalkacak" ifadelerini kullandı. Kosovalı Sırpların Kosova kurumlarına inanmadıklarını kaydeden Vucic, sadece Sırbistan devletine inandıklarını belirttiklerini ifade etti.

"Terör devam ederse Kosova'nın kuzeyini sonsuza kadar kapatacağız"

Vucic Kosova yönetimi ve kurumlarını işaret ederek, "Terör devam ederse Kosova'nın kuzeyini sonsuza kadar kapatacağız. Priştine kurumlarını, Kosova'nın bağımsızlığını asla tanımayacağız" dedi. Barikatlar yüzünden Sırpların gözaltına alınmaları durumunda Sırpların arkasında duracaklarını kaydeden Vucic, "Barikatlar kaldırılacak, ancak güvensizlik ortadan kalkmadı" şeklinde konuştu.

Kosova-Sırbistan gerilimi

Kasım ayında görevinden istifa eden eski Sırp polis memuru Pantic, 10 Aralık'ta Kosova polisi tarafından gözaltına alınmış, duruma tepki gösteren Kosovalı Sırplar, Jarinje ve Bernjak sınır geçişlerine kurdukları barikatlarda nöbet tutmaya başlamıştı. Yollara kurulan barikatlar nedeniyle ülkenin güneyine getirilemeyen Pantic, Jarinje yakınlarındaki bir karakolda gözaltında tutulmuştu. Dün verilen karar ile Pantic'in cezası, ev hapsine çevrilmişti.

Kosovalı Sırplar, gözaltına alınan Sırpların serbest bırakılmasını ve Kosova Özel Polis Birliği'nin ülkenin kuzeyinden çekilmesini talep ediyor. - PRİŞTİNE

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: 'Kosova ile yasal olarak bağlayıcı herhangi bir uluslararası belgeyi imzalamak istemiyorum' Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: 'Kosova ile yasal olarak bağlayıcı herhangi bir uluslararası belgeyi imzalamak istemiyorum' Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: 'Kosova ile yasal olarak bağlayıcı herhangi bir uluslararası belgeyi imzalamak istemiyorum' Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: 'Kosova ile yasal olarak bağlayıcı herhangi bir uluslararası belgeyi imzalamak istemiyorum' Dışişleri'nden Kosova ve Sırbistan arasındaki anlaşmaya ilişkin açıklama Dışişleri'nden Kosova ve Sırbistan arasındaki anlaşmaya ilişkin açıklama

Son Dakika Politika Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: 'Sırplar barikatları sabah saatlerinden itibaren kaldırmaya başlayacak' - Son Dakika


Advertisement