Van'da Güçlendirme Projesi Yapana Kredi - Son Dakika
Politika

Van'da Güçlendirme Projesi Yapana Kredi

Van\'da Güçlendirme Projesi Yapana Kredi

Başbakan Yardımcısı Atalay, "Güçlendirme projesini yapan vatandaşlara 15 bin Türk lirası kredi vereceğiz" dedi.

01.01.2012 18:29
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Orta hasarlı konutlarla ilgili üniversitelerimizin teknik elemanlarının yapacakları yeni incelemenin ardından orta hasarlı grubunda kalan konutlar için vatandaşlardan güçlendirme yapmalarını isteyeceğiz. Güçlendirme projesini yapan vatandaşlara 2 yıl ödemesiz, 10 yıl faizsiz 15 bin Türk lirası kredi vereceğiz" dedi.

Başbakan Yardımcısı Atalay, Van'daki temaslarının ardından valilik binasında basın toplantı düzenleyerek, depremden sonra yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Depremden sonra hem geçici barınma hem de kalıcı konutların inşaatların hızlı gitmesi yönünde bir değerlendirme ve denetlenme içinde olduklarını ifade eden Atalay, müteahhitlerin kar ve kış şartlarına rağmen inşaat tekniklerindeki yeni gelişmelerle birlikte çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Geçici barınmada çadırlarla ilgili safhadan konteyner safhasına büyük oranda geçtiklerini anlatan Atalay, şunları kaydetti:

"Van'a şimdiye kadar 17 bin konteyner ulaştı. Bunlardan 6 bin 316'sı köylere kuruldu ve vatandaşlar içlerine yerleşti. Erciş'e ise 5 bin konteynerin tamamı ulaştı ve hepsi yerleştirildi. Bunların bağlantılarının tamamlanması ve vatandaşların taşınması için birkaç güne ihtiyaç var. Van'da ise 9 Kasım'daki depremden sonra konteyner ihtiyacı 6 binden 12 bin 500'e çıktı. Çünkü ikinci depremde ağrı hasarlı bina sayısı arttı. Şimdi Van merkezde 21 ayrı yerde konteyner kent kuruluyor. Bu konteyner kent, su, kanalizasyon ve elektrik gibi alt yapılarıyla çok ciddi çalışmadır. Bugün ziyaret ettiğimiz konteyner kentte yaklaşık 4 bin nüfus yaşıyor. Bu bir çok küçük ilçenin nüfusundan fazladır. Isınma, banyo, tuvalet ve mutfak imkanları gibi konteyner çadıra göre çok daha rahat. 18 Ocak'ta tamamlanacak konteyner kentlerde vatandaşlar ve çocukları için sosyal ortamlar oluşturulacak."

Erciş ve köylerde kesin hasar tespit çalışmalarının daha önce tamamlanarak askıya çıktığını hatırlatan Atalay, Van merkezde ise 27 Aralık'ta askıya çıkan listenin 1 aylık itiraz sürecinin ardından yaklaşık 400 kişilik teknik ekibin yapacağı yeni bir incelemenin ardından kesin hak sahipliliğin ortaya çıkacağını vurguladı.

Kesin hasar tespitinin ardından yıkık ve ağır hasarlı konutların tamamının TOKİ tarafından yapılacağını dile getiren Atalay, hem köylerde hem Van ve Erciş yapılacak konutlarla ilgili 2 yıl ödemesiz ve sonraki sonraki 20 yıl vade farkı uygulanmaksızın küçük taksitlendirmelerin yapılacağını bildirdi. Yıkık ve ağır hasarlı iş yerleri için farklı bir çalışma yapacaklarını dile getiren Atalay, şöyle devam etti:

"Burada daha önce başka illerde meydana gelen depremler sonrası tecrübelerimiz var. Oralarda yıkılan ve ağır hasarlı olan iş yerlerinin yerine toplu iş yerleri yapılmıştı. Ama iş sahipleri buralara yerleşmediler. Birçok yer boş kaldı. Bu sebeple hem Van hem de Erciş'te yıkılan ve ağır hasarlı iş yerlerinin sahipleriyle bir çalışma yapıyoruz. Bir araya gelip kendileri yaparlarsa biz onlara kredilendirme yapacağız ya da TOKİ kanalıyla iş yerlerini biz yapacağız. İş yerlerinde konutlarda olduğu gibi 2 yıl ödemesiz, uzun ödeme sürelerinde borçlandıracağız."

Kesin hasar tespit çalışmalarında itiraz sürecinin tamamlanmasının ardından orta hasarlı grubunda kalan konutların bir kere daha incelenmesi için İstanbul Teknik, Yıldız Teknik ve Sakarya üniversiteleriyle bir anlaşma yaptıklarını ifade eden Atalay, "Ağır hasarlıları yıkıyoruz ama orta hasarlılar için güçlendirme gerekiyor onun için emin olmak gerekiyor. İkinci bir denetimi doğrusu garanti bir yol olarak gördük. Orta hasarlı konutlarla ilgili üniversitelerimizin teknik elemanlarının yapacakları yeni incelemenin ardından orta hasarlı grubunda kalan konutlar için vatandaşlardan güçlendirme yapmalarını isteyeceğiz. Güçlendirme projesini yapan vatandaşlara 2 yıl ödemesiz, 10 yıl faizsiz 15 bin Türk lirası kredi vereceğiz" diye konuştu.

Atalay, depremde sıva ve boya çatlağı gibi az hasarlı kategorisinde bulunan konutların sahiplerine ise bin 250 lira hibe vereceklerini kaydetti.

Hükümet olarak depremde çok hasar gören köylerin yerine modern ve örnek köyler kurmak istediklerini dile getiren Atalay, fakat köylülerin çoğu arsalarında veya yıkılan evlerinin yerine yeni ev yapılmasını istediğini anlattı.

Daha önce yaşanan depremlerde kurulan toplu köylerin yapıldığını ancak vatandaşların önemli kısmının yerleşmemesi sebebiyle boş kaldığını ifade eden Atalay, "Geçmişteki tecrübeleri göz önünde bulunduracağız. 12 köyümüzün zemini ve sağlam olan başka bir yere taşınması gerekiyor. Şimdiye kadar sunduğumuz şartları Topaktaş, Özkaynak ve Dağgönü köyleri kabul etti. TOKİ ihale sürecini başlattı. Bu köyler kurulduğunda diğer köylülere de bunları göstererek ikna etmeye çalışacağız" dedi.

- VAN

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Van'da Güçlendirme Projesi Yapana Kredi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Las Vegas'ın altındaki labirentlerde yaşayanların gizli yaşamı ortaya çıktı
  13:50 Las Vegas'ın altındaki labirentlerde yaşayanların gizli yaşamı ortaya çıktı

  ABD'de gece kulüpleri ve kumarhaneleriyle ünlü Las Vegas'ın altındaki labirentlerde yaşayan 2000 kişinin gizli yaşamı gözler önüne serildi. Yaklaşık 320 kilometre uzunluğundaki tünellerde yaşayan ve kendilerine "Köstebek İnsanlar" adını veren insanların bir kısmının akli dengesinin yerinde olmadığı ve bir kısmının da uyuşturucu bağımlısı olduğu öğrenildi.

 • 12:35 "Çiller'in Kurum'a desteği rantsal" diyen Dündar yaşadıklarını anlattı: O dönem öldürülmem istendi

  Cumhur İttifakı adayı Murat Kurum'a verdiği destek sonrası "rant" iddiaları ortaya atılan eski Başbakan Tansu Çiller'le ilgili bir açıklama da gazeteci Uğur Dündar'dan geldi. Eşi Özer Çiller'in Antalya'da bir hazine arazisine 5 yıldızlı otel kondurmasına ilişkin yaptığı haberler sonrası o dönem ölüm tehditleri aldığını belirten Dündar, "Bizi karadan ve havadan takip edip evime nasıl gidilir, camlar kurşun geçiriyor mu diye hedef gösterdiler. Korku filmlerinde bile böylesi yaşanmamıştır" dedi.

 • Limak Filarmoni Orkestrası konserine dans teklifi damga vurdu
  11:44 Limak Filarmoni Orkestrası konserine dans teklifi damga vurdu

  Limak Filarmoni Orkestrası, İstanbul'da Zorlu PSM'de düzenlenen geleneksel yeni yıl konserlerinin ilkini gerçekleştirdi. Konserde, dünyaca ünlü tenorlar Murat Karahan, Ramon Vargas ve Rame Lahaj da sahne aldı ve izleyicilere müzik ziyafeti yaşattı.

 • Akşener'in eski basın danışmanı Murat İde, İmamoğlu için seçim şarkısı hazırladı
  11:27 Akşener'in eski basın danışmanı Murat İde, İmamoğlu için seçim şarkısı hazırladı

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in son dönemde ağır eleştirilerde bulunduğu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. 2023 Kasım ayında görevden alınan Akşener'in eski basın danışmanı Murat İde, İmamoğlu için seçim şarkısı hazırladı. İde şarkıyı "5 yıllık şahitliğimin ürünüdür bu şarkı" sözleriyle paylaştı.

 • 30 yıldır pes etmiyor! Bu kez hem muhtarlık hem de başkanlık için aday oldu
  11:16 30 yıldır pes etmiyor! Bu kez hem muhtarlık hem de başkanlık için aday oldu

  Sandıklı ilçesinde yaşayan Menderes Koçak, önümüzdeki seçimlerde köy muhtarlığı ve belediye başkanlığına aday oldu. Koçak, 1994 yılından bu yana 19 kez adaylık deneyimi yaşadığını ve bu seçimde liste başı olduğunu iddia etti. Elektrikli bisikletiyle seçim çalışmalarını yürüten Koçak, her iki görevi de kazanması durumunda belediye başkanlığını tercih edeceğini belirtti.

 • Ülkü ocakları Ayyüce Türkeş'i pankartla protesto etti: Adana'da ihanete geçit yok
  10:56 Ülkü ocakları Ayyüce Türkeş'i pankartla protesto etti: Adana'da ihanete geçit yok

  Alparslan Türkeş'in kızı ve İYİ Parti Adana Milletvekili Ayyüce Türkeş partisi tarafından Adana Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak ilan edilirken, gelişme ülkü ocaklarını kızdırdı. Türkeş'in "Adana'nın hakkı daha fazlası" yazılı pankartının yanına kendi pankartlarını asan Adana Ülkü Ocakları, "Adana'da ihanete geçit yok" ifadesini kullandı. Ülkü ocaklarının "İhanet" kelimesini çevreleyen ok işaretiyle Ayyüce Türkeş'i göstermeleri dikkatlerden kaçmadı.

 • Viyana'da bir genelevde 3 kadının cesedi bulundu, şüpheli yakalandı
  10:33 Viyana'da bir genelevde 3 kadının cesedi bulundu, şüpheli yakalandı

  Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir ihbarı değerlendiren polis ekipleri, genelev binası içinde 3 kadın cesedi buldu. Kadınların cansız bedenlerinde kesikler ve bıçak yaraları tespit eden polis olayla ilgili olarak 27 yaşındaki bir Afgan şüpheliyi gözaltına aldı. Saldırganın yerel medyaya son müşteri olarak geneleve girmek istediğini geri çevrilmesi üzerine gururu incindiği için böyle bir katliam yaptığını söylediği öğrenildi.

 • Eşini öldüren adamdan korkunç itiraf!
  10:12 Eşini öldüren adamdan korkunç itiraf!

  Çanakkale'nin Biga ilçesinde boşanma aşamasındaki eşi Saliha Gizem Yıldızhan'ı iple boğarak öldüren Fırat Yıldızhan, savcılık ifadesinde suçunu itiraf etti. Yıldızhan, eşinin direnmesi üzerine boğazını hareketsiz kalana kadar sıktığını ve ölmesini istediği için hastaneye götürmediğini söyledi. Cesedi kardeşiyle birlikte gömen şahıslar tutuklandı.

 • Arkadaşını ziyaret eden genç kız feci şekilde can verdi
  10:00 Arkadaşını ziyaret eden genç kız feci şekilde can verdi

  Manisa'nın Alaşehir ilçesinde bir evde çıkan yangında, evde tek başına kalan genç kız hayatını kaybetti. Yangın sırasında apartman sakinleri tahliye edildi ve itfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.


Advertisement