Zelenskiy'den Erdoğan'a teşekkür - Son Dakika

Zelenskiy'den Erdoğan'a teşekkür

30.09.2022 01:15
Zelenskiy'den Erdoğan'a teşekkür

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, 'Ukrayna'nın bölgesel bütünlüğüne ve egemenliğine verdiği destekten' ötürü Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, 'Ukrayna'nın bölgesel bütünlüğüne ve egemenliğine verdiği destekten' ötürü Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya-Ukrayna savaşındaki son gelişmeleri ele almak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dün telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmeye dair yazılı açıklama yayınlayan Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi, "Devlet Başkanı, Türkiye Cumhurbaşkanının New York'taki Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu'nda yaptığı açılış konuşmasında Ukrayna'nın bölgesel bütünlüğüne ve egemenliğine verdiği sarsılmaz desteğinden ötürü Türkiye tarafına teşekkür etti. Vladimir Zelenskiy, Recep Tayyip Erdoğan'ın savaş esirlerinin takasındaki rolünden ötürü oldukça memnun" ifadelerini kullandı.

" Dünya, Rusya'nın eylemlerine mümkün olan en sert tepkiyi vermelidir"

Zelenskiy'nin ayrıca sahte referandumları tanımama kararından dolayı Ankara'ya da teşekkür ettiğini belirten Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi, "Rusya'nın işgal altındaki Ukrayna topraklarında düzenlediği yasa dışı sahte referandumların amacı, yeni Ukrayna topraklarını ilhak etmektir. Dünya, Rusya'nın eylemlerine mümkün olan en sert tepkiyi vermelidir" açıklamasında bulundu.

Görüşmede ayrıca, Türkiye'nin tahıl ihracatındaki anahtar rolünden de bahsedilirken, 5.4 milyon ton tarım ürünü taşıyan 235 geminin Asya, Avrupa ve Afrika'ya ulaşmak üzere Ukrayna limanlarından ayrıldığı açıklandı. İki lider, Zaporijya Nükleer Santrali'ndeki son duruma ilişkin bilgi alışverişinde bulunurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın nükleer tehdide karşı uluslararası çabalara katkıda bulunmaya hazır olduğunu ifade ettiği aktarıldı.

Öte yandan, liderler yakın zamanda yapılacak ikili temasları da görüşmede ele aldı. - KİEV

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Küresel çaptaki krizi çözmek için Türkiye yine devrede! Erdoğan, pazar günü Putin'le görüşecek Küresel çaptaki krizi çözmek için Türkiye yine devrede! Erdoğan, pazar günü Putin'le görüşecek Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü güçlü bir şekilde savunurken, Rusya'ya yönelik akıl dışı politikalarla bölgedeki ateşin... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü güçlü bir şekilde savunurken, Rusya'ya yönelik akıl dışı politikalarla bölgedeki ateşin... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: 'Rusya-Ukrayna savaşı, bölge ve dünya için maliyetlere yol açtı. Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz.' Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: 'Rusya-Ukrayna savaşı, bölge ve dünya için maliyetlere yol açtı. Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz.'

Son Dakika Politika Zelenskiy'den Erdoğan'a teşekkür - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement