Türkiye Romatoloji Derneği romatoid artrit hastaları için farkındalık etkinliği düzenledi - Son Dakika
Sağlık

Türkiye Romatoloji Derneği romatoid artrit hastaları için farkındalık etkinliği düzenledi

Türkiye Romatoloji Derneği romatoid artrit hastaları için farkındalık etkinliği düzenledi

Türkiye Romatoloji Derneği (TRD), "Dünya Artrit Günü" kapsamında romatoid artrit hastalığıyla ilgili farkındalığı artırmak, erken tanının ve iyi tedavinin önemini vurgulamak amacıyla çevrim içi platformda etkinlik düzenledi.

12.10.2020 12:43  Güncelleme: 16:58
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye Romatoloji Derneği (TRD), "Dünya Artrit Günü" kapsamında romatoid artrit hastalığıyla ilgili farkındalığı artırmak, erken tanının ve iyi tedavinin önemini vurgulamak amacıyla çevrim içi platformda etkinlik düzenledi.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, uzman diyetisyen Dilara Koçak'ın sunduğu ve şef Hazer Amani'nin tariflerini paylaştığı yemek programı temalı etkinliğe dernek üyesi hekimler hastalarıyla katıldı.

Hekimler, romatoid artrit hakkında güncel bilgileri paylaşırken, hastalar da şef Amani'yle mutfağa girerek yemek pişirdi.

"Hareket Özgürlüktür" adlı YouTube kanalında yayınlanacak yemek programı temalı etkinlik videosunun, hastalıkla ilgili bilinci ve farkındalığı artırması hedefleniyor.

Etkinlikte konuşan TRD Başkanı Prof. Dr. Vedat Hamuryudan, tüm dünyada 1,7 milyar artrit hastası bulunduğuna dikkati çekerek, artrit hastalıklarının hem ölüm hem de engellilik açısından dünya nüfusunun genel sağlığı üzerinde en büyük etkiye sahip dördüncü sıradaki rahatsızlıklar olduğunu kaydetti.

Hamuryudan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde, Kovid-19 şüphesi olmayan hastalara tedavilerine herhangi bir değişiklik olmadan devam etmeleri tavsiyesinde bulunduklarını belirterek, "Özellikle kortizon ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçları alan hastalar, enfeksiyonlar açısından riskli sayılırlar. Ancak kullandıkları ilaçların kesilmesi durumunda da hastalıkları tekrarlayabilir ve organ hasarı oluşabilir. Bu nedenle ilaçlara devam etme durumuna olası yarar ve riskler göz önünde bulundurularak karar verilmelidir." ifadelerini kullandı.

İş gücü kaybına yol açan iki hastalıktan biri

Toplantıda hastalığa dair bilgiler veren TRD Üyesi Prof. Dr. Nevsun İnanç da romatoid artritin en çok 20-50 yaşları arasında ortaya çıktığını, kadınlarda görülme sıklığının erkeklere kıyasla 3 kat daha fazla olduğunu ve ailesinde bu hastalık ya da iltihaplı romatizma olanlarda daha sık görüldüğünü kaydetti.

TRD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cemal Bes ise son yıllarda romatoid artritte artan ilaç tedavisi seçenekleriyle ilaç dışı tedavilerin birlikte kullanılması sonucu, iltihabı kontrol altına almanın ve eklem hasarını önlemenin çok daha başarılı bir şekilde sağlandığını belirtti.

Artritin iş gücü kaybına yol açan iki hastalıktan biri olduğunu vurgulayan Bes, tedavide kullanılacak tüm ilaçlara, eklem hasarı geri dönülmeyecek derecede olmadan başlanması gerektiğinin altını çizdi.

TRD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Süleyman Özbek ise nedeni tam olarak bilinmeyen otoimmün bir hastalık olan romatoid artritin görülme sıklığına dair bilgiler paylaştı.

Genetik olarak yatkın kişilerde otoimmün hastalıkların, tetikleyici bazı çevresel faktörler nedeniyle bağışıklık sisteminin normalden farklı çalışarak vücudun kendi dokularına saldırması ve sağlıklı dokuları yıpratması sonucunda ortaya çıktığını aktaran Özbek, romatoid artritte de bu durumun, eklemlerde ve diğer dokularda hastalığa neden olduğunu, genetik yatkınlığı olan kişilerde sigara ve diş eti hastalıkları gibi çevresel etkenler sonucu ortaya çıktığının düşünüldüğünü ifade etti.

Kaynak: AA

Son Dakika Sağlık Türkiye Romatoloji Derneği romatoid artrit hastaları için farkındalık etkinliği düzenledi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Yunus Emre Enstitüsü, Brüksel'de sanat ve inovasyonun sağlık sektöründeki rolünü tartıştı
  21:38 Yunus Emre Enstitüsü, Brüksel'de sanat ve inovasyonun sağlık sektöründeki rolünü tartıştı

  Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Brüksel merkezli kuruluş E-Health Venture işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte, Belçika'nın sanat, inovasyon ve sağlık sektöründen temsilciler bir araya geldi. Konferansta, sanatın ve inovasyonun sağlık sektöründe nasıl bir rol oynayabileceği üzerine konuşmalar yapıldı. Ayrıca, Osmanlı dönemindeki müzik ve sanatla terapi uygulamaları da ele alındı. Türkiye'nin yenilikçi sağlık uygulamaları ve sağlık turizmindeki başarısı da vurgulandı.

 • Odun keserken 2 ayağını ve elini kesti
  20:12 Odun keserken 2 ayağını ve elini kesti

  Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir kişi spiralle odun keserken iki ayağını ve elini kesti. Olayın meydana geldiği evde kanlar içinde kalan genç, ailesinin yardımıyla hastaneye kaldırıldı. Jandarma ekipleri olayla ilgili soruşturma başlattı.

 • İnegöl'de Odun Keserken Kaza: Bir Kişi İki Ayağını ve Elini Kesti
  19:48 İnegöl'de Odun Keserken Kaza: Bir Kişi İki Ayağını ve Elini Kesti

  Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir kişi, evinin bahçesinde spiralle odun keserken bir anlık dikkatsizlik sonucu iki ayağını ve elini kesti. Yaralı genç, ailesinin yardımıyla İnegöl Devlet Hastanesine kaldırıldı. Jandarma ekipleri olayla ilgili soruşturma başlattı.

 • Sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle İsviçre'de yasaklanan Beypazarı'ndan ilk açıklama
  18:34 Sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle İsviçre'de yasaklanan Beypazarı'ndan ilk açıklama

  İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu, Türkiye'den gelen Beypazarı markasına ait maden suyunda yüksek miktarda bor bulunduğunu açıkladı. İsviçre hükümeti ise Beypazarı marka maden suyunun tüketilmemesi gerektiğini duyurdu ve ürünü yasakladı. Beypazarı Soda ise bu iddiaları reddederek ürünlerinin sağlık standartlarına uygun olduğunu belirtti.

 • Çorum'un Bayat ilçesinde düşerek başını beton zemine çarpan kişi yaralandı
  17:38 Çorum'un Bayat ilçesinde düşerek başını beton zemine çarpan kişi yaralandı

  Çerkeş köyünde yaşayan Salih Ç. (54), evinin önünde düşerek başını beton zemine çarptı. Yakınlarının ihbarı üzerine köye sağlık ekipleri sevk edildi. Ambulansla Bayat Devlet Hastanesine kaldırılan Salih Ç, buradaki müdahalenin ardından Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.

 • Çorum'da fabrikada kazan temizliği sırasında 6 işçi azot gazından zehirlendi
  17:33 Çorum'da fabrikada kazan temizliği sırasında 6 işçi azot gazından zehirlendi

  Çorum Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir kazan üretim fabrikasında temizlik yaparken azot gazından zehirlenen 6 işçi hastaneye kaldırıldı. İhbar üzerine bölgeye jandarma ve ambulanslar sevk edildi. İşçilerden birinin hayati tehlikesi bulunuyor.

 • Bayram Tatili Boyunca Hastanelerde 5 Milyon 148 Bin 676 Acil Servis Hizmeti Verildi
  17:22 Bayram Tatili Boyunca Hastanelerde 5 Milyon 148 Bin 676 Acil Servis Hizmeti Verildi

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 9 günlük bayram tatili boyunca hastanelerde 5 milyon 148 bin 676 acil servis hizmeti verildiğini ve 112 Acil ambulanslarıyla 173 bin 174 vakaya müdahale edildiğini açıkladı. Bakan Koca, sağlık hizmeti verenlere teşekkürlerini iletti.

 • KOAH hastası ambulans helikopterle Ankara'ya sevk edildi
  17:13 KOAH hastası ambulans helikopterle Ankara'ya sevk edildi

  Burdur Devlet Hastanesi'nde tedavi gören ve akciğer nakli bekleyen KOAH hastası Mehmet Ö., ambulans helikopter ile Ankara'ya sevk edildi. Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uygun donör bulunması halinde organ nakli yapılacak.

 • Beypazarı Maden Suyu İsviçre'de Yasaklandı
  17:10 Beypazarı Maden Suyu İsviçre'de Yasaklandı

  Beypazarı maden suyu, İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik İşleri Dairesi tarafından sağlıksız bulunduğu gerekçesiyle resmi olarak yasaklandı. Ürünün sağlık riski oluşturduğu düşünülerek toplatılmaya başlandı. Maden suyunun yüksek miktarda bor içerdiği ve özellikle kadınlar için zararlı olduğu belirtiliyor. Beypazarı yönetiminin konuyla ilgili resmi bir açıklama yapması bekleniyor.

 • Meteoroloji Uzmanı: Sıcak havalara karşı tedbirli olunmalı
  16:25 Meteoroloji Uzmanı: Sıcak havalara karşı tedbirli olunmalı

  Meteoroloji Uzmanı Cengiz Çelik, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde sıcaklıkların arttığını belirterek, özellikle kronik rahatsızlığı olan ve yaşı büyük olan vatandaşların güneşin dik açıyla geldiği saatlerde tedbirli olmaları gerektiğini söyledi. Ayrıca, su tüketiminin arttırılması ve güneş altında mümkün olduğunca az durulması gerektiğini vurguladı. Ankara, İstanbul ve İzmir'de ise sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini ve hafta sonunda hafif bir serinleme beklendiğini belirtti.

 • Hemofili Hastalarının Karşılanmamış İhtiyaçlarına Dikkat Çekildi
  14:23 Hemofili Hastalarının Karşılanmamış İhtiyaçlarına Dikkat Çekildi

  Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir, hemofili hastalarının yaşam kalitesini iyileştirebilmek adına bakım ve tedavide çeşitli gelişmelerin olduğunu ancak hala birçok karşılanmamış ihtiyacın bulunduğunu bildirdi. Hemofili, dünyada yaklaşık 1 milyon 125 bin, Türkiye'de ise 6 binden fazla kişiyi etkiliyor. Prof. Dr. Demir, Dünya Hemofili Günü dolayısıyla hemofiliyle yaşamaya dair farkındalığı artırmak ve bu alandaki karşılanmamış ihtiyaçlara dikkati çekmek için değerlendirmelerde bulundu.

 • Edremit Körfezi'nden Organik Zeytin Sütü İlgi Görüyor
  14:22 Edremit Körfezi'nden Organik Zeytin Sütü İlgi Görüyor

  Balıkesir'in Edremit körfezi ilçelerinde üretilen zeytin sütü, organik yöntemlerle elde edilen özel bir yağdır. Zeytinler taş değirmende ezilerek hiçbir baskı işlemi görmeden damlama yöntemiyle yağ elde edilir. Zeytin sütü, yüksek miktarda E vitamini, A.D.K vitaminleri, polifenoller ve mikro besinler içerir. Kalp damar sağlığına, kötü kolesterolü düşürmeye ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcıdır. Zeytin sütü, saflık ve temizlik anlamında kullanılan özel bir zeytinyağıdır ve doğal yollarla üretilip paketlenir.


Advertisement