Erkeklerin İhtiyacı Olan 5 Sağlık Testi - Son Dakika
Sağlık

Erkeklerin İhtiyacı Olan 5 Sağlık Testi

Erkeklerin İhtiyacı Olan 5 Sağlık Testi

Bu testler hem kolay hem de acısızlar. Ve hayatınızı kurtarabilirler. O zaman ne bekliyorsunuz?

04.01.2012 09:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Hepimiz çoğu erkeğin doktora gitmeyi ne kadar çok sevdiğini biliyoruz; en az yön tarif etmeyi ve alışverişe gitmeyi sevdikleri kadar. Bu da sağlıklarını dikkate almaları için ne kadar teşviğe ihtiyaçları olduğunu gösteriyor. Ve işte bir erkeğin hayatını kurtarabilecek, yapması kolay 5 gerekli, tıbbi test: Dikkate alın.

Testis Sınavı

Testis kanserinin erken teşhisi erkeğin kurtulma şansını %90 artırır, doğru %90. Bu özellikle 40 yaşın altındaki Kafkas erkekleri için önem taşıyor çünkü en büyük risk altındakiler onlar. Ve tahmin edin ne oldu? Doktora gitmek gerekli değil. Erkeklerin sadece kendi evlerinde yılda bir kere, birkaç dakika ayırmaları gerekiyor. Eşleri bile yardım edebilir. Nasıl mı?

Her bir testisi, başparmağınız ve diğer parmaklarınız arasında sırayla, yavaşça ve nazikçe, herhangi bir yumru veya sertlik olup olmadığına bakarak kontrol edin. Normal testisler yumuşaktırlar. Kanserde ise bir boğum veya küçük sert bir fasulye varmış gibi hissedebilirsiniz.

Son kontrolünüzden bu yana testislerin küçülmediğinden emin olun. Testis yaklaşık 4 cm olmalıdır. (endişelenmeyin, bir cetvele gerek yok; sadece iki parmağınızı yanyana koyup tırnaklarınızı hizalayarak bu uzunluğu testisinizin genişliğiyle karşılaştırın). Bu uzunluktan daha küçük testisler testis kanseri için yüksek risk göstergesi olabilir.

Bir yumru veya anormallik farkedilirse hemen doktora başvurun.

Prostat Sınavı

Prostat, idrar kesesinin altında, rektumun önünde duran ve sperm oluşturan sıvıyı üretmeye yardım eden ceviz büyüklüğünde bir bezedir. 6 erkekten birinin yakalandığı prostat kanseri, en yaygın erkek kanserlerinden biridir. Bu yüzden erkeklerin yaklaşık 40 yaştan başlayarak 50 yaşına ulaşana kadar yıllık kontrollerini yaptırmaları çok önemlidir.

Test kolay ve acısız olup, sadece birkaç saniye sürer. Doktorunuz prostat dokusunda herhangi bir bozukluk olup olmadığına ve prostatın genişleyip genişlemediğine bakmak için eldivenli parmağına bir parça kayganlaştırıcı sürüp, hızlıca rektuma sokacaktır.

Bonus: Aynı zamanda da üçüncü testi uygulayın.

Siz prostatınızı kontrol ederken, doktorunuz da dışkınızın küçük bir örneğini inceleyebilir. Doktorunuz örneğin üzerine solüsyon dökerek saniyeler içinde dışkınızda kan olup olmadığını söyleyebilir (kolon kanserinin belirtilerinden biri).

Bu testi aynı zamanda bir hemokültür kabı alarak kendi evinizde uygulayabilirsiniz.

Kolonoskopi

Kolon kanseri Amerika’daki en yaygın kanser türlerinden biridir ve zamanında da en ölümcüllerden biriydi. Ancak erken yakalanırsa kolon kanseri tedavi edilebilir ve tedavi nispeten kolaydır. Bu test listeye en çok katılan testtir. İyi haber ise, kolon kanseri için ortalama riski olan kişilerin bu testi her 10 yılda bir yapması gerekiyor. Şimdiden bir randevu alın ve önümüzdeki 10 yıl için geçerli olsun.

Teste başlamadan önce, genellikle özel bir diyet ve bağırsakları temizlemek için müshil gerekir; işlemden önce lavman da gerekli olabilir. Bu önkoşullar, çoğu hastanın şikayetçi olduğu kısımdır.

Testin asıl kısmında sakinleşme sağlayan ilaçlar yapılarak, hastanın rahatlaması sağlanır. Hatta bazı doktorlar genel anestezi bile kullanabilirler. Sonra doktor, bağırsağa kolonoskop denilen bir araç sokarak bağırsak kanserine yol açabilen poliplere bakılır. Polipler o anda oradan alınırlar ve gerekirse daha sonra kanserli doku için test edilebilirler. Testin bütünü yaklaşık 30 dakika sürer. İlaçlar hastanın halsiz hissetmesine yol açabilir ancak fiziksel bir acı hissedilmez.

Kolon kanseri ilerlemiş ve tedavi edilmesi zorlaşmış hale gelene kadar genelde belirti göstermez bu yüzden 50 yaşında (veya ailede bir geçmiş varsa daha erken yaşta) teste başlanması önemlidir.

Testesteron Testi

Bu basit kan testi bir erkeğin bütün sağlığı hakkında birçok şey söyleyebilir. Düşük testesteron seviyesi olan erkekler şişman olmaya, şeker hastalığına veya yorgun ve sıkıntılı olmaya daha yatkındırlar. Bu erkekler aynı zamanda osteoporoz için daha büyük risk altındadırlar.

Testesteron yaşla birlikte düşer ama yağlı bir göbek gibi bazı şeyler daha çok düşmesine neden olabilir. Bunla beraber cinsel dürtü ve hatta erektil fonksiyonlarınızı etkileyebilir.

Düşük seviyeler göbeğinizi eriterek (iyi bir beslenme ve çokça egzersiz uygulayın) düzelebilir. Doktorunuzun kaygıları varsa doğal yollarla yakılana kadar karın yağlarınızın etkisini durduracak reçeteli anti-östrojen hapları, jelleri ve enjeksiyonları da mevcut.

Dr. Mehmet Öz

Kaynak: Hastane.com.tr

Son Dakika Sağlık Erkeklerin İhtiyacı Olan 5 Sağlık Testi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi Acil Servisine Monitörlü Gözlem Odası Açıldı
  15:29 Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi Acil Servisine Monitörlü Gözlem Odası Açıldı

  Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi acil servisinde, daha kaliteli sağlık hizmeti sunmak amacıyla 10 yataklı monitörlü gözlem odası hizmete açıldı. Hastanenin acil servisinde günlük ortalama 1750 hastaya hizmet verilmekte olup, hayati tehlikesi olan ve yakın takip gerektiren hastaların takip ve tedavileri bu yeni gözlem odasında gerçekleştirilecektir.

 • Aksaray'da inşaatta kalp krizi geçiren işçi hayatını kaybetti
  15:26 Aksaray'da inşaatta kalp krizi geçiren işçi hayatını kaybetti

  Aksaray'da bir inşaatta kalıp işçiliği yapan 61 yaşındaki kişi, çalıştığı sırada kalp krizi geçirerek kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. İnşaatın zemin katında baygınlık geçiren işçiye arkadaşları tarafından hemen yardım çağrısı yapıldı. Ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen işçi kurtarılamadı. Öğrenilen bilgilere göre, işçinin 4 ay önce aynı hastanede kalp damar ameliyatı geçirdiği belirtildi.

 • Kayseri'de 24 öğrenci gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı
  15:09 Kayseri'de 24 öğrenci gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

  Kayseri'nin merkez Kocasinan ilçesinde bulunan Servet Akaydın İlk ve Ortaokulu'nda köfte ekmek yiyen öğrencilerde mide bulanması şikayeti görüldü. Okul yönetimi durumu bildirerek sağlık ekiplerini çağırdı ve 24 öğrenci hastaneye kaldırıldı. Öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

 • Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Park Sorunu Çözüldü
  14:54 Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Park Sorunu Çözüldü

  Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin park sorunu, bir hayırsever vatandaşın 10 dönümlük alanı ücretsiz olarak otopark olarak tahsis etmesiyle çözüldü. Hastane Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Şirik, otoparkın hizmete girdiğini ve vatandaşların kullanımına sunulduğunu belirtti. Yöneticiler ve hayırsever vatandaş teşekkür edildi.

 • Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Vefat Eden Sağlık Çalışanları İçin Lokma Hayrı
  14:45 Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Vefat Eden Sağlık Çalışanları İçin Lokma Hayrı

  Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetimi, vefat eden sağlık çalışanları için lokma hayrı düzenledi. Hastane personeli ve hasta yakınları da etkinliğe yoğun ilgi gösterdi. Lokma dökülen aracın önüne geçmişte ve yakın zamanda vefat eden sağlık çalışanlarının fotoğrafları asıldı.

 • Edirne'de Aşı Haftası Etkinliği Düzenlendi
  14:33 Edirne'de Aşı Haftası Etkinliği Düzenlendi

  Edirne Sağlık Müdürü Mustafa İshak Yıldırım, İstasyon Aile Sağlığı Merkezi'nde düzenlenen Aşı Haftası programında vatandaşlara aşılar hakkında bilgi verdi. Yıldırım, aşıların pek çok hastalıktan korunmada önemli bir rol oynadığını belirtti ve ülkede ücretsiz olarak uygulanan aşı programlarından bahsetti. Ayrıca, aşıların dünya genelinde çiçek hastalığının ortadan kaldırılmasında büyük bir etkisi olduğunu vurguladı.

 • Adıyaman Belediyesi Halk Sağlığı İçin İlaçlama Çalışmalarına Başladı
  13:13 Adıyaman Belediyesi Halk Sağlığı İçin İlaçlama Çalışmalarına Başladı

  Adıyaman Belediyesi, yaşanabilecek halk sağlığı problemlerini önlemek için larva ve sivrisineğe karşı ilaçlama çalışmalarına başladı. İlaçlama çalışmaları Eylül ayına kadar sürecektir.

 • Afyonkarahisar Şuhut Devlet Hastanesi'ne Uzman Doktor Atandı
  11:43 Afyonkarahisar Şuhut Devlet Hastanesi'ne Uzman Doktor Atandı

  Afyonkarahisar Şuhut Devlet Hastanesi'ne atanan Uzmanı Op. Dr. Berke Yeşiltaş göreve başladı. Hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Birimine ataması yapılan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Berke Yeşiltaş hasta kabulüne başladı. Şuhut'ta önemli bir eksikliği bulunan kadın hastalıkları ve doğum birimine atanan Yeşiltaş göreve başladı. Atama ilçe sakinleri tarafından memnuniyetle karşılandı. Vatandaşlar kadın hastalıkları sorunlarından dolayı Afyonkarahisar civarlarında bulunan hastanelere gittiklerini belirterek, bu sorunun çözülmesinden dolayı oldukça mutlu olduklarını ifade ettiler.


Advertisement