Kalp Nakline İhtiyaç Duyan 10 Çocuğun Umutlu Bekleyişi - Son Dakika
Sağlık

Kalp Nakline İhtiyaç Duyan 10 Çocuğun Umutlu Bekleyişi

Kalp Nakline İhtiyaç Duyan 10 Çocuğun Umutlu Bekleyişi

Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi'ne farklı illerden sevki sağlanan 3 ile 15 yaş arasındaki 10 çocuk, hayatını sağlıklı bir şekilde devam ettirmek için kalp nakli bekliyor. Kalp nakli bekleyen çocukların yaşam mücadelesi ve organ bağışı konusundaki önemi vurgulanıyor.

26.11.2023 22:11  Güncelleme: 22:19
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kalp nakline ihtiyaç duyan 10 çocuğun umutlu bekleyişi sürüyor

ANKARA - Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi'ne farklı illerden sevki sağlanan 3 ile 15 yaş arasındaki 10 çocuk, hayatını sağlıklı bir şekilde devam ettirmek için kalp nakli bekliyor.

Yaşadıkları kalp hastalığı nedeniyle Türkiye'nin farklı şehirlerinden Hacettepe'ye sevk edilen çocuklar, organ bağışı sırasına alındı. 10 çocuktan 3'ü kalp-akciğer pompasına bağlı bir şekilde yoğun bakımda yaşam mücadelesine devam ediyor. Öte yandan normal şartlarda hastayı 9 ila 10 gün hayatta tutan kalp-akciğer cihazına bağlı çocuklardan biri 3, diğer ikisi ise 1 aydır hayatlarına bu şekilde tutunuyorlar.

"Nakil bulunamazsa durum çok iyi görünmüyor"

Kalp nakli bekleyen 10 yaşındaki kızı Esra Çelik'in kalp ve akciğer pompasına bağlı bir şekilde yaşadığını belirten baba Abdullah Çelik, 2 yıldır kalp hastası olan kızının geçtiğimiz aralık ayından bu yana kalp nakli sırası beklediğini dile getirdi.

Çelik, kızının hastalığa yakalanmasını tesadüfen hastanede fark ettiklerini belirterek, ilk süreçlerde tedaviye olumlu yanıt veren kızının ilaçlarla bir yıl boyunca düzenli tedavi aldığını aktardı.

Kızının yaşadığı hastalık sürecine ilişkin detaylara yere veren Çelik, "Geçenaralık ayında tekrar aldığı bir enfeksiyon sonucu hastalığın ilerlediği fark edilip Hacettepe Üniversitesi Hastanesine sevki yapıldı. Buraya sevk yapıldığında fark edildi ki kalp değerleri bayağı bir düşmüş, yüzde yirmi seviyelerine düşmüş ve acilen nakil listesine alındı. Ne yazık ki nakil bulunamazsa durum çok iyi görünmüyor" dedi.

"Çocuklar yaşam mücadelesi veriyor"

Bir diğer kalp hastası henüz 3 yaşındaki İbrahim Ayaz Kemerkaya'nın babası İsmail Kemerkaya, hastalığın 11 ay önce teşhis edildiğini ve yaşadıkları durumun zor olduğunu dile getirdi.

Kalp nakli bekledikleri için hastaneden ayrılamadıklarını söyleyen Kemerkaya, "Doktorlar bu çocukların nakilden başka kurtuluşu yok diyor. Nakil çıkarsa şu anda normal hayatlarına devam edebilirlermiş. Bu süreçte çocukların geçirdiği kanamalar oluyor. Çocuklar bir nevi yaşam mücadelesi veriyorlar" dedi.

"9 aydır Ankara'dayız"

15 yaşındaki Berat Boğa'nın annesi Suna Boğa ise kalp hastalığının öksürme ve kusma ile başladığını hatırlatarak, "Hastaneye yatırdığımızda kalp rahatsızlığı olduğunu öğrendik. Şu an burada kalp nakli bekliyoruz. 9 aydır Ankara'dayız. Duyarlı insanların nakil bağışlamasını istiyorum" dedi.

"Şu anda kızımın kalbi sadece titriyor, atmıyor"

4 yaşındaki Ahsen Çoban'ın babası Altan Çoban, kızının kalbinin 2 kez durduğunu, hastalığın artması nedeniyle 25 kalp-akciğer pompasına bağlı yaşadığını vurgulayarak, "Şu anda kızımın kalbi sadece titriyor, atmıyor. Hepsi durdu. Duyarlı vatandaşlarımızdan nakil bekliyoruz. Bu hastalık bir enfeksiyonla başladı. Enfeksiyon kalp duvarına yapışarak kaslarını tamamen bitirdi. Şu anda yapacak hiçbir şeyimiz yok" ifadelerini kullandı.

Meryem Zülal Selvi'nin babası Ali Cahit Selvi de insanların organ nakli konusunda duyarlı olmaları yönünde çağrıda bulundu. Selvi, organ nakli bilincinin artması için kurumların üzerine düşeni yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

"Erken dönemde boyutlarına uygun bir kalp çıkmazsa ne yazık ki bu hastaları kaybedeceğiz"

Bu 10 çocuğun kalpleri dışındaki diğer organlarında herhangi bir problem olmadığını aktaran Kesici, hastalar çocuk olduğu için nakil yapılacak kalbin boyutunun da uygun olması gerektiğini ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

"Ne yazık ki beyin ölümü olmuş çocuklardan yapabiliyoruz. Biz de hastaları takip ediyoruz ve beyin ölümü tanısı koyuyoruz. Bu hekimler ve aileler için çok üzücü ve yıkıcı bir durum ama bu acının içerisinde beyin ölümü olmuş hastaların organları bağışlanarak başla ailelerin mutluluğuna, başka hastaların hayatlarının devam etmesine vesile olabilir. Şu an hali hazırda erken dönemde boyutlarına uygun bir kalp çıkmazsa ne yazık ki bu hastaları kaybedeceğiz."

Doç. Dr. Kesici, toplumu organ bağışı konusunda daha duyarlı olmaya davet etti.

Kaynak: İHA

Son Dakika Sağlık Kalp Nakline İhtiyaç Duyan 10 Çocuğun Umutlu Bekleyişi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Bakan Şimşek'ten seçim sonrası ekonomi mesajı
  16:12 Bakan Şimşek'ten seçim sonrası ekonomi mesajı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlü desteğiyle uyguladıkları politikaların, seçim sonrasında da hedefler doğrultusunda devam edeceğini belirterek, ''Bu çerçevede dolaşıma kasıtlı olarak sunulan spekülasyonlara itibar etmeyiniz.'' ifadelerini kullandı.

 • Görüntü Türkiye'den! Abisinin evinde yengesini başka bir adamla bastı
  15:52 Görüntü Türkiye'den! Abisinin evinde yengesini başka bir adamla bastı

  Abisinin evine giden bir kişi, yengesini tanımadığı biriyle yarı çıplak halde yakaladı. O anlarda öfkeden deliye dönen adamın çektiği video, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

 • Oğlunu istismar etmekle suçlanan Ender Saraç, hakim karşısında gözyaşlarına boğuldu
  15:47 Oğlunu istismar etmekle suçlanan Ender Saraç, hakim karşısında gözyaşlarına boğuldu

  Benan Saraç'tan olan 13 yaşındaki oğluna cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen ve soruşturma aşamasında çocuk ve annesinin geri aldığı "istismar" iddialarına yönelik hapis istemiyle hakim karşısına çıkan Ender Saraç, gözyaşları içinde ifade vererek "Mağdur oldum, zarar gördüm. Hayatımı geri istiyorum" dedi.

 • 3 yaşındaki çocuğa cinsel istismar davasında mütalaa açıklandı
  15:43 3 yaşındaki çocuğa cinsel istismar davasında mütalaa açıklandı

  Ankara'da birlikte yaşadığı kadının 3 yaşındaki kızının vücudunda sigara söndüren ve cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen Y.Ü. ile çocuğun annesi K.Ç.'nin yargılandığı davada Cumhuriyet savcısı mütalaasını açıkladı. Savcı, sanıkların çocuğa karşı eziyet ve çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçlarını işlediklerinin delillerle sabit olduğunu ifade ederek, sanıkların ayrı cezalandırılmalarını talep etti.

 • Kanserle savaşan Tanyeli, eski iş yerine sitem etti: İlk işleri beni sigortadan men etmek oldu
  15:36 Kanserle savaşan Tanyeli, eski iş yerine sitem etti: İlk işleri beni sigortadan men etmek oldu

  Bir süredir kanserle mücadele eden Tanyeli, dans eğitmenliği yaptığı akademinin hastalığın ortaya çıkmasıyla kendisini işten atarak sigortadan men etmek olduğunu söyledi. Tanyeli, kendisi için düzenlenen moral gecesinde 1,5 milyon lira toplandığı söylentisini de yalanladı.

 • Kahramanmaraş depremi davasında ilk karar! Müteahhidin cezası belli oldu
  15:35 Kahramanmaraş depremi davasında ilk karar! Müteahhidin cezası belli oldu

  Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde yıkılan binaların sorumluları hakkında açılan davalarda ilk karar Şanlıurfa'da verildi. Şanlıurfa'da 34 kişinin hayatını kaybettiği apartmanın müteahhidine 18 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Kararda apartmanın yapımından sorumlu 4 kişiden 3'ünün depremden önceki yıllarda hayatını kaybettiği belirtildi.

 • Erdoğan, Denizli mitingine katılan kişi sayısını açıkladı: Şu anda alanda 75 bin kişi var
  15:30 Erdoğan, Denizli mitingine katılan kişi sayısını açıkladı: Şu anda alanda 75 bin kişi var

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin Denizli 29 Ekim Bulvarı'nda düzenlenen mitinginde kalabalık bir gruba seslendi. Yoğun katılımın gerçekleştiği mitingle ilgili detayı da duyuran Erdoğan, "Denizli bugün coşmuş. İşte benim gönlümün sultanı Denizli bu. Şu anda alanda 75 bin kişi var" dedi.

 • Mitinge damga vuran anlar! Genç kız, attığı sloganla Erdoğan'ın konuşmasını böldü
  15:15 Mitinge damga vuran anlar! Genç kız, attığı sloganla Erdoğan'ın konuşmasını böldü

  Yerel seçim mitingleri kapsamında Denizli'de vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın muhalefeti eleştirdiği sırada alandaki genç kızlardan biri coşkulu bir şekilde slogan atmaya başladı. Bu esnada konuşmasına ara veren Erdoğan, atılan slogandan sonra konuşmasına kaldığı yerden devam etti.

 • Kredi kartı faizlerinde değişiklik olacak mı?
  15:13 Kredi kartı faizlerinde değişiklik olacak mı?

  Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 45'te sabit bırakması sonrasında kredi kartlarına uygulanacak faiz de belli oldu. Buna göre kredi kartlarında herhangi bir faiz değişimi olmayacak.


Advertisement