Kanguru Bakımı' Yöntemiyle 'Diren'di - Son Dakika
Sağlık

Kanguru Bakımı' Yöntemiyle 'Diren'di

'Kanguru bakımı' yöntemiyle 'Diren'di -Henüz 25 haftalıkken 700 gram olarak dünyaya gelen 'Diren' bebek 85 günlük yaşam mücadelesinin ardından hayata tutundu.

23.01.2019 10:45
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

'Kanguru bakımı' yöntemiyle 'Diren'di

-Henüz 25 haftalıkken 700 gram olarak dünyaya gelen 'Diren' bebek 85 günlük yaşam mücadelesinin ardından hayata tutundu.

Anne: "Aklımızda Demirhan ismi zaten vardı. Hastane sürecinde babası güçlü kuvvetli olsun diye 'Diren' adını da koymak istedi. İsminin hakkını verdi ve direndi" diye konuştu.

İZMİR - İzmir'de yaşayan öğretmen çiftin henüz 25 haftalıkken sadece 700 gram ve 31,5 santimetre olarak dünyaya gelen Diren Demirhan bebek, tam 85 gün yaşam mücadelesi verdi. Ailesi, ilk bebeklerinin hayata sımsıkı sarılması için isminin önüne Diren adını koydu. Erken doğum nedeniyle anne ve bebek arasında kopan bağ ise 'kanguru bakımı' yöntemiyle yeniden kuruldu. Diren Demirhan bebek, doğumunun birinci haftasından taburcu olana dek her gün belirli aralıklarla annenin göğsüne yatırıldı.

İzmir'de yaşayan öğretmen çift Tuba ve Ali Biçim'in ilk bebekleri, 25 haftalıkken 700 gram ve 31,5 santimetre olarak dünyaya geldi. Özel bir hastanenin yeni doğan servisinde 85 gün boyunca yaşam mücadelesi veren parmak bebek, 2,5 kilo ve 45 santimetre olarak hastaneden taburcu oldu. Bebeklerinin hayata tutunması için sabırla bekleyen çift, oğullarının zorlu mücadeleyi kazanması için daha önce karar verdikleri Demirhan isminin önüne Diren'i de ekledi. Diren Demirhan Biçim'in doktoru Neonatoloji-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Burçin İşcan, erken doğum nedeniyle anne ve bebek arasında kopan bağı, 'kanguru bakımı' yöntemiyle yeniden kurduklarını belirtti. Buna göre, kuvözde olan bebek her gün belli aralıklarla annenin göğsüne yatırıldı ve ten tene temasla anne ve bebek arasında hem fiziksel hem de duygusal bağ yeniden oluşturuldu.

Bebeklerinin taburcu olmasıyla büyük mutluluk yaşadığı gözlenen anne Tuba Biçim (31), "Diren Demirhan çok küçük doğdu. Süreç çok uzun geçti ama bizi üzmedi. Doktorumuz hep bebeğimizin emin adımlarla ilerlediğini söyledi. 3 ay boyunca sabrettik. Oğlumuz, anne karnında geçirmesi gereken süreyi dışarıda tamamladı. Şimdi çok şükür taburcu oluyoruz. Doktorlar, hemşireler hep olumluydu. Onların olumlu olması bizi de motive etti. Bitti gitti diye bakıyoruz. Bu süreçte kendimizi oyaladık. Evi boyadık, oğlumuzun odası hazırladık. Şimdi yatağı hazır. Eve götürüp yatağına yatıracağız" dedi.

"İsminin hakkını verdi ve direndi"

Oğullarına Demirhan ismini koymayı zaten düşündüklerini belirten anne, "Aklımızda Demirhan ismi zaten vardı. Hastane sürecinde babası güçlü kuvvetli olsun diye 'Diren' adını da koymak istedi. İsminin hakkını verdi ve direndi" diye konuştu.

Tuba Biçim, prematüre bebeğe sahip ailelerin umutlarını kaybetmemeleri gerektiğini, bu süreçte anne ve bebek arasındaki bağın çok önemli olduğunu söyledi.

Baba Ali Biçim ise "Bu süreçte eşimin çok büyük sıkıntıları oldu ama atlattık. İnancımızı hiçbir zaman kaybetmedik. Bu iş inançla, bakımla ve ilgiyle oluyor. Benim tek hayalim çocuğumuzun mutlu, iyi bir insan olması. Diren ismi hesapta yoktu ama bebeğimizin direnmesini istedik ve adını Diren koyduk" ifadelerini kullandı.

"Anne ve bebek ten tene temas ediyorlar"

Diren Demirhan Biçim'in doktoru Neonatoloji-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Burçin İşcan, bebeğin sağlık durumuyla ilgili şunları söyledi:

"Diren Demirhan'ın öyküsü, aslında 23. gebelik haftasında başladı. Anne erken doğum tehdidiyle 23. haftasında kadın doğum servisimize yatırıldı ve sıkı bir yatak istirahati ile beraber doğumu durdurmak için çeşitli tedaviler uygulandı. Anne karnında geçirilen her bir gün, bebeğin yaşama tutunma umudunu artırır. Bu amaçla mümkün olduğu kadar doğumu ertelemeye çalıştık. Aynı zamanda bebeğin akciğerlerini hayata hazırlamak için geliştirici tedaviler uyguladık. 25. haftaya kadar doğum durdurulabildi ve bebek 25. haftada 700 gram olarak doğdu. Organlarının gelişimi yeterli olmadığı için bir takım sorunları oldu. Bir hafta boyunca solunum cihazına bağlı olarak yaşadı. Bu süreçte kalp damarları arasındaki açıklık, ilaç tedavisi ile giderildi. 85 gün çok uzun bir süreçti. Anne bebek arasındaki bağ erkenden kopmuştu. Bunu tekrar tahsis etmek için özel bir bakım uyguladık. Buna 'kanguru bakımı' diyoruz. Bu yöntemde anne ve bebek ten tene temas ediyorlar. Bu şekilde bebek gelişimini hızlandırmaya çalışıyoruz. Anne ve bebek arasındaki bağ, erken doğumda kopuyor. Bu süreçte onların hem duygusal hem fiziksel birlikteliklerini sağlamak için bebek annenin göğsüne ten tene temasla yatırılıyor ve bu, gün be gün devam ediyor. Bu yöntem, mümkün olan en erken zamanda başlıyor. Diren Demirhan bebekte bu uygulama birinci haftada başladı ve son güne kadar yapıldı. Sonuçta mutluyuz. Demirhan bebek eve sağlıklı gidiyor."

Kanguru Bakımı\' Yöntemiyle \'Diren\'di
Kaynak: İHA

Son Dakika Sağlık Kanguru Bakımı' Yöntemiyle 'Diren'di - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Erzurum'da İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto eden sağlık çalışanları sessiz yürüyüş gerçekleştirdi
  17:23 Erzurum'da İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto eden sağlık çalışanları sessiz yürüyüş gerçekleştirdi

  Erzurum'da hekimler ve sağlık çalışanları, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla 'sessiz yürüyüş' gerçekleştirdi. Türk ve Filistin bayrakları eşliğinde taşıdıkları dövizler ve pankartlarla Yakutiye Medresesi'ne kadar yürüyen grup, Filistin halkı için dua etti. Protestonun 23. haftasında olduklarını belirten grup adına konuşan bir öğrenci, zulüm son bulana kadar her hafta sessiz yürüyüşe devam edeceklerini söyledi.

 • Ünlü Komedyen Hasan Can Kaya'nın Ameliyatı Başarılı Geçti
  17:11 Ünlü Komedyen Hasan Can Kaya'nın Ameliyatı Başarılı Geçti

  Hasan Can Kaya, hastane ekibi tarafından beş saat süren acil bir ameliyata alındı. Operasyon başarılı geçti ve sağlık durumu iyi. Ünlü komedyen, birkaç gün hastanede istirahat edecek ve ABD turnesini ileri bir tarihe erteleyeceği duyuruldu.

 • Kars'ta Sobadan Sızan Karbonmonoksit Gazından Zehirlenen Kişi Hayatını Kaybetti
  14:20 Kars'ta Sobadan Sızan Karbonmonoksit Gazından Zehirlenen Kişi Hayatını Kaybetti

  Kars'ın Yusufpaşa Mahallesi'nde müstakil evinde yalnız yaşayan M.E, sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek hayatını kaybetti. Yakınları, M.E'den haber alamayınca adrese gitti ve hareketsiz halde buldu. Sağlık ekipleri olay yerine gelerek M.E'nin hayatını kaybettiğini tespit etti. Cenaze otopsi için Kars Harakani Devlet Hastanesi morguna gönderildi.

 • Bakü'de Türk Devletleri 1. Kardiyoloji Kongresi düzenlendi
  12:19 Bakü'de Türk Devletleri 1. Kardiyoloji Kongresi düzenlendi

  Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Türk Devletleri 1. Kardiyoloji Kongresi düzenlendi. Azerbaycan Sağlık Bakanlığı Kardiyoloji Bilimsel Araştırma Enstitüsü tarafından organize edilen kongreye, Azerbaycan Sağlık Bakanı Teymur Musayev, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı ve Türk devletlerinden bilim insanları katıldı. Kongrede kardiyoloji alanındaki son yenilikler paylaşılırken, Türk devletleri arasındaki işbirliği ve iletişimin önemi vurgulandı.

 • Bilecik Belediyesi Sinek ve Karasinek Larva İlaçlama Çalışmalarına Devam Ediyor
  11:52 Bilecik Belediyesi Sinek ve Karasinek Larva İlaçlama Çalışmalarına Devam Ediyor

  Bilecik Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından vatandaşların rahat ve sağlıklı bir yaz mevsimi geçirmeleri amacıyla gerçekleştirilen sivri sinek ve karasinek larva ilaçlama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

 • Çankaya Belediyesi Sivrisinek ve Karasinek İlaçlama Çalışmalarına Hız Verdi
  10:42 Çankaya Belediyesi Sivrisinek ve Karasinek İlaçlama Çalışmalarına Hız Verdi

  Çankaya Belediyesi, hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte ilçedeki ilaçlama çalışmalarına hız verdi. Belediye ekipleri, ilçe genelinde sivrisinek ve karasineklerin üreme noktalarını ve çöpleri ilaçlayarak önlem alıyor.

 • Samsun'da Ortaokul Öğrencilerine Elektronik Sigara Satışı Yapan Kişiye Adli İşlem Başlatıldı
  10:28 Samsun'da Ortaokul Öğrencilerine Elektronik Sigara Satışı Yapan Kişiye Adli İşlem Başlatıldı

  Samsun'un Çarşamba ilçesinde, ortaokul öğrencilerine elektronik sigara sattığı tespit edilen bir kişi hakkında adli işlem başlatıldı. Çarşamba İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, iş yerinde yapılan kontrollerde 1 elektronik sigara, 4 elektronik sigara likidi, 9 bin 140 doldurulmuş makaron ve 1836 gram kıyılmış tütün ele geçirildi. İş yeri sahibi hakkında adli işlem başlatıldı.

 • İstanbul Tabip Odası Değişim Grubu, 55 kişilik aday kadrosunu açıkladı
  00:28 İstanbul Tabip Odası Değişim Grubu, 55 kişilik aday kadrosunu açıkladı

  İstanbul Tabip Odası Değişim Grubu, 5 Mayıs'ta gerçekleştirilecek seçimlere gireceği 55 kişilik aday kadrosunu duyurdu. Başkan adayı Dr. Ahmet Erçek, daha etkin bir İstanbul Tabip Odası için değişim istediklerini belirtirken, yönetim kurulu adayı Dr. Nedim Uzun ise odanın daha güçlü ve etkin bir kurumsal kimlik kazanmasını hedeflediklerini ifade etti. Değişim Grubu, tüm hekimleri seçimlerde kendilerine oy vermeye çağırdı.


Advertisement