Uzmanlardan Meme Kanseri Uyarısı - Son Dakika
Sağlık

Uzmanlardan Meme Kanseri Uyarısı

Uzmanlardan Meme Kanseri Uyarısı

Her 10 kadından birini etkileyen meme kanserinin görülme oranı yaşla birlikte artıyor.

16.01.2013 10:51  Güncelleme: 09:55
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Özel Çorlu Reyap Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Uğur Gül, Türkiye'de her 10 kadından birini etkileyen meme kanserinin, kadın kanseri arasında en sık görülen kanser türü olduğunu söyledi.

Gül, meme kanserinin erken tanı ile tamamen tedavi edilebileceğini belirtti.

"Meme kanserinin görülme oranı, yaşla birlikte artmaktadır" diyen Op. Dr. Uğur Gül, "Bu nedenle 40 yaş sonrası kadınların düzenli meme muayenesi ve mamografi yaptırmaları çok önemlidir. Erken tanısı konmuş meme kanseri tamamen tedavi edilebilen bir hastalıktır. Kadınların her ay kendi kendilerine yapacağı kontrol, meme kanserinin erken teşhisine imkan tanımaktadır" dedi.

Meme dokusunu oluşturan süt yapan hücreler veya süt kanallarını oluşturan hücrelerin, amaçsız ve kontrolsüz olarak çoğalmasının meme kanseri olarak tanımlandığını dile getiren Gül, "Hücrelerin çoğalması ve büyümesi için uzun zaman geçmesi gerekir. Çoğalan hücreler lenf ve kan yoluyla vücudun diğer organlarına yayılabilir. Amaç, meme kanserinin kan ve lenf yoluyla yayılmadan önce meme içinden küçük bir kitle iken tanı konmasıdır. Bu aşamada tanı konan hastalarda tedavi tamamen mümkündür" diye konuştu.

Meme kanserinin nedeninin henüz tam olarak bilinmediğini ancak meme kanseri için risk olacak bazı faktörleri bulunduğunu belirten Op. Dr. Uğur Gül, "Anne ve kız kardeş gibi birinci derece akrabasında meme kanseri olanlar, hiç doğum yapmamış olanlar, hiç emzirmemiş olanlar, 30 yaşından sonra ilk doğumunu yapmış olanlar, 50 yaşın üzerinde olanlar, ilk adetini 12 yaşından önce olanlar, 50 yaşın üstünde geç menopoz olanlar, şişman ve aşırı alkol kullanan kadınlar, kanserin daha önce bir memede görülmesi, meme kanseri geni (BRCA) taşıyanlar ve ilk doğum öncesi uzun süre doğum kontrol hapı kullananlar bu faktörler arasında sayılabilir" şeklinde konuştu.

Gül, meme kanserinde erken tanı için neler yapılması gerektiğini anlatarak, "Memesinden hiçbir şikayeti veya kitlesi olmayan kadınlarda olası bir meme kanserini erken dönemde tanı koymak için kullanılan yöntemler, tarama yöntemleri olarak adlandırılmaktadır. Bu genellikle 40 yaşından sonra başlamalıdır. Ancak kadınların 30 yaşından itibaren bilinçlenip aylık kendi kendine meme muayenesi ile ve gerektiğinde ultrasonografi ile memelerini kontrol etmeleri uygun olacaktır. Tarama yöntemleri 3 şekilde yapılmaktadır. Birincisi, yıllık mamografi ve ultrasonografi, ikincisi her ay kendi kendini muayene etmesi, üçüncüsü ise yıllık doktor muayenesidir. 40 yaşından sonra yılda bir kez memesinde hiçbir şikayeti olmayan kadınların doktora başvurarak muayene olması gerekmektedir. Meme ile ilgili şikayetleri olanlarda muayene daha erken yaşlarda rutin olarak yapılabilir. 40 yaş altı mamografi yerine ultrasonografi daha uygundur" dedi.

Memede kitle saptandığında neler yapılması gerektiğini de belirten Op. Dr. Uğur Gül, "Doktor muayenesini takiben memedeki kitlenin ne olduğunu anlamak için mamografi, utrasonografi, biyopsi işlemleri yapılar. Memede ele gelen kitlelerin yüzde 90'ı kanser değildir. Genç yaşlarda fibroadenom veya kist denen kanser olmayan kitleler çok görülür. Orta ve ileri yaşlarda fibrokistik değişiklikler ele kitle olarak gelebilir. Kitlelerin ağrılı veya ağrısız olması bunun kanser olduğu anlamına gelmez. Ancak meme de ele gelen farklı bir yapı veya kitlenin ne olduğunun mutlaka aydınlatılması gerekmektedir. Ağrısız olması bunun önemli olmadığını göstermez. Meme de kitle fark edildiğinde mutlaka doktora başvurmak gerekir" diye konuştu. Özel Çorlu Reyap Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Uğur Gül, şöyle devam etti:

"Meme kanserinin tedavisi birçok tedavi yöntemlerinin birlikte kullanılması ile mümkün olmaktadır. Cerrahi müdahalelerin yanı sıra ilaçla tedavi (kemoterapi), ışınla tedavi

(radyoterapi) ve hormonoterapi uygulanır. Cerrahi müdahalede meme kanserinde uzun yıllar memenin ve koltuk altındaki lenf bezlerinin çıkarılması olan Modifiye radikal mastektomi ameliyatı yapılmıştır. Ancak son yıllarda erken dönemde tanı konulması sayesinde, memenin tümü alınmadan sadece tümör etrafındaki doku ile birlikte çıkarılması ve koltuk altındaki lenf bezlerinin temizlenmesi mümkün olmaktadır. çıkarılmakta, koltuk altının tamamı çıkarılmamaktadır.

Kemoterapide vücuda yayılan bazı tümör hücrelerinin yok edilmesi için birkaç ilaç birleştirilerek 3 haftada bir uygulanan işlemdir. Bu bazen 4 kür, bazen 6 kür olarak planlanır. Radyoterapi, memenin alınması durumunda ameliyat bölgesine veya memenin alınmadan yapılan ameliyatlarda memenin diğer bölgelerini korumak için yapılan ışın tedavisidir. Hormonoterapi ise, tümör hücrelerindeki östrojen ve progesteron reseptör varlığında bu hücrelere östrojen hormonunun etkisini azaltmak için 5 yıl süreli ilaç uygulanmaktadır. Çok ender durumlarda hastanın yumurtalıklarının alınması veya yumurtalık fonksiyonlarını durduran ilaçlar da tedavi için kullanılmaktadır."

Meme kanserinden korunmak için yapılması gerekenleri de sıralayan Op. Dr. Gül, "Özellikle A ve C vitamininden zengin taze meyve ve sebze tüketimi, hayvansal yağlardan uzak durarak daha çok posalı gıdalarla beslenme, tütsülenmiş tuzlu ve konserve yiyecekler tüketmeme, sigaradan uzak durma, fazla kilo almama ve alkollü içki kullanmamayla meme kanserinden korunmak mümkün olabilmektedir" dedi.

Kaynak: İHA

Son Dakika Sağlık Uzmanlardan Meme Kanseri Uyarısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kosta kırığı hastası için ambulans helikopter havalandı
  09:58 Kosta kırığı hastası için ambulans helikopter havalandı

  Van'ın Bahçesaray ilçesinde kosta kırığı hastası, ambulans helikopterle il merkezine sevk edildi. Bahçesaray Devlet Hastanesinde tedavi gören 40 yaşındaki hasta, ileri tetkik tedavisi için ambulans helikopterle Van Eğitim Araştırma Hastanesine nakledildi.

 • Çanakkale'de Tarladan Eve Dönerken Kalp Krizi Geçiren Adam Hayatını Kaybetti
  23:15 Çanakkale'de Tarladan Eve Dönerken Kalp Krizi Geçiren Adam Hayatını Kaybetti

  Çanakkale'nin Bayramiç ilçesine bağlı Kaykılar köyünde yaşayan Sami Özer, tarlasından evine dönerken kalp krizi geçirdi. Eşi tarafından 112 Acil ekiplerine haber verilmesi üzerine olay yerine jandarma, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen Özer kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Özer'in cenazesi Bayramiç Devlet Hastanesi morguna götürüldü.

 • İlaçtan etkilenen 30 keçi telef oldu
  18:27 İlaçtan etkilenen 30 keçi telef oldu

  Batman'ın Sason ilçesine bağlı Geçitli köyünde, yanlış ilaç uygulamasından etkilenen 30 keçi telef oldu. Keçilerin tek geçim kaynağı olan Medeni Soner, ilaç uygulamasının ardından keçilerin halsizleştiğini ve kısa sürede 30 keçinin telef olduğunu belirtti. İlçe tarım ve orman müdürlüğü ekipleri incelemelerde bulunarak hayvanlardan numuneler aldı. Kesin ölüm nedeni incelemelerden sonra ortaya çıkacak.

 • Siirt'te grip vakalarında artış: Uzman doktor, maske takma önerisinde bulundu
  16:03 Siirt'te grip vakalarında artış: Uzman doktor, maske takma önerisinde bulundu

  Siirt'te son haftalarda artan grip vakalarına karşı Dahiliye Uzmanı Dr. Rıfat Kocaoğlu, özellikle yaşlı ve kronik hastalıkları bulunan vatandaşların kalabalık ortamlarda maske takması gerektiğini belirtti. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının sık görüldüğünü ifade eden Dr. Kocaoğlu, hastalığın ilerlemesi durumunda ciddi sistemik tedaviye ihtiyaç duyulabileceğini söyledi.

 • Bakan Tekin, 'ilkyarım hayat kurtarır' notuyla hayata kurtaran öğretmeni paylaştı
  15:22 Bakan Tekin, 'ilkyarım hayat kurtarır' notuyla hayata kurtaran öğretmeni paylaştı

  Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin, Ordu'nun Fatsa ilçesinde 'heimlich' manevrası ile bir öğrencinin hayatını kurtaran öğretmeni 'ilkyardım hayat kurtarır' notu ile paylaştı. Olayda öğrenci yeniden nefes aldı.

 • Apartmanın 7. katından düşen kedi ameliyatla sağlığına kavuştu
  14:45 Apartmanın 7. katından düşen kedi ameliyatla sağlığına kavuştu

  Zonguldak'ta bir apartmanın 7. katından düşen tekir cinsi kedi, veteriner kliniğinde yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu. Kedinin kaval kemiğinin kırık olduğu tespit edildi ve başarılı bir ameliyat geçirildi. Şu anda yoğun bakımda olan kedinin sağlık durumu iyi gidiyor.

 • Teleferik kazasında yaralanan 17 kişinin tedavisi devam ediyor
  14:41 Teleferik kazasında yaralanan 17 kişinin tedavisi devam ediyor

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Antalya'da meydana gelen teleferik kazası sonrası hastaneye sevk edilen 17 kişinin tedavilerinin devam ettiğini açıkladı. Kaza sonucunda hayatını kaybeden bir kişi dışında, kurtarılan 68 kişi ise hastane nakline ihtiyaç duymadıklarını belirtti. Tahliye çalışmaları ise hala devam etmektedir.

 • Zonguldak'ta Düşen Kedi Ameliyatla Kurtarıldı
  14:13 Zonguldak'ta Düşen Kedi Ameliyatla Kurtarıldı

  Zonguldak'ta Ramazan Bayramı'nın ilk günü, bir apartmanın 7. katından düşen kedi, veteriner kliniğinde yapılan başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuştu. Kedinin ayağı tedavi edildi ve yoğun bakıma alındı. Veteriner hekim, kedinin iyileşme sürecinin iyi gittiğini belirtti.

 • Antalya Konyaaltı'nda Teleferik Kazası: 17 Yaralı Hastanelere Sevk Edildi
  13:48 Antalya Konyaaltı'nda Teleferik Kazası: 17 Yaralı Hastanelere Sevk Edildi

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Antalya Konyaaltı'nda meydana gelen teleferik kazasının ardından, yaralanan 17 kişinin hastanelere sevk edildiğini, kabinlerden kurtarılan 68 kişinin sağlık kontrolünün ise ambulanslarda gerçekleştirildiğini bildirdi. Kaza sonucunda bir kişi hayatını kaybetmiş, 17 kişi ise hastanelerde tedavi altına alınmıştır. Kurtarılan 68 kişi ise sağlık kontrollerinden sonra hastane nakline ihtiyaç duymamıştır. Tahliye çalışmaları ise devam etmektedir.

 • Sivrisineklerle mücadelede ideal zaman
  13:04 Sivrisineklerle mücadelede ideal zaman

  Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, havaların ılıman düzeyde seyretmesinin sivrisinek larvalarını erken uyandırdığını ya da erken olgunlaşmalarını sağladığını söyleyerek, 'Havaların ısınmaya başladığı dönemde vatandaşlarımız önlemlerini almalı' dedi.

 • Düğünde ikram edilen meyve suyundan 'küf' çıktı
  12:42 Düğünde ikram edilen meyve suyundan 'küf' çıktı

  Sivas'ta düzenlenen bir düğünde ikram edilen meyve suyundan çıkan küf parçaları, davetlileri şaşkına çevirdi. Rukiye Arıcı, meyve suyunu doldurduğunda içerisinden küf çıktığını söyledi. Arıcı, sağlık açısından tehlikeli olduğunu belirterek daha dikkatli olunması gerektiğini ifade etti.


Advertisement