Başpehlivan Ali Gürbüz'den Doping İddialarına Cevap - Son Dakika

Başpehlivan Ali Gürbüz'den Doping İddialarına Cevap

15.08.2013 16:52
Başpehlivan Ali Gürbüz'den Doping İddialarına Cevap

Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde altın kemerin ebedi sahibi olan Ali Gürbüz, doping iddiaları ile ilgili açıklamada bulundu.

Tarihi Edirne 652. Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde 3 yıl üst üste birinci olarak altın kemerin ebedi sahibi olan Ali Gürbüz, doping iddiaları ile ilgili açıklamada bulundu. Ali Gürbüz, hakkını arayacağını söyleyerek, "Bu zamana kadar hiçbir şeyim çıkmadı. B numunesinin açılıp incelenmesini istiyorum" dedi.

Ali Gürbüz ve avukatı Aziz Çetin Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nde (AGC) basın toplantısı düzenledi. Ali Gürbüz'ün Türkiye'nin önemli sporcularından birisi olduğunun altını çizen Çetin, dopingin emek hırsızlığı olduğunu ifade ederek, dopingi savunmak için toplantı yapmadıklarını kaydetti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 20.06.2013 tarihinde doping testi ile ilgili yazıyı Belek Spor Kulübü'ne gönderdiğini kaydeden Çetin, "Kontroller yapılmaya başlandı. Ali, Kırkpınar'dan 10 gün önce doping numunesi verdi. Ali ile birlikte bakanlığın listesinde 67 kişilik liste vardı. 27 kişiden sonrası inceleme yapılmamış, doping örneği alınmamıştır. Belek Spor Kulübü güreşçilerine hassas olarak üzerine gelinmiştir. Kırkpınar'dan sonra bir numunesi daha alınmış. 10 gün önceki temiz çıkmış. İkinci numune de doping içeren iki adet maddenin bulunduğu tarafımıza tebliğ edildi" dedi.

"ALİ HERHANGİ BİR İLACI VEYA KİMYASALI BİLEREK VEYA KAZA İLE ALMADIĞINI SÖYLÜYOR"

Gürbüz'ün profesyonel bir sporcu olduğunun altını çizen Çetin, "Ali herhangi bir ilacı veya kimyasalı bilerek veya kaza ile almadığını söylüyor. Köln'de biri temiz, biri kirli iki adet numune vardır. Köln'den alınan iki adet rapor olduğu için B numunesinin de açılmasını istiyoruz. Dünya Anti-Doping Ajansı'nın (WADA) 45 adet akredite edilmiş kurumu var. Köln hariç başka yetkili bir kurumdan B numunesi ile ilgili bir rapor alınmasını istiyoruz. Yasal başvurumuzu yapacağız" diye konuştu.

"ER MEYDANINA SİYASETİN GİRMESİNİ İSTEMİYORUZ"

Antrenörleri Atınç Korkmaz ile ilgili iddiaların da olduğunu ifade eden Çetin, "Atınç Kormaz ile Ali Gürbüz'de aynı maddeler var. Kurum halinde dopingi teşvik eden kulüp gibi yansıtılmaya çalışıldı. Er meydanına siyasetin girmesini istemiyoruz. Başkan Mecek de siyasi çekişmelerden er meydanından uzak durmasını istedi. Güreş son dönemde yükselen bir değer. Dünyada popüler bir spor haline geldi. Bir veya bir kaç spor kulübüne üstüne gelinmesi, numunelerin farklı olması zihnimizde kuşku oluşturmuştur. Bazı kulüpler ise testten geçirilmemiştir" şeklinde konuştu.

"BAKANIMIZ SUAT KILIÇ'TAN RIZA KAYAALP'E GÖSTERİLEN DESTEĞİN ALİ'YE DE GÖSTERİLMESİNİ İSTİYORUZ"

B numunesinin Köln'den başka bir merkezde açılmasını isteyen Çetin, "Ali Gürbüz yıllarca her boyda birincilik alarak buraya geldi. Her birinciliğinden sonra testini yaptırdı. Bakanımız Suat Kılıç'tan Rıza Kayaalp'e gösterilen desteğin Ali'ye de gösterilmesini istiyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin sporcularının numuneleri nereye gönderildi. Hangi merkezde yapıldı. Bunu federasyona soracağız. Ona göre de gereken açıklamamızı yapacağız" ifadelerini kullandı.

Çetin, Belek Belediye Başkanı Yusuf Mecek hakkındaki haberlerin ise gerçeği yansıtmadığını belirtti. Altın kemerin sadece Ali'nin değil Antalya'nın olduğunu söyleyen Çetin, "Siyasilerden yeteri kadar destek aldık. Bize desteklerinin devam etmesini istiyoruz. Bize komplo yapıldığını düşünmek istemiyoruz" açıklamasında bulundu.

ALİ GÜRBÜZ: "RAPORLARIM TEMİZ ÇIKTI"

Ali Gürbüz ise Kırkpınar Güreşleri'nden önce Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın doping testinin yapılması için kendilerine tebligat geldiğini kaydetti. Belirlenen tarihte numunelerini verdiğini hatırlatan Gürbüz, "O kontrollerde raporlarım temiz çıktı. Kıkrpınar'dan 10 gün sonra yapılan testlerde iki yasaklı maddeye rastlandı. Yıllardır sporun içindeyim. 10 gün sonra test olacağını bildiğim halde neden yasaklı madde kullanayım. İlk testim negatif çıktı. 10 gün sonra ne hikmetse pozitif çıktı. Yargıda hakkımızı savunacağız. Yıllardır doping testi veriyorum. Avrupa ve Dünya Şampiyonası'nda da güreştim. Bu zamana kadar hiçbir şeyim çıkmadı. Kazandığım başarıların dopingle gölgelenmesine üzgünün. Hakkımızı arayacağız" dedi.

"AMAÇLARI BENİ GÜREŞTİRMEMEKTİ"

67 kişilik liste olduğunu, Milli Olimpiyat Komitesi'nin birincilerden, ikincilerden ve üçüncülerden ya da kura ile testler alındığını belirten Gürbüz, "Kişiye özgü alınmaz. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın listesinde 67 kişi var. Bu listeyi kim hazırladı? Bu listeyi hazırlamaya Bakanlığın yetkisi var mı? Bu sorunların cevaplarını istiyorum. 27 kişiden numune alındı. Geri kalanlardan alınmadı. Geri kalan 30-40 kişiden numune alınmadı. Ben o numune alınmayanlarla da güreşmek zorunda kaldım. Amaçları beni Kırkpınar'da güreştirmemekti. İlk alınan numunede alınan sonuçları yetiştirip dopingli olduğumu belgeleseler, güreştirmeyeceklerdi. Dopinge benim ihtiyacım yok. İlk testimden hiçbir şey çıkmadı. 10 gün sonra pozitif çıktı. Temiz çıkmış raporum var. Köln'e güvenemiyorum. B numunemin açılmasını istiyorum" şeklinde konuştu. - ANTALYA

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Muğla'da uçuruma devrilen kamyonetin sürücüsü yaralandı Muğla'da uçuruma devrilen kamyonetin sürücüsü yaralandı Teniste ITF Masterler Turu Dünya Şampiyonası Antalya'da sürüyor Teniste ITF Masterler Turu Dünya Şampiyonası Antalya'da sürüyor AKTOB Başkanı Kavaloğlu ANSİAD'ın konuğu oldu Açıklaması AKTOB Başkanı Kavaloğlu ANSİAD'ın konuğu oldu Açıklaması

Son Dakika Spor Başpehlivan Ali Gürbüz'den Doping İddialarına Cevap - Son Dakika


Advertisement