Kırkpınar Ağası Selim Başpehlivan Olacak Güreşçiye 1 Milyon Lira Ödül Verilecek - Son Dakika
Spor

Kırkpınar Ağası Selim Başpehlivan Olacak Güreşçiye 1 Milyon Lira Ödül Verilecek

Edirne'de düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin ağası Seyfettin Selim, bu yıl gerçekleştirilecek organizasyonda başpehlivan olacak güreşçiye yine 1 milyon lira para ödülü vereceklerini açıkladı. Ödülün 500 bin lirasını Edirne Belediyesi, 500 bin lirasını kendisinin vereceğini söyleyen Selim, yeni birisi çıkarsa yine 1 milyon sözünün geçerli olduğunu belirtti. Selim ayrıca, güreşlerin kalitesinin son yıllarda arttığını ve lig usulü sisteminin Kırkpınar için çok iyi olacağını ifade etti.

12.06.2023 14:09  Güncelleme: 14:13
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

SPOR Kırkpınar Ağası Selim Başpehlivan olacak güreşçiye 1 milyon lira ödül verilecek

Olgay GÜLER EDİRNE, (DHA)- Edirne'de düzenlenen tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin ağası Seyfettin Selim, bu yıl 662'ncisi gerçekleştirilecek organizasyonda başpehlivan olacak güreşçiye yine 1 milyon lira para ödülü vereceklerini açıkladı. Ödülün 500 bin lirasını Edirne Belediyesi, 500 bin lirasını kendisinin vereceğini söyleyen Selim, Edirne Belediye Başkanı ile görüştük ve Kırkpınar ödülünü de yine 1 milyon olarak kararlaştırdık. 500 bin lira ben vereceğim, 500 bin lira belediye başkanı verecek. Bunun ekstrası olarak yeni birisi çıkarsa yine 1 milyon sözüm geçerli dedi.

Yağlı güreşin olimpiyatı olarak adlandırılan, tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin 3 altın kemerli ağası Seyfettin Selim, gazetecilerle yaptığı toplantıda, bu yıl gerçekleştirilecek 662'nci tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne dair açıklamalarda bulundu. Selim, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da başpehlivan olan güreşçiye 500 bin lira Edirne Belediyesi, 500 bin lira kendisi olmak üzere 1 milyon lira ödül vereceklerini açıklarken, yeni bir ismin başpehlivan olması halinde kendisinin de ayrıca 1 milyon lira ödül vereceğini belirtti.

1 MİLYON LİRA ÖDÜL SÖZÜM HALEN GEÇERLİ

Özellikle son yıllarda genç güreşçilerin başarı yakalamasıyla güreşlerin daha kaliteli hale geldiğini, bu yıl da Kırkpınar'da sürprizler beklediğini ifade eden Kırkpınar Ağası Selim, Geçen yıl Kırkpınar'da şampiyon olana 1 milyon sözümü tuttuğumu tüm pehlivanlar biliyor. Daha fazlasını da dağıttım orada ilk dörde. Bugün de Kocaeli'deki güreşleri takip ettim, orada da çok güzel şeyler oldu. Ata sporu güreş güzel yerlere gidiyor. Yeni getirilen lig usulü güreş de güzel oldu. Tabi bu sene Kırkpınar'da yeni bir pehlivan kazanırsa gene bizim sözümüz devam ediyor. Zaten Edirne Belediye Başkanı ile görüştük ve Kırkpınar ödülünü de yine 1 milyon olarak kararlaştırdık. 500 bin lira ben vereceğim, 500 bin lira belediye başkanı verecek. Bunun ekstrası az önce dediğim gibi yeni birisi çıkarsa yine 1 milyon sözüm geçerli. Ben Kırkpınar'dan umutluyum, yeni yüzleri görebiliriz, sürprizler olabilir bu sene dedi.

GÜREŞLER BELLİ BİR SEVİYEYE GELDİ

Yağlı güreşlerin kalitesinin son yıllarda seviye olarak arttığını kaydeden Selim, Kırkpınar ata sporunun sembolü, başkenti. Yağlı güreşin doğduğu yer, büyüdüğü yer Kırkpınar'dır. Diğerleri ayrı Kırkpınar ayrı. Kırkpınar'daki heyecan, Kırkpınar'daki başpehlivan başka olur. Bugün Kocaeli'de veya geçen hafta Antalya'da başpehlivan olana ödül vermiyorlar, Kırkpınar'da olana başpehlivan diyorlar, onun için Kırkpınar ayrıdır, pehlivanlar da Kırkpınar'a ayrı bir heyecanla geliyorlar. Kırkpınar heyecanı başka bir heyecana benzemez. Kırkpınar'da başpehlivan olan Türkiye'nin başpehlivanı oluyor. İnşallah bu yıl da hak eden kazanır. Aşağı yukarı 14 seneden beri ağalık yapıyorum, bence Kırkpınar dahil bütün güreşler belli bir seviye geldi. Yani her yerde millet kıran kırana yiğitçe güreş yapıyor, bu da bizi memnun ediyor diye konuştu.

GÜCÜM YETTİĞİNCE AĞALIĞA DEVAM EDECEĞİM

Ağalığa gücü yettiğince devam etmeyi düşündüğünü belirten Selim, Kırkpınar ağasız kalmaz. Kırkpınar er meydanında ben gücüm yettiği müddetçe devam edeceğim. Bizden iyi birisi çıkabilir, biz o koltuğa yapışmadık. Gelir birisi başarır o işi, der ki 'ben yapmak istiyorum', 1 sene yapar, 2 sene yapar beceremezse ertesi sene yine yaparız. Biliyorsunuz ben daha önce ağalığı 2 sefer bıraktım, 2 sefer de geri aldım. Yani bunu hem madden, hem de manen seven birisi olacak. Ata sporu güreşe gönlünü verecek. İzlemeye gidecek, destek olacak. Biz gittiğimiz bütün güreşlerde maddi olarak destek oluyoruz ifadelerini kullandı.

LİG USULÜ SİSTEM KIRKPINAR İÇİN ÇOK İYİ OLACAK

Yağlı güreşlerde önümüzdeki yıl başlayacak lig usulü sistemin güreşlere büyük katkı yapacağını ifade eden Selim, Lig usulü güreş bence çok büyük katkı yapacak Kırkpınar'a. Bu sene belki Kırkpınar'da 3 bin kişi olacak ama seneye artık her boydan 32 kişi olacak. Bu Kırkpınar için çok iyi olacak. Çantasını alıp Kırkpınar'a gelen güreşmeyecek. Hayatında güreşmemiş adam gelip Kırkpınar'da er meydanını boşuna oyalamayacak. Bu yöre güreşlerinde puan alanlar seneye burada güreşecek. Bu çok önemli. Dolayısıyla hem Edirne için iyi, hem Kırkpınar için iyi hem de pehlivanlar aşırı güreş yapıp yorulmayacak. Bu çok güzel bir karar oldu, Kırkpınar da bunu hak ediyor şeklinde konuştu.

Kırkpınar Ağası Selim Başpehlivan Olacak Güreşçiye 1 Milyon Lira Ödül Verilecek
Kaynak: DHA

Son Dakika Spor Kırkpınar Ağası Selim Başpehlivan Olacak Güreşçiye 1 Milyon Lira Ödül Verilecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Gençlik ve Spor Bakanı Edirne'yi spor noktasında yukarılara taşıyacak
  12:57 Gençlik ve Spor Bakanı Edirne'yi spor noktasında yukarılara taşıyacak

  Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Edirne'yi spor alanında daha da ileriye taşıyacaklarını belirtti. Bakan Bak, kentteki amatör spor kulüplerine destek vermeye devam edeceklerini ve dezavantajlı çocukları spora yönlendirmek için yeni spor alanları inşa ettiklerini söyledi. Ayrıca, Edirnespor'un sorunlarını çözmek için destek verdiklerini ve eski stadyumu yenileyerek şehre bir meydan kazandıracaklarını açıkladı. Bakan Bak, Edirne'yi Balkanlar'ın spor merkezi haline getirmek için büyük çaba harcadıklarını ve tesis eksikliklerini tamamlayarak her türlü desteği sağlayacaklarını ifade etti.

 • Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Sporcularla Bir Araya Geldi
  12:52 Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Sporcularla Bir Araya Geldi

  Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Akdeniz Belediye Spor Kulübü'nün farklı dallarda mücadele eden sporcuları, sporcu gençlerin velileri ve antrenörler ile bir araya geldi.

 • Gaziantep ALG Spor Kulübü Başkanı Ali Gözcü, Kadın ve Spor Sergisi'ne Katıldı
  12:37 Gaziantep ALG Spor Kulübü Başkanı Ali Gözcü, Kadın ve Spor Sergisi'ne Katıldı

  Gaziantep ALG Spor Kulübü Başkanı Ali Gözcü ve futbolcuları, Gazişehir Kadın Taraftarlar Derneği tarafından düzenlenen 'Kadın ve Spor' konulu sergiye katıldı. Sergide, ALG Spor Kulübü'nün kadın futbolunda Gaziantep ve Türkiye'de elde ettiği başarılar takdir topladı. Başkan Ali Gözcü'ye plaket takdim edildi. ALG Spor Kulübü, kadın futboluna ve spora katkı sağlamaya devam edeceğini belirtti.

 • SunExpress, Uluslararası Runtalya Maratonu'nda bağış topladı
  12:31 SunExpress, Uluslararası Runtalya Maratonu'nda bağış topladı

  SunExpress, Türkiye'nin önde gelen sivil toplum kuruluşları yararına bağış toplamak amacıyla Uluslararası Runtalya Maratonu'na katıldı. Şirketin yaklaşık 200 çalışanı maratona katılarak Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) ve Arama Kurtarma Derneği (AKUT) için bağış topladı. Elde edilen gelirler, projelerin desteklenmesi amacıyla kullanılacak.

 • Türkiye Spor Devrimi Yaşıyor
  12:29 Türkiye Spor Devrimi Yaşıyor

  Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye'nin dört bir yanında spor tesisleri yaparak Türkiye spor devrimini yaşadıklarını ve spora verdikleri katkılardan dolayı amatör spor kulüplerine teşekkür ettiğini belirtti. Bakan Bak, Edirne'ye yapılan spor yatırımlarını ve Kırkpınar'ın projesini hayata geçireceklerini söyledi.

 • İşitme engelli 16 yaşındaki Muhammet Taha Baskın'ın hedefi olimpiyatlar
  12:29 İşitme engelli 16 yaşındaki Muhammet Taha Baskın'ın hedefi olimpiyatlar

  Konya'da yaşayan doğuştan işitme engelli 16 yaşındaki Muhammet Taha Baskın, İşitme Engelliler Büyükler Kata Şampiyonası'nda Türkiye ikincisi olarak gümüş madalya kazandı. Muhammet Taha'nın hedefi ise olimpiyatlarda Türkiye'yi temsil ederek altın madalya kazanmak.

 • Beşiktaş-Galatasaray Derbisinin VAR Hakemi Koray Gençerler
  12:22 Beşiktaş-Galatasaray Derbisinin VAR Hakemi Koray Gençerler

  Trendyol Süper Lig'in 28. haftasında bugün oynanacak Beşiktaş-Galatasaray derbisinin Video Yardımcı Hakemi (VAR) Koray Gençerler oldu. Derbide Beşiktaş ile Galatasaray karşı karşıya gelecek ve mücadelede Halil Umut Meler düdük çalacak. Koray Gençerler ise VAR koltuğunda olacak.

 • Bursaspor, Adıyaman FK maçı hazırlıklarına hız kesmeden başladı
  12:22 Bursaspor, Adıyaman FK maçı hazırlıklarına hız kesmeden başladı

  Bucaspor 1928'e dünkü maçta 2-0 mağlup olan Bursaspor, çarşamba günü oynayacağı Adıyaman FK maçı hazırlıklarına ara vermeden başladı. Teknik Direktör Ümit Şengül gözetiminde gerçekleştirilen antrenmanda futbolcular, taktik çalışmalar yaparak hazırlıklarını sürdürdü.

 • Sivasspor, Süper Lig'deki yenilmezlik serisini 6 maça çıkardı
  12:19 Sivasspor, Süper Lig'deki yenilmezlik serisini 6 maça çıkardı

  Sivasspor, Kasımpaşa ile 0-0 berabere kalarak Süper Lig'deki yenilmezlik serisini 6 maça çıkardı. Bu sezon ilk kez 6 maç üst üste kaybetmeyen Sivasspor, 3 galibiyet, 3 beraberlikle 12 puan elde etti.

 • Trabzonspor, Corendon Alanyaspor'u yenmesi halinde 75 hafta sonra ilk kez 4 maç art arda kazanacak
  11:33 Trabzonspor, Corendon Alanyaspor'u yenmesi halinde 75 hafta sonra ilk kez 4 maç art arda kazanacak

  Trabzonspor, Corendon Alanyaspor ile yapacağı maçta galip gelmesi durumunda, 2021-2022 sezonunun ardından ilk kez art arda ligde 4 maçtan galibiyetle ayrılacak. Abdullah Avcı yönetimindeki takım, şampiyonluk sonrası en iyi seriyi elde etmek için mücadele edecek.


Advertisement