Torku Konyaspor'un Kuruluş Tarihi Yanlış Mı? - Son Dakika
Spor

Torku Konyaspor'un Kuruluş Tarihi Yanlış Mı?

Torku Konyaspor\'un Kuruluş Tarihi Yanlış Mı?

Spor Toto Süper Lig ve Ziraat Türkiye Kupası’nda başarılı bir sezon yaşayan Torku Konyaspor’a bir müjdeli haber de İstanbul’dan geldi.

10.03.2016 13:11

Spor Toto Süper Lig ve Ziraat Türkiye Kupası'nda başarılı bir sezon yaşayan Torku Konya spor'a bir müjdeli haber de İstanbul'dan geldi. Araştırmacı yazar Ömer Altay, müze kütüphanesinin envanterindeki yeşil-beyazlı kulübün 3 Temmuz 1923'deki kuruluşunun resmi belgesi olan eski Türkçe ilk nizamnameyi gün ışığına çıkardı.

Altay, "Armada yer alan 1981; 1923 doğumlu Konya İdmanyurdu ile 1965 kökenli Konya'nın birleşme tarihidir. Konya Spor Kulübü, 1923 yazında, İngilizcedeki "sport" ve "club" terimlerinin Türkçe'de tam karşılığı olan "idman" ve "yurt" kelimeleriyle Konya İdmanyurdu adıyla tesis edildi. Torku Konyaspor Kulübü, 3 Temmuz 2016 günü 93. kuruluş yıl dönümünü kutlayabilir" ifadesini kullandı.

TEMEL YAPI TAŞINA ULAŞILDI

2015'te ev sahipliğini yaptığı A Milli Takım'la Fransa 2016 Avrupa Şampiyonası sevincini yaşayan, bu sezon da Torku Konyaspor'un lig ve kupada başarılarıyla Türkiye'nin takdirini kazanan Konya'ya bir sevindirici haber de İstanbul'dan geldi. Araştırmacı yazar Ömer Altay, 40 yılı aşkın sürede oluşturduğu spor müze-kütüphanesinin envanterinde yer alan Torku Konyaspor'un ilk resmi belgesini gün ışığına çıkardı. Yeşil-beyazlı kulübün eski Türkçe baskı ilk nizamnamesinin aslı ile köklü bir çınar olan Torku Konyaspor'un 1923'deki temel yapı taşına ulaşılmış oldu.

"1981 ASLA KURULUŞ TARİHİ DEĞİL"

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ömer Altay, halen Konyaspor'un armasında yer alan 1981'in kuruluş değil, çift başlı kartalın birleşme tarihi olduğuna işaret ederek, "Lokomotifliğini milli Nalçacı-Nalçacılılar'ın yaptığı vefakar taraftarlarımız, Sayın Başkanımız Ahmet Şan ve değerli yönetim kurulu ekibimizle birlikte, uzun bir süredir Torku Konyaspor'umuzu gerçek kaidesine oturtmak için çaba sarfediyoruz. Konyaspor ahalisi olarak, köklü kulübümüzün temel taşını bulma telaşına düştük. 12 Eylül ortamında, armamıza yapışan bir tarih var. 1981; 1923 doğumlu Konya İdmanyurdu ile 1965 kökenli Konya'nın birleşme tarihidir. 1981 asla kuruluşumuz değil, çift başlı kartal misali profesyonel liglerde kanat çırpan yeşil-beyaz ve siyah-beyazlı iki ayrı Konyaspor'un birleşme tarihidir. İki kulübümüz tek vücut olurken, müthiş bir hata yapıldı. Tarihimiz kökünden budandı. O gün yapılması gereken kıdemli Konyaspor'un kök hücresi olan Konya İdmanyurdu'nun tesis tarihi olan 1923 temel taşına sahip çıkmaktı. 1923 gerçeği ıskalandığı için bugün 1981 kuruluş tarihine içimizi acıtan tebessümle bakıp duruyoruz" ifadelerini kullandı.

"KURULUŞ TARİHİ 3 TEMMUZ 1923'TÜR"

Yaklaşık 40 yıldır, gerek Konya'da gerekse İstanbul'da Konya Spor Tarihi'ni araştıran Altay, Torku Konyaspor'un, kökü Cumhuriyetimizi de aşan tarihi bir kulüp olduğuna vurgu yaptı. Konyaspor Tarihi'nin, rivayetlerle değil, belgelerle ifade edilmesi gerektiğini de belirten Ömer Altay, "Memleketimizin Kurtuluş Savaşı'ndan muzafferiyetle çıktığı dönemde, Konya basınına mensup, yazarı, klişecisi, matbaacısının Kayalıpark mevkiinde, zaman zaman da Aleaddin Tepesi'nde bir araya gelip top koşturması var… 1922'de, şehrimizde futbol hareketini başlatanlar, kendilerine Sanatkaran diyen bu matbuat kesimi oldu. Bu da kulüp değil, bir futbol toplaşmasıydı. Ülkemizin İstiklal Savaşı'ndan yüz akıyla çıkmasının ardından, şehrimizde mualliminden gazetecisine, bankacısından, demiryolcusuna münevver kesim, İstanbul ve Ankara'daki spor ve kulüpleşme hareketlerinden haberdar oluyor ve şehrimizin de bir spor kulübüne sahip olması için harekete geçiyordu. Henüz Cumhuriyet'in bile ilan edilmediği o günler Anadolu'sunda spora idman, sporcuya idmancı denirdi. Kulüp kavramı pek bilinmez, kulübü tanımlamak için de ocak ya da yurt tabiri kullanılırdı. 1923'ün ilk yazında, Konya Spor Kulübü, İngilizcedeki "sport" ve "club" terimlerinin Türkçe'de tam karşılığı olan "idman" ve "yurt" kelimeleriyle Konya İdmanyurdu adıyla tesis edildi. Konya'nın tüm dinamikleri bir araya gelerek, 3 Temmuz 1923 günü Konyaspor'u, Konya İdmanyurdu adıyla kurdular. Aklığın, paklığın simgesi beyazın yanına, Mevlana Türbesi'nin kubbei hadrasından yeşili ekleyerek, şimdiki yeşil-beyaz renklerimizde karar kıldılar. Konyaspor'umuzun kuruluş tarihi, günü gününe 3 Temmuz 1923'tür" dedi.

"BELGELERE KONYA'DA ULAŞAMADIK"

Ülkemizde eski belgelere sahip çıkma konusunda büyük sıkıntı yaşandığına da dikkat çeken Altay, "Kulübümüze ve kuruluşa ilişkin eski belgelere maalesef Konya'da ulaşamadık. Konyaspor'un resmi belge ve eski Türkçe ilk tüzüğümüze, uzun yıllar araştırmalarımız ve iz sürmemizin ardından ancak İstanbul'da elde edebildik. Konyaspor'un ilk resmi nizamnamesinin, eski Türkçe alfabe ile basılı aslı, şu an kütüphanemizde mevcut ve korumamız altında. 1923 kuruluş tarihimizi, bu resmi belge ile şimdi kanıtlamamız ve sonuç almamız mümkün. Halihazırda, 1968 yılından bu yana oluşturduğumuz müze ve kütüphanenin demirbaş kayıtlarında mevcut ve İstanbul'da muhafaza etmekteyiz. Yakında Konya'daki yeni yerinde Konyaspor'un ilk resmi Nizamnamesi'ni de sergileyeceğiz" açıklamasını yaptı.

"KONYASPOR'UN TEMELİ 3 TEMMUZ 1923 GÜNÜ ATILDI

Altay, araştırmasının devamında, "1922 konusunun aslı ise şöyle. 1922'de Kayalıpark mevkiinde toplaşıp futbol oynayan bu matbuat ekibimiz, ertesi yıl Konya İdmanyurdu'na eşlik etmek için Gençlerbirliği adıyla yeni bir oluşum başlattılar. İstanbul'daki Beşiktaş'tan esinlenerek de siyah-beyazlı renkleri benimsediler. Konya'da tesis edilen ilk kulüp, Konyaspor'u, Türkçe'nin özüyle ifade eden bugünkü Torku Konyaspor'un kök hücresi 1923 doğumlu Konya İdmanyurdu'dur. İki şeyin altını özellikle çizmek isterim. 1922'deki futbol hareketini başlatanlar Gençlerbirliği değil, Konya basını, yani matbuat ekibi idi. Bu matbuat ekibi, şimdiki Konya TSYD'nin tam karşılığıdır. Şehirdeki ilk resmi tescilli, belgeli kulüp ise, Konyaspor'un ilk harcı ve doğuşu olan yeşil-beyazlı kulüptür. Zaten, Konya basınının eski nüshalarında, Konya Sporu'nun nabzını tutan eski spor yazarı ve yorumcular, şehrimizin ilk kulübünün Konya İdmanyurdu olduğunun altını çiziyor ve Gençlerbirliği'nin de 1922'de kurulmadığını açık açık belirtiyorlar. Bir başka deyişle, Gençlerbirliği'ne dayandırılan 1922 bir muammadır, matbuat ya da Sanatkaran denilen ekibin top oynadığı yıldır. Konyaspor'umuz, Gençlerbirliği rivayetlerine dayandırılarak, Beşiktaş taklidi bir takımı olamaz asla" ifadelerini kullandı.

KADİM YEŞİL-BEYAZLILAR'IN TARİHİ BAŞARILARI

Kulübün, Konya İdmanyurdu adıyla anıldığı yıllarda pek çok başarıya imza attığını vurgulayan Altay, "1932'deki, Türkiye Şampiyonası'nda İstanbul futboluna ilk başkaldıran, finali ve şampiyonluk şansını kaçıran yeşil-beyazlı Konyaspor ecdad kramponlarımızdı. Türkiye'de bilardo şubesine sahip olan ilk kulüp de Konya'dır. Yine, Ankara'nın Çankaya ekibine karşı parlak başarılar elde edip, Ata'mızın iltifatlarına mazhar olan ilk Anadolu takımı da, bu kadim Konyaspor'du. Dahası, Atatürk'ün saha tahsis edip, yatırım yaptığı ilk ve tek kulüp de yeşil-beyazlı kulübümüzdür. Yıllarca Torku Konyaspor'un kulüp binası olarak kullanılan Zafer'deki bina, kadim yöneticilerimizin Konyaspor'a kazandırdığı bir yadigardır. Tüm bunlar, mazide 1923 doğumlu Konyaspor'un şehrimiz sporuna kattığı emsalsiz değerlerdir" diye konuştu. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Spor Torku Konyaspor'un Kuruluş Tarihi Yanlış Mı? - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement