NASA Astronotu: Daha Fazla İnsan Uzay Deneyimi Yaşamalı - Son Dakika
Teknoloji

NASA Astronotu: Daha Fazla İnsan Uzay Deneyimi Yaşamalı

NASA Astronotu: Daha Fazla İnsan Uzay Deneyimi Yaşamalı

Eski ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) astronotu Anna Lee Fisher, daha fazla insanın uzay deneyimi yaşayıp Dünya'ya uzaydan bakması gerektiğini belirterek, bu sayede insanların kendini bir ülkeden ziyade daha çok Dünya'ya ait hissedeceğini söyledi. NASA astronotu Fisher ve Kanadalı astronot Julie Payette, Uzay Kaşifleri Derneği (ASE) tarafından Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezinin (GUHEM) ev sahipliğinde Uludağ'daki Bursa Business School'da düzenlenen 'Planetary Congress' (Gezegen Kongresi) kapsamında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

29.09.2023 11:34
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Eski ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) astronotu Anna Lee Fisher, daha fazla insanın uzay deneyimi yaşayıp Dünya'ya uzaydan bakması gerektiğini belirterek, bu sayede insanların kendini bir ülkeden ziyade daha çok Dünya'ya ait hissedeceğini söyledi.

NASA astronotu Fisher ve Kanadalı astronot Julie Payette, Uzay Kaşifleri Derneği (ASE) tarafından Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezinin (GUHEM) ev sahipliğinde Uludağ'daki Bursa Business School'da düzenlenen "Planetary Congress" (Gezegen Kongresi) kapsamında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Fisher, Türkiye'yi üçüncü kez ziyaret ettiğini, ülkeyi ve yemeklerini çok sevdiğini dile getirerek, Türkiye'nin uzay çalışmaları konusunda ilerleyerek yakında kendi astronotlarını uzaya gönderecek olmasının harika olduğunu ifade etti.

"Uzaydaki ilk anne" olmasıyla bilinen Fisher, "Kızım her zaman bunu ona borçlu olduğumu söyler. Ama bu şekilde planlanmamıştı ve sadece tesadüftü. 8,5 aylık hamileydim ve patronum beni arayıp bir misyonda görevlendirileceğimi söyledi. Çok şaşırmıştım, çok zorlu bir yıldı. Cuma günü kızımı kucağıma alıp pazartesi ofisteki rutin toplantıya katıldım. Çünkü bebeğim olmasına rağmen insanların benim sorumluluklarımdan kaçınmayacağımı bilmelerini istedim. Hiç kolay değildi ve çok zorluydu. Aynı anda iki şey yapıyordum, annelik ve uzaya gitmek için hazırlanmak." şeklinde tecrübelerini aktardı.

Fisher, kızının da medya sektöründe yoğun şekilde çalıştığına ve zorlu bir kariyeri olduğuna dikkati çekerek, "Kızımın da çocukları var ve her zaman bana 'hiçbir zaman talepkar bir kariyer sahibiyken anne olmaktan şüphe etmedim çünkü karşımda senin gibi bir örnek vardı' dedi. Bunu söylemesi benim için çok anlamlı. Genç kadınların bu konuda çok endişelendiğini duyuyorum. Bu konular üzerine konuşma şansını değerlendirin ve bunu yapabileceğinize güvenin." ifadelerini kullandı.

Dünya'ya iniş yaptıklarında eşine ilk cümlesinin "Buna değdi." olduğunu aktaran Fisher, mesleğin risklerine rağmen uzayı tecrübe etmenin insanı dönüştürdüğünü anlattı.

Uzaydan gezegenimize bakmanın güzel deneyim olduğunu vurgulayan Fisher, şimdi SpaceX, Blue Origin ve Virgin Galactic gibi farklı kuruluşlar aracılığıyla uzaya gidilebileceğini kaydetti.

Fisher, daha fazla insanın bu tecrübeye sahip olmasını istediğini belirterek, "Çünkü olağanüstü. Size şu veya bu ülkede olmaktan daha çok Dünya adlı gezegenden olduğunuzu hissettirecek bir deneyim olduğunu düşünüyorum. Uzay, insanları bir araya getiren tek şey." değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye uzay yolculuğu yapan bir ulus haline geliyor"

Kanadalı astronot Payette, Türkiye'yi ilk kez ziyaret ettiğini ve geldiği için de mutlu olduğunu söyledi.

Payette, "Ancak Türkiye'yi birçok kez uzaydan gördüm. Güzel gezegenimizdeki güzel bir ülke. Türkiye, Türk astronotları ve uyduları uzaya göndererek çok harika bir maceraya başlıyor. Uzay yolculuğu yapan bir ulus haline geliyor." diye konuştu.

Uzaya gidenler arasında kendini ayrıcalıklı hissettiğini anlatan Payette, ilk görevinde henüz Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (UUİ) inşa aşamasında ancak ikincisinde ise istasyonunun tamamlanmaya yakın olduğunu bildirdi.

UUİ'nin yapılması hakkında da fikrini dile getiren Payette, "Uzayda dünyanın her yerinden insanlarla çalışacağımız Uluslararası Uzay İstasyonu'nu inşa etmek için çalışmak bir ayrıcalık. Bu işi yaptığım için çok mutluyum ve diğer insanların da bunu yapabilmesini diliyorum." dedi.

İlk misyonunda uzay mekiği Discovery ile UUİ'ye gittiklerini kaydeden Payette, o dönemde sadece UUİ'de iki modül olduğunu ve kimsenin orada bulunmadığını bildirdi.

Dünya'nın insanlığa ait olduğunu ifade eden Payette,"Hangi dili konuştuğun ya da hangi ülkeden olduğun önemli değil. Ortak bir gezegeni paylaşıyorlar ve bizim işimiz de onu korumak." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Son Dakika Teknoloji NASA Astronotu: Daha Fazla İnsan Uzay Deneyimi Yaşamalı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Microsoft, Londra'da Yeni Yapay Zeka Merkezi Açacak
  19:10 Microsoft, Londra'da Yeni Yapay Zeka Merkezi Açacak

  Microsoft, uzun araştırmalar sonucunda yeni yapay zeka merkezini Londra'da açma kararı aldı. Merkeze Deepmind şirketinin kurucusu Mustafa Süleyman liderlik edecek. Merkezin dünya standartlarında teknolojiler ortaya koyacağı ve istihdam sağlayacağı belirtiliyor. İngiltere'deki yapay zeka çalışmalarına olan ilginin artması bekleniyor.

 • Samsung Galaxy S20 FE ve Galaxy S23 FE, Nisan ayında güvenlik güncellemesi alacak
  19:09 Samsung Galaxy S20 FE ve Galaxy S23 FE, Nisan ayında güvenlik güncellemesi alacak

  Samsung, Nisan ayında Galaxy S20 FE ve Galaxy S23 FE modellerine güvenlik güncellemesi yayınlamaya başladı. Güncelleme, Avrupa'da başlayarak dünya geneline dağıtılıyor. Kullanıcılar, ayarlarını kontrol ederek güncellemeyi indirebilirler.

 • iQOO Neo 9s Pro: Mobil Sektörde Taşları Yerinden Oynatacak
  19:09 iQOO Neo 9s Pro: Mobil Sektörde Taşları Yerinden Oynatacak

  Gelen son bilgilere göre, uygun fiyatlı olması beklenen iQOO Neo 9s Pro yakın zamanda bizlerle olacak. Son nesil amiral gemisi telefonlarla yarışacağı söylenen ürünün, mobil sektörde taşları yerinden oynatması bekleniyor. 24 Nisan tarihinde kapsamlı bir etkinlik düzenleyecek olan iQOO firmasının, bu telefonunu da etkinlikte resmi olarak tanıtacağı öngörülüyor. Oldukça güçlü bir işlemci ve kamerayla piyasaya çıkması beklenen ürün, kullanıcılar tarafından da oldukça merak ediliyor. İşte konu hakkındaki en önemli detaylar… iQOO Neo 9s Pro yakında karşımıza çıkacak. Yeni Snapdragon 8 Gen 3 SoC işlemcisine sahip olacağı konuşulan telefonun, son derece yüksek bir kullanım deneyimi sunacağı söylenmekte. Cihaz bu işlemci sayesinde oyun performansı olarak da iddialı geliyor. 6.78 inç büyüklüğünde ve 1260 x 2800 çözünürlüğünde AMOLED bir ekrana sahip olması beklenen ürün, 120W'ye varan bir hızlı şarj desteği de sunacak. iQOO Neo 9s Pro'nun 50 MP değerindeki ana kamerasıyla birçok farklı çekim modunda başarılı olacağı belirtilirken, ön kamera ise 16 MP olarak karşımıza çıkacak. Tüm bu üst düzey özelliklere rağmen, cihazın 400 dolar civarı bir fiyat etiketiyle satışa çıkması bekleniyor. Günün sonunda, bu gelişmenin kullanıcıların yararına olmasını umuyoruz.

 • Apple, iPhone klavyesindeki emoji hatasını kabul etti
  19:09 Apple, iPhone klavyesindeki emoji hatasını kabul etti

  Apple, iPhone klavyesinde "Kudüs" yazınca Filistin bayrağı emojisi önerilmesi nedeniyle tepki çekti. Şirket, bunun bir hata olduğunu kabul ederek sıradaki güncellemeyle düzelteceğini açıkladı. Bu olay, son dönemde dünya gündemindeki İsrail-Filistin savaşıyla ilgili tartışmaları daha da alevlendirdi.

 • Mart 2024'te En Çok İndirilen PlayStation Oyunları Açıklandı
  19:09 Mart 2024'te En Çok İndirilen PlayStation Oyunları Açıklandı

  Sony'nin en çok indirilen PlayStation oyunları listesi güncellendi. Helldivers 2, Mart ayında en çok indirilen oyun oldu. Oyunun satış rakamları her geçen gün artıyor ve şimdiye kadar 8 milyon kopya satıldı. Listede PS4, PS5 ve PS VR2 oyunları da yer alıyor.

 • IBAN ile ödeme alan işletmelere büyük ceza yolda
  17:10 IBAN ile ödeme alan işletmelere büyük ceza yolda

  Maliye Bakanlığı, IBAN ile ödeme alan işletmeleri araştıracak ve vergi kaçakçılığına karşı önlemler alacak. Bu iş yerlerine ceza uygulanacak ve vergi kaçıran kişiler tespit edilecek.

 • Elon Musk'ın şirketi xAI, Grok-1.5 modelini duyurdu
  17:10 Elon Musk'ın şirketi xAI, Grok-1.5 modelini duyurdu

  Elon Musk tarafından kurulan xAI şirketi, Grok adlı sohbet botu için Grok-1.5 modelini duyurdu. GPT-4'ten daha performanslı olduğu söylenen bu model, görsel işleme yetenekleriyle dikkat çekiyor. Grok-1.5, yapılan testlerde başarılı sonuçlar elde etti ve yakın zamanda kullanıcılarla test edilecek.

 • ŞOK, iPhone 13 ve Samsung Galaxy S23 Satışına Başladı
  17:09 ŞOK, iPhone 13 ve Samsung Galaxy S23 Satışına Başladı

  Türkiye'nin önde gelen zincir marketlerinden ŞOK, iPhone 13 ve Samsung Galaxy S23 gibi dikkat çekici akıllı telefonları satışa sunmaya başladı. ŞOK'un 16 Nisan'a kadar devam edecek kampanyasında, iPhone 13 128 GB 37.999 TL, Samsung Galaxy S23 8 GB RAM + 256 GB ise 30.699 TL fiyatla satılıyor.

 • OnePlus Pad 2 Tanıtım Tarihi ve Özellikleri Belli Oldu
  17:09 OnePlus Pad 2 Tanıtım Tarihi ve Özellikleri Belli Oldu

  OnePlus, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü Pad modelinin devamı niteliğindeki OnePlus Pad 2'yi yakında tanıtacak. Tablet, 2024'ün ikinci yarısında kullanıcıların beğenisine sunulacak. Henüz net detaylar açıklanmasa da cihazda Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisi kullanılacak ve birçok özellik sunacak.

 • Xiaomi'nin yeni nesil kablosuz kulaklığı Open Earphones büyük beğeni topluyor
  17:09 Xiaomi'nin yeni nesil kablosuz kulaklığı Open Earphones büyük beğeni topluyor

  Son dönemin en çok konuşulan markalarından Xiaomi, Open Earphones isimli yeni nesil kablosuz kulaklığıyla gündem oldu. Konforlu tasarımıyla büyük beğeni toplayan ürünün, şimdiden iyi bir satış başarısı yakalaması bekleniyor. Tamamen açık bir dizayna sahip olan kulaklık, hem kaliteli bir ses performansı sunuyor hem de kulak sağlığınızı korumuş oluyor. Ürünün açık tasarımından dolayı dışarıya ses verme ihtimaline karşı, 10mm'lik özel bir sızıntı önleme teknolojisine sahip olduğu belirtildi. Xiaomi Open Earphones tek şarjla 7.5 saate kadar kullanım süresi sağlarken, kutu dahil edildiğinde bu süre tam 38.5 saate çıkıyor. 103 dolarlık fiyat etiketiyle resmi olarak piyasaya sürülecek olan ürünün, Türkiye pazarında satışa çıkması merakla bekleniyor.

 • Meta AI, Instagram'da yapay zeka sohbet özelliğini kullanıma açtı
  15:10 Meta AI, Instagram'da yapay zeka sohbet özelliğini kullanıma açtı

  Meta, yapay zeka devriminin biraz gerisinde kalsa da kendi yapay zeka ile sohbet botunu geliştiriyor. Meta kısa süre önce WhatsApp ile karşımıza çıkan Meta AI botunu şimdi de Instagram'da kullanıma açtı. Ancak şu an için bu Instagram yapay zeka botu henüz deneme aşamasında. Meta AI yapay zeka ile sohbet özelliği Instagram için geliyor. Yapay zeka için büyük yatırımlar yapan Meta, sonunda bu yatırımların meyvesini almaya başladı. Buna göre önce WhatsApp için gelen Meta AI sohbet botu artık Instagram'da karşımızda. Şu an için beta kullanıcılarına açılan özellik, yakında tüm Instagram kullanıcıları için açık hale gelecek.

 • Samsung, Galaxy AI'ı 2021 ve 2022 amiral gemilerine getiriyor
  15:10 Samsung, Galaxy AI'ı 2021 ve 2022 amiral gemilerine getiriyor

  Samsung, Galaxy AI özelliklerini 2021 ve 2022 yıllarında tanıttığı amiral gemisi modellerine sınırlı bir şekilde sunacağını duyurdu. Bu özellikler arasında mesaj ve belge çevirme, telefon görüşmelerini çevirme, düzenlenmiş fotoğrafları doldurma gibi yapay zeka destekli özellikler bulunuyor.


Advertisement