Gümüşhane'deki Limni Gölü Tabiat Parkı, Turistlerin Tercihi - Son Dakika
Turizm

Gümüşhane'deki Limni Gölü Tabiat Parkı, Turistlerin Tercihi

Gümüşhane\'deki Limni Gölü Tabiat Parkı, Turistlerin Tercihi

Gümüşhane'nin Torul ilçesindeki Limni Gölü Tabiat Parkı, bitki örtüsü ve doğasıyla yerli ve yabancı turistler tarafından tercih ediliyor. Park, Gümüşhane'nin turizmine büyük katkı sağlıyor ve yaklaşık 150 bin ziyaretçiyi ağırladı.

27.08.2023 12:04
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Gümüşhane'nin Torul ilçesindeki alternatif turizm merkezlerinden Limni Gölü Tabiat Parkı, bitki örtüsü ve bozulmamış doğasıyla yerli ve yabancı turistler tarafından tercih ediliyor.

Adını aldığı krater gölü, çevresindeki sarıçam, ladin ve köknar ormanlarıyla ziyaretçilerden ilgi gören tabiat parkı, Gümüşhane kent merkezine 45 kilometre uzaklıkta Zigana Dağı eteklerinde yer alıyor.

Kış aylarında uzun süre karla kaplı olan tabiat parkı, bu sene ziyarete açıldığı 21 Nisan'dan beri yaklaşık 150 bin ziyaretçiyi misafir etti.

Doğaseverlar, ağaçların gölgesi sayesinde gölün etrafında keyifli vakit geçiriyor.

Torul Kaymakamı Orhan Ayaz, AA muhabirine, tabiat parkının Gümüşhane'nin turizmi açısından çok önemli bir merkez olduğunu, misafirlerin keyifli zaman geçirdiğini söyledi.

Tabiat parkının Ramazan Bayramı'nda misafirlerini ağırlamaya başladığını belirten Ayaz, "Bu sezon yaklaşık 150 bin kişi civarında yerli ve yabancı turistimizi Limni Gölü'nde misafir ettik. Buradaki bungalov evlerde yaz döneminde gerçekten yer bulmak imkansız. Bütün vatandaşlarımızın ve yabancı turistin ilgisi çok büyük. Burası Gümüşhane'nin turizmine çok katkı sağlayan bir bölgemiz. Vatandaşlarımıza muhakkak görmelerini tavsiye ediyoruz." dedi.

Ayaz, yüksek rakımdaki tabiat parkında havanın hep soğuk olduğunun altını çizerek, özellikle sıcaklardan rahatsız olanları, doğal güzelliği görmeye davet etti.

Ziyaretçilerin çoğunluğunu yabancı turistler oluşturuyor

Limni Gölü Tabiat Parkı'ndaki tesisin işletmecisi Murat Eroğlu, 23 kır evi, 150 kişilik restoran, mescit, kamelya, çardak ve seyir kulesi gibi imkanlarla doğayı bozmadan ziyaretçilere hizmet sunduklarını ifade etti.

Misafirlerin, parkta ateş yakmadan istedikleri gibi piknik yapabildiklerini anlatan Eroğlu, sezonun yoğun geçtiğini vurguladı.

Eroğlu, özellikle Körfez ülkelerinden gelen turistlerin Limni Gölü'ne yoğun ilgi gösterdiğine işaret ederek, " Suudi Arabistan, Dubai, Katar, Bahreyn, Umman'dan ziyaretçilerimiz sıklıkla geliyor. Onun dışında bu sene Filistin'den, İngiltere'den, Ukrayna'dan ve Yunanistan'dan da ziyaretçilerimiz var. Bölgede yabancı turist sayısı her geçen gün artıyor." diye konuştu.

Çorum'dan ailesiyle bölgeyi ziyaret eden Anıl Şen ise uzun süredir Limni Gölü'ne gelmeyi planladığını söyledi.

Şen, karşılaştığı manzaradan etkilendiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Havasıyla, doğasıyla huzurlu ortamıyla çok memnun kaldık. Çocuklar için de yetişkinler için de gerçekten dinlenilebilecek aktiviteleri olan huzurlu bir ortam. Doğayı seven herkese burayı gelip görmelerini tavsiye ederim."

Kaynak: AA

Son Dakika Turizm Gümüşhane'deki Limni Gölü Tabiat Parkı, Turistlerin Tercihi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Gölcük Yaylası Ramazan Bayramı Sonrası Kalabalıklaştı
  00:16 Gölcük Yaylası Ramazan Bayramı Sonrası Kalabalıklaştı

  Kütahya'nın Simav ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Gölcük Yaylası'ndaki mesire alanı, Ramazan Bayramı sonrası piknik yapmak isteyen vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Krater gölü, karaçam ağaçları, yürüyüş ve bisiklet yolu, taş konak evleri ve sosyal tesisleriyle ünlü olan Gölcük Yaylası, hafta sonu turist akınına uğradı. Araç kuyrukları oluşurken, yer bulmakta zorlanan vatandaşlar yoğun kalabalık nedeniyle sıkıntı yaşadı.

 • Göbeklitepe, Ramazan Bayramı tatilinde 55 bin 573 kişi tarafından ziyaret edildi
  22:19 Göbeklitepe, Ramazan Bayramı tatilinde 55 bin 573 kişi tarafından ziyaret edildi

  Şanlıurfa'da bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe, Ramazan Bayramı tatilinde 55 bin 573 kişi tarafından ziyaret edildi. Bayramın birinci günü 11 bin 454, üçüncü gün ise 13 bin 857 ziyaretçiyle günlük ziyaretçi rekoru kırıldı. Vali Hasan Şıldak, Göbeklitepe'yi ziyaret ederek yapılan hizmetlerle ilgili incelemelerde bulundu ve turizmdeki ilginin memnuniyet verici olduğunu belirtti. Şanlıurfa'nın turizm potansiyelinin yüksek olduğunu vurgulayan Şıldak, bayram tatili sonunda Göbeklitepe'de 60 binin üzerinde ziyaretçi hedeflediklerini söyledi.

 • Antalya'daki kaza sonrası İzmir'deki teleferiğe ilgi büyük oranda azaldı
  19:56 Antalya'daki kaza sonrası İzmir'deki teleferiğe ilgi büyük oranda azaldı

  Antalya'da meydana gelen teleferik kazası, İzmir Balçova'daki teleferik tesislerine olan ilgiyi büyük ölçüde azalttı. Kazanın ardından ziyaretçi sayısında düşüş yaşanırken, bazı vatandaşlar korkuyla teleferiğe binmekten çekindiğini belirtirken, bazıları ise güvenli olduğunu düşünerek bindi.

 • Safranbolu Tarihi Kentinde Bayram Yoğunluğu
  19:23 Safranbolu Tarihi Kentinde Bayram Yoğunluğu

  Safranbolu, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle Ramazan Bayramı süresince büyük ilgi gördü. Tarihi Çarşı bölgesi tarihindeki en yoğun bayram tatili sürecini yaşadı. Safranbolu Belediyesi, şehrin tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmak ve sürdürülebilir bir turizm anlayışıyla hareket etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

 • Bayramda binlerce ziyaretçi Bilecik'in tarihi yerlerine akın etti
  19:21 Bayramda binlerce ziyaretçi Bilecik'in tarihi yerlerine akın etti

  Bilecik ve ilçeleri bayram boyunca yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğradı. Binlerce ziyaretçi tarihi ve doğal güzellikleri keşfetti. Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürü, şehrin turizm potansiyelini vurguladı.

 • Antalya'da teleferik kazası İzmir Balçova'da ziyaretçi sayısını azalttı
  19:00 Antalya'da teleferik kazası İzmir Balçova'da ziyaretçi sayısını azalttı

  Antalya'da meydana gelen teleferik kazası, İzmir Balçova'da bulunan teleferik tesislerine olan ilgiyi büyük ölçüde azalttı. Kazanın ardından teleferiğe binmek isteyen bazı ziyaretçiler korku yaşarken, bazıları ise güvenli olduğunu düşünerek bindi.

 • Amasra 8 günde nüfusunun 100 katı turist ağırladı
  18:49 Amasra 8 günde nüfusunun 100 katı turist ağırladı

  Çeşm-i Cihan kent Amasra 8 günde 650 bin turist ağırladı. Muhteşem doğası denizi, tarihi ve kültürü ile dikkat çeken Amasra, 8 günde nüfusunun 100 katı turist ağırladı. Bayram tatili ve sıcak havaların etkisiyle binlerce insan Amasra'yı ziyaret etti. Otel ve pansiyonlar dolup taşarken, yollarda uzun araç kuyrukları oluştu. İlçe vatandaşları ve esnaf yoğunluktan memnun olduklarını belirtti.

 • Muğla'da Bayram Tatilinde Uzun Araç Kuyrukları Oluştu
  18:35 Muğla'da Bayram Tatilinde Uzun Araç Kuyrukları Oluştu

  Ramazan Bayramı tatilini Muğla'nın turistik ilçelerinde geçiren tatilciler, dönüş yolunda uzun araç kuyruklarına neden oldu. Muğla-Denizli, Muğla-Antalya ve Muğla-İzmir yol ayrımındaki Menteşe ilçesinde uzun kuyruklar oluştu. Polis ve jandarma ekipleri, kavşaklarda trafik akışını sağlamak için önlemler aldı ve sürücülere yönlendirmeler yaptı.

 • Tatilcilerin araç kuyruğunun ucu, sonu yok
  17:34 Tatilcilerin araç kuyruğunun ucu, sonu yok

  Muğla'nın Marmaris, Datça ve Fethiye ilçelerine gelen tatilcilerin dönüşünde karayolunda uzun kuyruklar oluştu. Ankara, İzmir, İstanbul ve Bursa gibi büyük kentlerden gelen tatilcilerin dönüşünde Ula ilçesinden başlayan ve Yatağan ilçesinde sona eren araç kuyruğu yaklaşık 30 kilometre uzunluğa ulaştı. Muğla Emniyet Müdürlüğü ekipleri trafik akışını sağlamak için önlemler aldı.

 • Edirne'de Bayram Tatili Hareketliliği Devam Ediyor
  16:46 Edirne'de Bayram Tatili Hareketliliği Devam Ediyor

  Edirne, tarihi ve kültürel yapılarıyla ilgi çeken bir şehir olup, bayram tatili süresince ziyaretçi yoğunluğu yaşanmaktadır. Selimiye Camisi ve diğer turistik yerler ziyaretçiler tarafından ilgi görmekte, bu da şehir içi trafiğinde sıkışmalara neden olmaktadır. Ayrıca, Edirne'nin yöresel lezzeti olan tava ciğeri de büyük ilgi görmektedir. Edirne Yediyol Ağzı Esnafları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Necat Yavuz, esnafın bereketli bir bayram tatili geçirdiğini belirtmiştir. Ziyaretçiler ise Edirne'nin tarihi yapılarını ve lezzetlerini beğendiklerini ifade etmişlerdir.

 • Sümela Manastırı, Ramazan Bayramı'nda 10 bin 564 kişi tarafından ziyaret edildi
  16:45 Sümela Manastırı, Ramazan Bayramı'nda 10 bin 564 kişi tarafından ziyaret edildi

  Türkiye'nin inanç turizmi merkezlerinden olan Sümela Manastırı, Ramazan Bayramı süresince 10 bin 564 kişi tarafından ziyaret edildi. Trabzon'un Maçka ilçesinde bulunan manastır, kültür ve doğa tutkunlarının uğrak noktası oldu. Ziyaretçiler arasında yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra çocuklarıyla birlikte gelen aileler de vardı. Sümela Manastırı'nın tarihi dokusu ve güzelliği, ziyaretçiler tarafından büyük beğeni topladı.

 • Tekirdağ'da Ramazan Bayramı tatilinde Rakoczi Müzesi yoğun ilgi gördü
  15:59 Tekirdağ'da Ramazan Bayramı tatilinde Rakoczi Müzesi yoğun ilgi gördü

  Ramazan Bayramı tatilinde Tekirdağ'a gelen yerli ve yabancı turistler, Rakoczi Müzesi'ni doldurdu. İstanbul ve çevre illerden ve yurt dışından gelen ziyaretçiler, kent merkezindeki müzeleri gezdi. Tatilciler, Osmanlı'ya sığınan Macar Prensi 2. Frenc Rakoczi'nin yaşadığı evden dönüştürülen Rakoczi Müzesi'ni gezerek Müze Müdürü Ali Kabul'den bilgi aldı. Müze ziyaretlerinin bilgilendirici olduğunu belirten turistler, Tekirdağ'daki müze ve tarihi camileri herkesin görmesi gerektiğini ifade etti.


Advertisement