10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü - Son Dakika

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

09.01.2012 18:04
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

Basın İlan Kurumu Afyonkarahisar Şubesi Müdürü Burak Orhan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Basın İlan Kurumu Afyonkarahisar Şubesi Müdürü Burak Orhan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Basın İlan Kurumu Afyonkarahisar Şubesi Müdürü Burak Orhan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kentte görev yapan gazetecilerle bir araya geldi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nün temelinde 212 olarak bilinen basın sigortası ile basın mensuplarının haklarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemelerin olduğunu aktaran Orhan, "Sarı basın kartı da bu düzenlemelerden bir tanesiydi. Sarı basın kartı, devletin basın mensubunu 'gazeteci' olarak tanıması anlamına geliyor. Bunun dışında sarı basın kartı sahibiyseniz, örneğin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) 'gazeteci' sıfatı ile girebilirsiniz" diye konuştu.

Afyonkarahisar'daki basın mensuplarına sarı basın kartı için müracaat etmeleri yolunda tavsiyede bulunan Orhan, muhabirlerin kendilerine bir hedef koyması durumunda başarılı olacaklarını iletti.

Basın İlan Kurumu'nun şubeleri bulunan iller arasında en çok gazetenin Afyonkarahisar'da olduğunu hatırlatan Orhan, "Yerel gazete sayısında rekor Afyonkarahisar'da. Gazete sayısı çok olmasına rağmen, gazetede çalışan sayısı ve gazetelerin okunma-satın alınma oranları az. Bu durumun değişmesi gerekiyor. Bu değişimin temel taşlarından birisi de muhabirler. Muhabirler, birbirileriyle tatlı rekabetler sürdürmeli, ayrıca daha çok özel haber yapma hevesini taşımalı. Özel haberlerin sayısı arttıkça, gazetelerin okunma-satın alınma oranı da yükselir" dedi.

Dünyanın gelişmiş ülkelerinde yerel medyanın çok güçlü olduğunu belirten Orhan, "Türkiye ve Afyonkarahisar'da da yerel basının güçlenmesi, ülke ve şehrin gelişmesini sağlayacaktır. Gazetecilik zor bir meslek. Zor mesleğin zevkli yanları ise yaptığınız haberlerin okunmasıdır." - AFYONKARAHİSAR

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü - Son Dakika


Advertisement