Asimed Başkanı Yrd. Doç. Savaş Eğilmez Açıklaması - Son Dakika
Yerel

Asimed Başkanı Yrd. Doç. Savaş Eğilmez Açıklaması

Asimed Başkanı Yrd. Doç. Savaş Eğilmez Açıklaması

Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASiMED) Başkanı Yrd.Doç.Savaş Eğilmez, 70 yıl önce Fransa'da Vichy hükümetinin Yahudilere yapılan soykırımın Nazilerle birlikte baş mimarı olduğunu söyledi.II.

10.01.2012 14:16
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASiMED) Başkanı Yrd. Doç. Savaş Eğilmez, 70 yıl önce Fransa'da Vichy hükümetinin Yahudilere yapılan soykırımın Nazilerle birlikte baş mimarı olduğunu söyledi.

Fransa tarihinin kanlı sayfaları arasında Cezayir ve Ruanda katliamlarının yanında

II. Dünya savaşı sırasında Fransa da yaşayan Yahudilere karşı yapılan dehşet verici işkenceler ve katliamlarında bulunduğunu dile getiren ASİMDER Başkanı Eğilmez, "Fransa Vichy rejimi, onun jandarmaları ve resmi memurları, Nazilerle beraber hareket ederek, Fransa'da yaşayan Yahudileri ölüme göndermişlerdir.

1942 yılı Haziran ayında Fransız polisi çocuk, kadın demeden binlerce yahudiyi tutuklamıştır. Bunları bir kısmını geçici olarak Vel D'Hiver stadyumunda, çok kötü şartlar altında tuttular. Sefil bir vaziyette bulunan bu insanlar; işkenceler, çığlıklar ve ağlama sesleri arasında çıldırma noktasına gelmiş ve bir kısmı kurtuluş olarak intiharı seçmişti. Binlerce Yahudi de Paris varoşlarından Drancy de alıkoyulmuş ve sonra da ölüm kampları Auswitch'e gönderilmişti. Annelerinden ayrılmak istemeyen çocuklar hortum ve joplarla ölesiye dövülüyordu. Fransız polisi tarafından yakalanarak Almanya'ya gönderilen 76 bin Yahudi den 12 bini çocuktu. ve bu insanlardan yalnızca 2.500'Ü ölümden kurtulabilmişti. Fransız devlet kurumlarının "Yurttaşlık haklarının ve mülkiyet haklarının kaldırılması" gibi Nazi hedefleri ile işbirliği içinde olması, Avrupa'da başka hiçbir yerde görülmeyen boyutlara ulaşmıştı" diye konuştu.

Fransa'nın kendi tarihini bırakıp, başka milletlerin tarihini sorgulamaya kalkmasını, kendi eylemlerinden farklı bir yöne dikkati çekmek için başkalarını suçlamanın oldukça elverişli olduğu gerçeğiyle örneklendirileceğini anlatan Yrd. Doç. Dr. Eğilmez, "Fransızların son dönemdeki akla zarar faaliyetleri İfade özgürlüğünü ve bunun sonucunda, tarihi konularda meşru ve arzulanan tartışmaları sınırlama noktasına gitmektedir. Bunun yanında Fransızlar elbette ki kendilerine uzak ve sözde soykırımı inkar olaylarını cezalandırmaya kalkışmaya başlamadan; Cezayir'i, Ruanda'yı ve Yahudilerin sürülmeleri ve katledilmeleri konusunda Nazilerle yaptığı işbirliğini daha net ve kamuoyu önünde tartışmaya ve özür dilemeye mecburdur." Dedi.

Yrd. Doç. Dr. Eğilmez, dernek olarak Fransızların yaptığı soykırımı ve katliamları anlatmaya devam edeceklerini ifade ederek, "Fransa'da yaşayan Yahudilerin yaşadıklarından bazı kesitler sunan resimleri hem www.therealhistory.org sitesinde de yayınlamaya başladık hem de eğer unutmuşlarsa diye Fransa Senatosu başkanı Jean-Pierre Bell' e gönderip

hatırlatmak istedik" şeklinde konuştu. - ERZURUM

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Asimed Başkanı Yrd. Doç. Savaş Eğilmez Açıklaması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde çoğunluğu elde etti
  12 Nis CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde çoğunluğu elde etti

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde çoğunluğu elde eden CHP'nin sandalye sayısı belli oldu. CHP, 39 ilçeden 25'inde meclis çoğunluğunu kazandı ve İBB Meclisi'nde 185 üyeye sahip oldu. AKP 129 üye, MHP ise 2 üye ile temsil edilecek.

 • Karlıova'da İsrail'in Gazze'ye saldırılarına tepki
  12 Nis Karlıova'da İsrail'in Gazze'ye saldırılarına tepki

  Bingöl'ün Karlıova ilçesinde HÜDA PAR öncülüğünde yapılan basın açıklamasında, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki gösterildi. İlçe Başkanı Yavuz Bingöl, Gazze'de hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi ve Kudüs'ün gündemden çıkarılmayacağını belirtti. Açıklamada, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'nin ailesinin de saldırılarda hayatını kaybettiği vurgulandı ve Gazzelilere destek çağrısı yapıldı.

 • Manisa'da Cumhur İttifakı'ndan seçilen belediye meclis üyesi kalp krizi sonucu hayatını kaybetti
  12 Nis Manisa'da Cumhur İttifakı'ndan seçilen belediye meclis üyesi kalp krizi sonucu hayatını kaybetti

  Manisa'nın Selendi ilçesinde 31 Mart'taki yerel seçimlerde Cumhur İttifakı'nın listesinden belediye meclis üyesi seçilen Mehmet Terzi, evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Terzi için düzenlenen cenaze törenine belediye başkanı, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve yakınları katıldı.

 • Gopax, Binance'in desteğiyle finansal zararlarını azaltarak 2023 yılını büyük bir başarıyla kapattı
  12 Nis Gopax, Binance'in desteğiyle finansal zararlarını azaltarak 2023 yılını büyük bir başarıyla kapattı

  Güney Kore merkezli kripto para borsası Gopax, Binance'in desteğiyle 2023 yılında önemli bir finansal toparlanma yaşadı. Gopax, 2022'deki 90.6 milyar wonluk net zararını 51.3 milyar wona indirerek büyük bir başarı elde etti. Güney Kore wonunun kripto para birimlerinde en çok kullanılan fiat para birimi olması da toparlanmada etkili oldu. Binance ise Gopax'ın en büyük hissedarı olmaya devam ediyor.

 • İYİ Parti'den Erdoğan'ın Akşener'e
  12 Nis İYİ Parti'den Erdoğan'ın Akşener'e "Partinizin başında kalın" çağrısı yaptığı iddiasına yalanlama

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, İYİ Parti'nin olağanüstü kurultayda aday olmayacağını açıklayan Genel Başkan Meral Akşener'e "Partinizin başında kalın, ayrılmayın" dediği iddiası kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Bazı basın yayın organlarında yer alan iddiayı yalanlayan İYİ Parti, "Bayramlaşma dışında bir içeriği bulunmayan bu görüşme, farklı saiklerle partimize yönelik bir algı operasyonuna dönüştürülmüştür" açıklamasında bulundu.

 • Tayland'ı sarsan skandal! İş insanı, siyasetçi eşini evlat edindikleri Budist keşişle bastı
  12 Nis Tayland'ı sarsan skandal! İş insanı, siyasetçi eşini evlat edindikleri Budist keşişle bastı

  Tayland'ın Sukhothai kentinde iş insanı Jilted Ti, Demokrat Parti'de siyaset yapan 45 yaşındaki eşini, evlat edindikleri 24 yaşındaki Budist keşişle cinsel ilişkiye girerken yakaladı. İş insanı o anları cep telefonu kamerasıyla saniye saniye kaydederken, politikacı kadın yerel medyaya yaptığı açıklamada "Hiçbir şey olmadı, videoda göründüğü gibi değil. Bazı sorunları vardı, bu yüzden sadece birlikte konuşuyorduk" dedi.

 • DEM Parti ve DBP Van İl Örgütü Bayramlaştı
  12 Nis DEM Parti ve DBP Van İl Örgütü Bayramlaştı

  DEM Parti ve DBP Van İl Örgütü, Ramazan Bayramı dolayısıyla il binasında bayramlaşma programı düzenledi. Parti yetkilileri, halkın demokrasiye olan inancını yenilediğini ve bayramın coşkulu geçtiğini belirtti.

 • Esenyurt Belediye Başkanı Siyasi Partileri Ziyaret Etti
  12 Nis Esenyurt Belediye Başkanı Siyasi Partileri Ziyaret Etti

  Esenyurt Belediye Başkanı Ahmet Özer, Ramazan Bayramı'nın ikinci gününde ilçedeki siyasi partileri ziyaret ederek bayramlarını kutladı. Görüşmelerde birlik ve beraberlik mesajları veren Başkan Özer, Esenyurt'un birlikte inşa edileceğini vurguladı.

 • Dubai Hükümeti Mükemmellik Programı Türk firmalarına fırsatlar sunacak
  12 Nis Dubai Hükümeti Mükemmellik Programı Türk firmalarına fırsatlar sunacak

  KÖİ Araştırma Merkezi Başkanı Eyüp Vural Aydın, Dubai Hükümeti Mükemmellik Programı'nın Türk firmalarına büyük fırsatlar sunacağını belirtti. Aydın, programın yatırımcılara cazip imkanlar tanıdığını ve özel sektör finansmanının etkin bir şekilde yatırımlara yönlendirilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca, Dubai'de yapılan çalışmaların Türkiye yerel yönetimleri için örnek olabileceğini ve dirençli şehirlerin öneminin arttığını ifade etti.

 • Esenyurt Belediye Başkanı Ahmet Özer Siyasi Partileri Ziyaret Etti
  12 Nis Esenyurt Belediye Başkanı Ahmet Özer Siyasi Partileri Ziyaret Etti

  Esenyurt Belediye Başkanı Ahmet Özer, Ramazan Bayramı'nın ikinci gününde ilçedeki siyasi partileri ziyaret ederek, bayramlarını kutladı. Görüşmelerde birlik ve beraberlik mesajları veren Başkan Özer, 'Birlikte çalışacağız, birlikte üreteceğiz, birlikte herkesin gurur duyacağı, herkesin özlemini duyduğu bir Esenyurt inşa edeceğiz' dedi.

 • Hong Kong'da Spot Bitcoin ETF'leri İçin Altyapı Tamamlandı
  12 Nis Hong Kong'da Spot Bitcoin ETF'leri İçin Altyapı Tamamlandı

  Hong Kong merkezli kripto borsası HashKey, spot Bitcoin ETF'leri için gerekli altyapıyı tamamladığını duyurdu. HashKey Exchange CEO'su Livio Weng, fon ihraççıları ile iş birliği içinde geliştirilen ETF'lerin test aşamasına geçtiğini belirtti. Hong Kong düzenleyicileri spot Bitcoin ETF'lerinin yakında onaylanabileceği belirtiliyor.

 • Rusya'da Şiddetli Seller: En Az 13.000 Kişi Tahliye Edildi
  12 Nis Rusya'da Şiddetli Seller: En Az 13.000 Kişi Tahliye Edildi

  Rusya'da yükselen su seviyeleri nedeniyle Batı Sibirya, Volga bölgesi ve Orta Federal Bölgesi'nde meydana gelen seller sonucu en az 13.000 kişi tahliye edildi. Karların erimesi ve donmuş nehirlerin buzlarının çözülmesiyle birlikte son yılların en şiddetli selleri yaşanıyor. Orenburg, Kurgan ve Tyumen bölgelerinde olağanüstü hal ilan edildi. Sellerin zirve noktasına ulaşması bekleniyor.


Advertisement