Bayraklı Aşık Mahzuni Şerif'i Unutmadı - Son Dakika

Bayraklı Aşık Mahzuni Şerif'i Unutmadı

18.05.2012 13:06
Bayraklı Aşık Mahzuni Şerif'i Unutmadı

Bayraklı Belediyesi, 21.Yüzyılın Pir Sultan Abdal'ı olarak nitelendirilen halk ozanı Aşık Mahzuni Şerif'i ölümünün 10.yıldönümünde Yamanlar Cem Evi'nde anma konseri düzenledi.

Bayraklı Belediyesi, 21. Yüzyılın Pir Sultan Abdal'ı olarak nitelendirilen halk ozanı Aşık Mahzuni Şerif'i ölümünün 10. yıldönümünde Yamanlar Cem Evi'nde anma konseri düzenledi.

Cem evi konferans salonunda düzenlenen tüm dinlerin ortak dili müzik etkinliklerinin ikinci konserine Yamanlar Cem Evi Dernek Başkanı Mehmet Aydın, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Engin Gündük, Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, Cumhuriyet Halk Partisi Bayraklı İlçe Başkanı Levent Ölçer, Meclis üyeleri, Muhtarlar ve vatandaşlar hazır bulundu.Anma etkinliğinde ilk olarak Cem Evi Dernek Başkanı Mehmet Aydın sahne aldı. Aydın, Aşık Mahzuni Şerif'in, Pir Sultan Abdal, Yunus Emre ve Aşık Veysel gibi son yüzyılın yetiştirdiği en büyük halk ozanlarından biri olduğunu dile getirdi.

Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak da şube başkanlığı ve genel merkez yönetim kurulu üyeliği yaptığı dönemde Aşık Mahzuni Şerif ile tanışma fırsatı bulduğunu dile getirerek, "Onun dostluğunu yakamda şeref madalyası olarak taşıyorum. Dört binin üzerinde eseri olan ozan bir daha dünyaya zor gelir. Değerlerimize öldükten sonra değil sahip çıkmak zorundayız. Mahzuni'yi burada anılmasına olanak sağlayan Bayraklı'nın yiğit Belediye Başkanı Hasan Karabağ'a da selam olsun" dedi.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Engin Gündük, "Bu ülke de Aşık Mahzuni Şerif görüşü hakim olursa bu halk kimseye baş eğmeyecektir" diye söyledi.

Mahzuni duygularımızın sesiydi.Aşık Mahzuni Şerif'in içimizdeki duyguların dışa vurumunun sesi olarak nitelendiren Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "Aşık Mahzuni'nin yasaklanan Türküleri vardı. Söylemesinin önünün kesildiği dönemler vardı. Eğer yaşasaydı ona da bu günlerde "sazından pislik akıyor" denirdi diye düşünüyorum. 19 Mayısların yasaklandığı bir dönemdeyiz. Birbirimizin hatalarını tonere etmeliyiz. O yüzden her Alevi yurttaşın evindeki Hacı Bektaşi, Hz. Ali, Türk bayrağı ve Atatürk resimlerinin indirilmesine hiçbir zaman izin vermemeliyiz. Biz Atatürkçü, Laik ve yurtseveriz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Aşık Mahzuni'ye ait eserler şef Özge Gökçe Dinçer yönetimindeki Bayraklı Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu koristleri tarafından seslendirildi. Anma etkinliği Yamanlar Cem Evi Gençlik Kolları üyelerinin semah gösterisi ile son buldu.

(HK)

18.05.2012 12: 46: 45

TSI

NNNN - İZMİR

YORUMLAR
500
Depremde yıkılan Cumhuriyet Apartmanı'nın temeli atıldı Depremde yıkılan Cumhuriyet Apartmanı'nın temeli atıldı ÖZEL HABER GÜNDEMİ / 25 Haziran 2022 ÖZEL HABER GÜNDEMİ / 25 Haziran 2022 Aydın'da 25 düzensiz göçmen yakalandı Aydın'da 25 düzensiz göçmen yakalandı
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Bayraklı Aşık Mahzuni Şerif'i Unutmadı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement