Boğaz'ın Yeni Kütüphanesi Açıldı - Son Dakika
Yerel

Boğaz'ın Yeni Kütüphanesi Açıldı

Boğaz\'ın Yeni Kütüphanesi Açıldı

Sarıyer Belediyesi tarafından zengin kitap koleksiyonu ile hizmete açılan Büyükdere Kütüphanesi, konforlu çalışma alanları ve Boğaz manzarası ile Sarıyerliler'in başlıca tercihi oldu. 14 Kasım’da açılan kütüphane daha birinci ayını doldurmadan 3 bin 500 kitapseveri ağırladı. Özellikle gençlerin tercih ettiği kütüphane, ziyaretçilerin iyi vakit geçirebilecekleri bir yaşam alanı olarak tasarlandı.

08.12.2022 12:54  Güncelleme: 12:58
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sarıyer Belediyesi tarafından zengin kitap koleksiyonu ile hizmete açılan Büyükdere Kütüphanesi, konforlu çalışma alanları ve Boğaz manzarası ile Sarıyerliler'in başlıca tercihi oldu. 14 Kasım'da açılan kütüphane daha birinci ayını doldurmadan 3 bin 500 kitapseveri ağırladı. Özellikle gençlerin tercih ettiği kütüphane, ziyaretçilerin iyi vakit geçirebilecekleri bir yaşam alanı olarak tasarlandı.

Büyükdere Kütüphanesi, modern ve çeşitli kitap koleksiyonu ile birçok öğrenci ve yetişkinin başlıca uğrak yeri oldu. Daha önce eski başkanlık binası olarak kullanılan bina, aynı anda 80 kişilik çalışma kapasitesine sahip bir kütüphaneye dönüştürüldü.

İçerisinde 10 bin 199 kitap ve25 bin 713 elektronik kitap bulunan kütüphane, 3 kattan oluşuyor. Üç adet yetişkin kitaplığı ve çalışma salonu, 1 adet çocuk kitaplığı, okuma ve dinlenme alanı, toplantı odası ve kış bahçesi bölümleri bulunuyor. 7'den 70'e tüm yaş gruplarını ağırlayan kütüphanede öğrenciler araştırmalarını yapıp ders çalışırken, kadınlar okuma saati yapıyor. Ufak bir mola vermek isteyenler ise yeşillikler içerisinde bulunan kış bahçesinde manzaraya karşı çaylarını yudumluyor, sohbet ediyor.

ARANAN KİTABI SANİYELER İÇERİSİNDE BULMA İMKANI

Kütüphanede YORDAM Kütüphane Otomasyon programı kullanılıyor. Tüm kitaplar otomasyon programında kayıtlı. KİOSK (Katalog tarama cihazı) sayesinde kullanıcılar aradığı kitabı saniyeler içerisinde bulabiliyor. Kullanıcılar kütüphaneye gelmeden internet üzerinden de kitap ismi, ISBN, yazar adı gibi birçok farklı seçenek üzerinden katalog taraması yapabiliyor.

ÜYE OLUP, ÖDÜNÇ KİTAP ALINABİLİYOR

Ödünç kitap alabilmek için ise üye olmak zorunlu. Üye olmak isteyen kullanıcılar kimlik bilgilerini içeren belge ile kütüphaneye gelip üye formu dolduruyor. 18 yaşından küçük kullanıcıların ilk başvurularını velisi ile birlikte yapması gerekiyor. 11 yaş altı kullanıcılar ise kütüphaneden velileri eşliğinde yararlanabiliyor.  Aynı zamanda bir kullanıcı aynı anda 3 adet kitabı 15 gün süreyle ödünç alma hakkına sahip. Her bir kitap için 7 gün uzatma hakkı tanınıyor.

SARIYER DİJİTAL KÜTÜPHANE

Geleneksel kütüphanelerin teknoloji ile birleşmesi sonucunda ortaya çıkan dijital kütüphane ile Sarıyer bölgesinde ikamet eden vatandaşlar istedikleri yerden (tablet, telefon, bilgisayar) aracılığıyla dijital kütüphane uygulamasına da erişim sağlayabiliyor. Dijital kütüphanede 25 bin 713 adet elektronik kitap yer alıyor.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Boğaz'ın Yeni Kütüphanesi Açıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement