Çeyizlerden çıkan asırlık ketenleri yeniden işliyor - Son Dakika

Çeyizlerden çıkan asırlık ketenleri yeniden işliyor

01.03.2022 08:33

Çeyizlerden çıkan asırlık ketenleri yeniden işliyor Sinop yöresinde çeyiz sandıklardan çıkan 1 asırlık keten kumaşlar, el emeği ve nakış işlemeyle tekrar ekonomiye kazandırılıyor.

Çeyizlerden çıkan asırlık ketenleri yeniden işliyor

SİNOP - Sinop yöresinde çeyiz sandıklardan çıkan 1 asırlık keten kumaşlar, el emeği ve nakış işlemeyle tekrar ekonomiye kazandırılıyor.

Sinop şehir merkezindeki Pervane Medresesi esnafı 72 yaşındaki Nuriye Özpınar, 20 yıldır işlettiği el işi dükkanında çeyiz sandıklarından çıkan keten kumaşları yeniden işleyerek meraklılarıyla buluşturuyor. Eliyle ilmek ilmek işleyerek hazırladığı eski keten kumaşlar, burada yeniden hayat buluyor. İnsanların eski çeyiz sandıklarından çıkardıkları yaklaşık 80-100 yıllık yöresel ketenlerden özellikle elbise, gecelik, cüzdan, çanta gibi ürünlere dönüştürerek yeniden piyasaya sunuyor.

"Çocuklarım değerini bilemedi"

Kentte 20 yıldır bu işle uğraştığını belirten Özpınar, "2002 yılından beri bu işi yapıyorum. Köydeki hanım arkadaşlarımız kullanmadıkları sandıktaki eski ketenleri gömlekleri bize veriyorlar, biz de onları değerlendiriyoruz. Çok çeşitli çantalar ve kıyafetler yapıyorum. Bakıyorum gerçekten kaliteli, ellenmemiş yıkanmamış, alıyorum. Ne yaşlılarımız var, 'Sandıkta duruyor çocuklarım değerini bilemedi siz alır mısınız' diyorlar, alıyorum. Ortalama en az 80 yıllık, 100 yıllıklar. Ben de onları sökerek çanta, pano oluşturuyorum. Nenelerin paçalı kullanmadıkları çamaşırları var, keçi kılıyla işlemişler Dikmen yöresinden, onları değerlendiriyorum. Bayanlar severek alıyorlar. Ayancık, Erfelek, Dikmen kesinlikle hepsi Sinop yöresine ait. Bir tane işlenmiş kumaş geldi, hemen hemen babaannenin babaannesinden kalmış, kıyamamışlar. Ben de şu anda saklıyorum, kıymetli" dedi.

YORUMLAR
500
Sinop'ta taşkınların ardından dere ve ırmakların debileri düştü Sinop'ta taşkınların ardından dere ve ırmakların debileri düştü Sinop'ta Tarım Arazilerine Ulaşımı Sağlayan Köprü Yıkıldı Sinop'ta Tarım Arazilerine Ulaşımı Sağlayan Köprü Yıkıldı Sinop'ta uyuşturucu operasyonunda 4 kişi yakalandı Sinop'ta uyuşturucu operasyonunda 4 kişi yakalandı
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Çeyizlerden çıkan asırlık ketenleri yeniden işliyor - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement