Diyanet'ten ABD'deki tesisle ilgili iddialara açıklama var - Son Dakika
Yerel

Diyanet'ten ABD'deki tesisle ilgili iddialara açıklama var

Diyanet\'ten ABD\'deki tesisle ilgili iddialara açıklama var

Diyanet'in ABD'de havuzlu, villalı, hamamlı tesisler yaptırıp otel olarak işlettiği iddiaları ortalığı karıştırdı. Diyanet, Amerika Diyanet Merkezi ile ilgili iddialara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, "ABD'de bulunan Türk vatandaşlarımızı bir araya getirmek, Türk kültür ve medeniyetinin izlerini ilgili ülke toplumuyla buluşturmak amacıyla inşa edilen ve çevrede yaşayan gayrimüslim vatandaşların da takdirini kazanan merkezle ilgili basında yer alan iddialar gerçeği yansıtmamaktadır." denildi.

20.06.2024 19:05

Diyanet İşleri Başkanlığı, ABD'de bulunan; Türk vatandaşlarını bir araya getirmek, Türk kültür ve medeniyetinin izlerini ilgili ülke toplumuyla buluşturmak amacıyla inşa edilen Amerika Diyanet Merkezi ile ilgili basında yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Diyanet'ten yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan Amerika Diyanet Merkezine yönelik ithamlar üzerine, bu açıklamanın yapılmasında fayda mülahaza edildiği ifade edildi. Amerika Diyanet Merkezinin; ABD'de yaşayan yüz binlerce Türk vatandaşının, milyonlarca Müslüman'ın, ayrıca İslam medeniyetinin insanlığa kazandırdığı değerleri böyle bir merkezde görmekten mutluluk duyan her inançtan, milletten insanın gurur duyduğu ve faaliyetlerinden de istifade ettiği bir İslam, ilim ve kültür merkezi olduğu belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanlığından, Amerika Diyanet Merkezine ilişkin açıklama: İddialar gerçeği yansıtmamaktadır

Devletin, farklı ülkelerde yaşayan vatandaşlarını milli ve dini bayramlar, özel gün ve gecelerde bir araya getirebilmek, eğitimlerine destek olmak için ilgili ülkelerde çeşitli sosyal faaliyet alanları inşa ettiği ifade edildi. Bu doğrultuda, kurulma süreci 1993 yılında Maryland eyaleti Lanham şehrinde ilgili arazinin alınmasıyla başlayan Amerika Diyanet Merkezinin inşaatına 2012'de başlandığı, açılışının ise 2 Nisan 2016'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle yapıldığı bilgisi verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığından, Amerika Diyanet Merkezine ilişkin açıklama: İddialar gerçeği yansıtmamaktadır

"İDDİALAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR"

Açıklamada, "Böylece, cami merkezli sosyal faaliyet alanlarını ihtiva eden Amerika Diyanet Merkezi hem Türk vatandaşlarının hem de bölgede yaşayan diğer Müslüman toplulukların hizmetine sunulmuştur. Mimari yapısı, sosyal tesisleri ve büyüklüğüyle ABD'deki en büyük İslam merkezi olma özelliğine de sahip olan merkez, hizmete girdiği günden itibaren bulunduğu bölgede Müslüman toplumunun buluştuğu merkez nokta haline gelmiştir. ABD'de bulunan Türk vatandaşlarımızı bir araya getirmek, Türk kültür ve medeniyetinin izlerini ilgili ülke toplumuyla buluşturmak amacıyla inşa edilen ve çevrede yaşayan gayrımüslim vatandaşların da takdirini kazanan merkezle ilgili basında yer alan iddialar gerçeği yansıtmamaktadır." ifadelerine yer verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığından, Amerika Diyanet Merkezine ilişkin açıklama: İddialar gerçeği yansıtmamaktadır

NE OLMUŞTU?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ABD'deki mal varlığının milyonlarca doları bulduğu iddiaları ortalığı karıştırmıştı. Diyanet'in ABD'de şirketleşen tesislerinin mal varlığının yüz milyon doları aştığı, milyon dolarlık kiralık villaları konukevi olarak adlandırıp otel şeklinde işlettiği, Diyanet-USA şirketine ait 11 villa ile çevrede bulunan yüz binlerce dolarlık 2 müstakil evin de satın alındığı iddia edilmişti.

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Diyanet'ten ABD'deki tesisle ilgili iddialara açıklama var - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (26)

 • adem sen: kusura bakmayin ama güvenemiyorum 102 18 Yanıtla
 • Şehmus Çelik: Namaz, çıkışlarında para toplamaya devam 97 17 Yanıtla
  Ali Arslan: Doğru bir haberle anilmayan diyanet işleri,sonuç ateist deist tengrici agnostik gençlik yetişmesi 31 3
 • Armağan atış: Tamam da ne var bunda güzel bir tesis kurulmuş bu kadar abartmaya ne gerek var 26 64 Yanıtla
  Aykan Arslan: Ne amacla kurulmus , kimler faydalanmis bu tesisten .. sosyal medyada cikmasa ulkenin yuzde 99 nun haberi yok 46 11 Emir Kozcu: Konuk evi diye adlandirip, otel gibi işletmek normal mi kardeş. Kim faydalanıyor buradan 35 9 Gökmen Karaçay: okadar basit değil hocam bu is 29 6 güneri polat: Mesele ortaya çıkınca açıklamak daha önce bu projeyi yaptığı işi neden kamuoyu yada devletin tv sinde ve diyanet tv de mevzuu etmemiş? 24 6
 • Uğur Yılmaz: Sen nasıl bir kurumsun yemin ediyorum çözemedim 67 16 Yanıtla
  Mert kursun : Kurum yapmiyor kisiler yapiyor bu butun kurumlar icin gecerli bizim en buyuk sikinti denetim yok ve halkimiz oyle bir hal aldiki denetleyeni de denetleyecek biri lazim cunku memurluk salla basi al maasi 2 1
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement