"Dünyanın En Eski Kentine Havalı Tanıtım" - Son Dakika

"Dünyanın En Eski Kentine Havalı Tanıtım"

15.02.2012 15:00
"Dünyanın En Eski Kentine Havalı Tanıtım"

Peygamberler şehri ve "Müze kent" olarak anılan Şanlıurfa'daki tarihi mekanlar, Türk Hava Yollarının (THY) bu ayki yayınlarına konu oldu.

Peygamberler şehri ve "Müze kent" olarak anılan Şanlıurfa'daki tarihi mekanlar, Türk Hava Yollarının (THY) bu ayki yayınlarına konu oldu.

Uçuş saatleriyle ilgili şikayetler nedeniyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in daveti üzerine aralık ayında Şanlıurfa'ya gelen THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, bu alanda yapılacak iyileştirmelerin yanı sıra yayın organlarında da Şanlıurfa'nın tanıtımına katkı sunacaklarını ifade etmişti.

Bu çerçevede yaz tarifesinde kentteki uçuş saatlerinde değişikliğe gideceği öğrenilen THY'nin, bu ayki yayın organlarında da Şanlıurfa'daki tarihi mekanlara geniş yer verildi. THY'nin "Skylife" dergisinin şubat sayısında, konik kubbeli evleri ve ilk İslam üniversitesinin kalıntılarıyla bilinen tarihi Harran ilçesinin tanıtımına 4 sayfa ayrıldı.

THY markası olan Anadolujet'in "Anadolujet Magazin" dergisinin şubat ayında da "Sekiz Adımda Şanlıurfa" konulu gezi haberi yer aldı.

Peygamberler şehri olarak anılan Şanlıurfa'nın kutsal mekanları, otantik çarşıları, bereketli sofraları ve tarihteki ilkleriyle gerçek bir müze kent olduğu ifade edilen haberde, Şanlıurfa'ya gitmek için 8 nedenin başlıkları şöyle sıralandı:

"Tarihi camiler, Balıklıgöl, Urfa çarşısı, Göbeklitepe, Harran, Urfa sofrası, Halfeti ve buradan kalkan teknelerle ulaşılan Rumkale ile Kelaynak kuşları."

Haberde, arkeoloji dünyasının en heyecan verici keşiflerinden birine ev sahipliği Göbeklitepe höyüğünün arkeologlar tarafından dünyanın bilinen ilk tapınağı olduğunun ileri sürüldüğü dile getirildi.

- ŞANLIURFA

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel 'Dünyanın En Eski Kentine Havalı Tanıtım' - Son Dakika


Advertisement