Genç Yetenek, Performansı ile Büyüledi - Son Dakika
Yerel

Genç Yetenek, Performansı ile Büyüledi

Genç Yetenek, Performansı ile Büyüledi

Buca Belediyesi’nin genç yeteneklere tecrübe kazandırmak ve onları sanatseverler ile buluşturmak için her pazartesi düzenlediği Parlayan Yıldızlar Dizisi’nin bu haftaki konuğu, genç piyano sanatçısı Kaan Baysal oldu.

27.04.2016 11:07

Buca Belediyesi'nin genç yeteneklere tecrübe kazandırmak ve onları sanatseverler ile buluşturmak için her pazartesi düzenlediği Parlayan Yıldızlar Dizisi'nin bu haftaki konuğu, genç piyano sanatçısı Kaan Baysal oldu.

Buca'da Parlayan Yıldızlar Dizisi'nin bu haftaki konuğu yeteneğiyle klasik müziğin yükselen yıldızları arasında gösterilen Kaan Baysal oldu. Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi'nde (BBKSM) sahne alan piyanonun küçük prensi Kaan Baysal, performansı ile büyüledi. Scarlatti, Beethoven ve Chopin eserlerini ustalıkla yorumlayan genç yetenek, sanatseverlere unutulmaz bir akşam yaşattı. 13 yaşında olmasına rağmen performansı ile adını geleceğin virtüözleri arasına yazdıran Kaan Baysal, sanatseverlere klasik müzik ziyafeti sundu.

5 YAŞINDA PİYANO ÇALMAYA BAŞLADI

2003'te İstanbul'da doğan Kaan Baysal 5 yaşında piyano çalmaya başladı. Müziğe ve özellikle piyanoya olan ilgisi ve yeteneği nedeniyle dikkat çeken Baysal, 2010 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Piyano Bölümü seviye giriş sınavı ile bu kurumun ilk devre 1. sınıfına kabul edildi. 5 senedir bu kurumda eğitim gören ve üstün yeteneğiyle göz dolduran Baysal, İstanbul'da çeşitli konser salonlarında, seçilmiş öğrencilerin yer aldığı pek çok konsere katıldı. Kaan Baysal, 2013'te İstanbul'da düzenlenmiş olan 8. Uluslararası Pera Piyano Yarışması'nda, 12 yaşa kadar olan kategoride ikincilik ödülüne layık görüldü. 2014'te, 42. İstanbul Müzik Festivali tarafından düzenlenen "Festival Genç Solistini Arıyor" projesinin 24 yaş altı piyanistlere açık olan seçmelerinde, en büyüğü 1990 doğumlu olan adaylar arasından seçilen 2003 doğumlu Kaan Baysal, sadece bu seçmelerin değil, tüm festival tarihinin en genç solisti oldu. İstanbul Müzik Festivali'nin genç solisti Kaan Baysal, 7 Haziran 2014'te İş Sanat'ta, şef Hakan Şensoy yönetimindeki Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası ile Haydn Re Major piyano konçertosunu seslendirdi.

İLKLERE ADINI YAZDIRDI

31 Ekim 2014'te Zorlu Center PSM'de, Allianz Türkiye global marka elçisi olan piyanist Lang Lang konseri kapsamında, Türkiye'nin genç yeteneği olarak seçilen Baysal, Lang Lang ile aynı sahnede yer alarak Chopin'den eserler seslendirdi. Kaan Baysal, Lang Lang International Music Foundation tarafından 10-16 Kasım 2014 tarihleri arasında Barselona'da gerçekleştirilmiş olan Allianz Junior Music Camp'e seçilen 12 piyanist arasında yer aldı. Böylece Baysal, Junior Music Camp'e katılmaya hak kazanmış ilk Türk genç yetenek oldu. Kaan Baysal, 13 Aralık 2014'te, İstanbul Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşen Barış İçin Müzik Projesi Konserleri kapsamında şef Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde, Mozart La Major KV. 488 piyano konçertosunu seslendirdi. Kaan Baysal; Lang Lang, Hüseyin Sermet, Herbert Schuch, Pablo Galdo ve Ewa Poblocka'nın ustalık sınıflarına aktif olarak katıldı. - İZMİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Genç Yetenek, Performansı ile Büyüledi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement