Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Koca Açıklaması - Son Dakika

Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Koca Açıklaması

11.01.2013 15:15
Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Koca Açıklaması

Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Koca, 10 Ocak Basın Bayramı'nın kutlandığı gün yıpranma payını geri getirerek ikinci bir bayram yaşanmasını sağlayan milletvekillerine teşekkür etti.

Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Koca, 10 Ocak Basın Bayramı'nın kutlandığı gün yıpranma payını geri getirerek ikinci bir bayram yaşanmasını sağlayan milletvekillerine teşekkür etti.

Hükümetin, 2008 yılında yaptığı düzenleme ile yıpranma hakkını gazetecilerin elinden aldığını hatırlatan Koca, " Basın meslek kurallarına bağlı kalarak kamuoyunun aydınlatılması, sosyal kültürel ve diğer konularda bilgilendirilmesi yönünden kamu görevini yerine getiren basın çalışanları önemli bir görevi yerine getirmektedir. Bağımsız basın kuruluşları aynı zamanda güçlü demokrasinin de teminatıdır.

Bu görevi çoğunlukla zor ve olumsuz şartlar altında kalmalarına rağmen sorumluluk duygusuyla yerine getirmektedirler. Zorluklar içinde toplumun bilgilendirilmesi, ışık tutulması ve aydınlatılması gibi kutsal bir görevi yerine getirmekte olan basın mensuplarının yıpranma payı hakkıydı. Bunun iade edilmesi çok anlamlıdır. Katkısı olan herkese çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

'GAZETECİLER VE MİLLETVEKİLLERİ İÇİN ERKEN EMEKLİLİK YOLU'

TBMM Genel Kurulu'nda, sigortalı lehine düzenlemeler içeren ve 4, 5 milyon vatandaşı ilgilendiren tasarı kabul edilerek yasalaştı. Hükümet, milletvekilleri ile gazetecilerin 2008'de yapılan yasal düzenleme ile iptal edilen yıpranma haklarını yeniden verdi. Bu düzenleme ile her iki meslek grubu da erken emekli olmaya hak kazandı. Bir yıllık çalışma karşılığında 90 günlük fiili hizmet zammı (yıpranma hakları) gazetecilere, milletvekillerine ve dışarıdan atanan bakanlara iade edildi. Böylece, gazeteci ve milletvekilleri her 4 yılda, 1 yıl fazla çalışmış sayılarak, bu süre 5 yıl olarak hesaplanacak. Gazetecilerin elde ettikleri fiili hizmet zammının toplamının yarısı kadar süre, emeklilik yaş hadlerinden düşecek. Milletvekilleri için ise söz konusu sürenin tamamı emeklilik yaş haddinden indirilecek. Düzenleme, fiili hizmet zammı süresinin kaldırıldığı 2008 yılı ekim ayı itibarıyla geçerli sayılacak. - NEVŞEHİR

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Turistler karla kaplanan Kapadokya'da gezdi Turistler karla kaplanan Kapadokya'da gezdi Kapadokya'da rüzgar nedeniyle 4 gündür balon turları yapılamıyor Kapadokya'da rüzgar nedeniyle 4 gündür balon turları yapılamıyor

Son Dakika Yerel Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Koca Açıklaması - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement