Koah Her 5 Kişiden Birini Tehdit Ediyor - Son Dakika

Koah Her 5 Kişiden Birini Tehdit Ediyor

16.02.2012 10:44
Koah Her 5 Kişiden Birini Tehdit Ediyor

Özel Medline Aydın Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.

Özel Medline Aydın Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Memduh Cinalioğlu, sigaranın dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan KOAH hastalığını ciddi oranda tetiklediğini belirtti.

Toplumda oldukça yaygın olarak görülen KOAH hastalığının yeterince bilinmediğini kaydeden Uzm. Dr. Memduh Cinalioğlu, "Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, yani bilinen adıyla KOAH, akciğerlerimizdeki hava yollarının daralmasına bağlı olarak, nefes alıp verme sırasında hava akımının kısıtlanması ile karakterize bir hastalık. Kişiyi zamanla başkalarının desteğine bağımlı hale getirmesi, kalıcı işgücü kayıplarına neden olması, KOAH'ı toplumsal anlamda da ciddiye alınması gereken bir sorun haline getiriyor. Dünyada ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada yer alan bu hastalığın, önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor" dedi.

HER 5 KİŞİDEN BİRİNİ TEHDİT EDİYOR

KOAH'ın sıklığı ile sigara içme oranlarının birbiriyle yakından ilgili olduğunu belirten Uzm. Dr. Cinalioğlu şöyle konuştu: "KOAH olgularının yüzde 80 ile 90'ının nedeni sigara. Örneğin, kadınların sigara içme oranının yüzde 6 gibi çok düşük seviyelerde, erkeklerin sigara içme oranının ise yüksek seviyelerde görüldüğü Çin'de, bu oranlar KOAH görülme sıklığına da birebir yansıyor. Çin'de KOAH'lı erkek sayısı, kadınlara göre dikkat çekici oranlarda yüksek. ABD'de ise son yıllarda KOAH'lı kadın hasta sıklığının giderek arttığı, bu oranın erkeklerde ise sabitlendiği görülüyor. Çünkü ABD'de, son 40 yıldır erkeklerde sigara içme oranı belirgin şekilde azalma göstermiş durumda. Sigara içen her beş kişiden birinde KOAH gelişme riski bulunuyor. KOAH riski taşıyanlar sadece sigara içenler değil. Daha önce sigara içmiş olan ve sürekli sigara dumanına maruz kalan kişilerde de KOAH gelişebiliyor"

KOAH HASTALIĞI NASIL ORTAYA ÇIKIYOR

Hastalığın önemli bir kısmının özellikle erken dönemlerde görülen bazı şikayetlerle kendini gösterdiğini belirten, Uzm.Dr. Memduh Cinalioğlu sözlerine şöyle devam etti: "KOAH, ileri evresinde nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma, göğüste tıkanma, hırıltılı solunum ve morarma gibi yakınmalara yol açıyor. Bu şikayetler sinsice başlayıp, aylarca, hatta yıllarca devam edebiliyor ve giderek artma gösteren bir seyir izliyor. Belirtiler, öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığı şeklinde olduğu için birçok kişi yaşanan bu şikayetleri sigaraya bağlı masum değişiklikler olarak algılıyor. Bu da, hastalığın geç teşhisine yol açıyor. Hastalık tedavi edilmediği taktirde yavaş yavaş ilerliyor. Orta ve ileri evrede alevlenmelerle kendini gösteriyor. Hastanın doktora gidiş sebebi de çoğu kez bu alevlenmeler oluyor. Hastaların ölüm nedeni ilerleyen solunum yetmezliği oluyor. Daha sonra ise kalp yetmezliği ve enfeksiyonlardan kaynaklanan kayıplar geliyor. KOAH'ın en önemli tedavisi sigara içmemektir" - AYDIN

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Çin'den ABD ve Tayvan'a uyarı: 'Tsai ve McCarthy görüşmesine karşı koymak için gerekli tüm tedbirleri alacağız' Çin'den ABD ve Tayvan'a uyarı: 'Tsai ve McCarthy görüşmesine karşı koymak için gerekli tüm tedbirleri alacağız' Aydın'daki uyuşturucu operasyonunda 2 kişi yakalandı Aydın'daki uyuşturucu operasyonunda 2 kişi yakalandı Çin Başbakan Yardımcısı: Yüksek Nitelikli Kalkınma Yabancı Şirketlere Daha Geniş İmkanlar Sunacak Çin Başbakan Yardımcısı: Yüksek Nitelikli Kalkınma Yabancı Şirketlere Daha Geniş İmkanlar Sunacak

Son Dakika Yerel Koah Her 5 Kişiden Birini Tehdit Ediyor - Son Dakika


Advertisement