Marmara Depreminin 14'üncü Yılı - Son Dakika

Marmara Depreminin 14'üncü Yılı

15.08.2013 16:47
Marmara Depreminin 14'üncü Yılı

Deprem sonrası oluşan enkaz kalıntılar üzerinde 17 Ağustos Parkı, Yalovalılar için yeni bir yaşam alanı oldu

Marmara Depreminde Yalova'da yıkılan binaların enkazlarıyla oluşturulan 17 Ağustos Parkı, kentliler için yeni bir yaşam alanı oldu.

Marmara Depreminde Yalova'da bin 440 bina ağır hasar görmüş ve tamamen yıkılmıştı. 4 bin 505 kişinin yaralandığı afette 2 bin 504 kişi ise yaşamını yitirmişti. Toplam 33 bin 708 binada ise hasar oluşmuştu.

Yalova'da bina enkazlarının denize doldurulmasıyla oluşturulan 65 dönümlük park, dönemin Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın katılımıyla depremin birinci yıldönümünde açılmıştı.

17 Ağustos Parkı özellikle yaz günlerinde eğlenmek, dinlenmek, yürüyüş ve spor yapmak isteyenlerin öncelikli tercihlerinden biri oldu.

Üzerinde peyzaj düzenlemeleri yapılarak rekreasyon alanları oluşturulan alan, çocuk parkları, oturma grupları, çeşitli kafeteryalarıyla Yalovalıların nefes alma ve dinlenme mekanı haline geldi.

Deprem Anıtı

17 Ağustos Deprem Anıtı, depremde Yalova'da hayatını kaybeden 3 bin kişinin isimlerinin yazılı olduğu beton bloklardan, iki oda halindeki fotoğraf sergisinden ve 12 metrelik paslanmaz çelikten oluşuyor.

40 metre çapındaki dairesel bir alana kurulan anıt, geleceği ve yaşamı temsil ederken, 12 metrelik çelik blok da geceyi, gündüzü, yılın 12 ayını simgeliyor.

Anıtta yer alan ve deprem döneminde çekilen fotoğraflardan oluşan sergi ise sadece depremin yıldönümlerinde açılıyor.

Depremde hayatını kaybeden 3 bin kişinin isimlerinin yazılı olduğu beton bloklara her yıl dönümünde depremzedeler, yakınlarının isimlerinin yazılı olduğu yerlere çiçek takıp isimlerini kalemle belirginleştiriyor. - Yalova

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Marmara Depreminin 14'üncü Yılı - Son Dakika


Advertisement